Bitkisel Çaylar ve Faydaları

Suyun yanında çay, dünyanın her bölgesinde 5000 yıldan beri tüketilen dünyanın en eski içeceğidir, ancak dünyanın her bölgesinde her biri farklı biçimlerde kullanılıyor olabilir. Binlerce yıl önce çay ilaç olarak kullanıldı ama daha sonra dünyanın en popüler ve en çok kullanılan içeceği haline geldi.

Bitkisel çaylar, kafeinsiz ve antioksidanlar bakımından zengin, çürükleri önler, ağız sağlığını iyileştirir, hastalıklara yardımcı olur, bitkisel çaylar kemik sağlığını iyileştiren D vitamini açısından zengindir ve diğer kardiyovasküler problemleri önler ve kilo vermeye yardımcı olur. Aşağıdaki listede, bir kısmının sağlıklı kalmasına yardımcı olan çaylardan bahsedilmektedir.

Papatya Çayı:
Çiçek yapraklarıyla yapılan sakinleştirici bir çay, papatya çayı, yemekten sonra sindirime çok faydalıdır ve uykusuzluk (uyku eksikliği) yaşayan kişilere yardımcıdır. Bu çay, bronşit, öksürük, ateş ve halsizlik ve yorgunluktan muzdarip insanlar için şiddetle tavsiye edilir. Papatya çayı, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmede yardımcı olur ve sağlıklı sindirim sağlar.

Yeşil Çay:
Polifenoller olarak adlandırılan bu harika bitki çayı içerisindeki güçlü antioksidanların varlığı, serbest radikallerin azaltılmasına yardımcı olur. Bu çay kanserli hücreler ve tümörler geliştirir, kolesterolü azaltır, kilo kaybını artırır, sindirimi artırır, bağışıklık sistemini güçlendirir, yüksek tansiyonu düşürür, diyabetlere yardımcı olur, hafif ve sağlıklı hissetmenizi sağlar. Her öğünden sonra bir fincan yeşil çay, sindirim için yapabileceğiniz en iyi seçimdir ve kilo gözlemcileri bunu bir “nimet” olarak düşünmelidir.

Limon çayı:
Limon, demir ve magnezyum ve bir çok lif ile birlikte A vitamini, B1, B2, B3, B5, folat ve C vitamini gibi birçok temel besin ve vitamin içeren bir bitkidir. Tüm bu besinler insan vücudu için inanılmaz derecede faydalıdır. Limon çayının yararları şunlardır:

  • Uykusuzluğa iyi gelir
  • Mide rahatsızlıklarına iyi gelir
  • Enfeksiyonları ve ağrıları giderir
  • Solunum bozukluklarını rahatlatır
  • Romatizmayı azaltmaya yardımcı olur.

Limon otu bitkisinde bulunan ihtiyatlı antioksidan, kolesterol seviyelerini, ağız sağlığını, sinir sistemini, güçlü bağışıklık sistemini ve sağlıklı parlayan cildi dengelemeye yardımcı olur.

Zencefil limon çayı:
Zencefil zayıf sindirim, boğaz ağrısı, grip, mide bulantısı, kusma ve oral hastalık için büyülü bir bitkidir. Ve limon, kilo, sindirim, metabolizmayı ve güçlü bağışıklık sistemini artırır gibi diğer birçok faydaları vardır. Bu ikisi bir araya geldiğinde insan vücudu için ne kadar yararlı olabileceğini düşünün. Su bir bardak bırakana kadar 2 bardak suya dik zencefil. İçinde yarım limon sıkın ve keyfini çıkarın. Küçük tatlılardan hoşlanırsan birkaç damla bal ekleyebilirsin.

Nane çayı:
Bu çay, gaz ve karın şişmesi ve kas spazmı için şiddetle tavsiye edilir. Metabolizma hızını artırırken vücudu ısıtır, terletir ve ısıtılmış vücut, baharatlı yiyecek tüketimi nedeniyle iltihabı azaltır. 10-15 dakika su içinde koyulan naneye limon ve bal ekleyin, servis yapın ve sağlıklı mutlu bir hayata sahip olun!

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz