Ergenlik Depresyonu İle Başa Çıkmak

Şu anda umutsuz yaşam ne olursa olsun, bugün daha iyi hissetmeye başlamak için yapabileceğiniz birçok şey var. Kendinize veya bir arkadaşınıza yardım etmek için bu araçları kullanın.

Ergenlik Depresyonu Nedir?

Ergenlik yılları gerçekten zor olabilir ve arada sırada üzgün veya sinirli hissetmek normaldir. Ancak bu duygular gitmezse veya o kadar yoğun olmazsa, ezici bir şekilde umutsuz ve çaresiz hissedersiniz, depresyondan muzdarip olabilirsiniz.

Ergenlik depresyonu, geçici olarak üzücü veya üzgün hissetmekten çok daha fazlasıdır. Günlük yaşamınızdaki düşünme, hissetme ve işleyiş şeklinizi değiştirerek evde, okulda ve sosyal yaşamınızda sorunlara neden olabilecek ciddi ve zayıflatıcı bir ruh hali bozukluğudur. Depresyonda olduğunuzda, umutsuz ve izole hissedebilirsiniz ve hiç kimse anlamıyor gibi görünebilir. Ancak depresyon, gençlerde düşündüğünüzden çok daha yaygındır. Artan akademik baskılar, sosyal zorluklar ve ergenlik çağındaki hormonal değişiklikler, her beşimizden birinin gençlerde depresyon geçirdiğini gösterir. Yalnız değilsin… depresyonun bir zayıflık işareti ya da bir karakter kusuru olduğunu düşünme çünkü değil….

Kara depresyon bulutunun asla yükselmeyeceği gibi görünse de, semptomlarla başa çıkmanıza, dengenizi geri kazanmanıza ve tekrar daha olumlu, enerjik ve umutlu hissetmenize yardımcı olmak için yapabileceğiniz birçok şey var.

Eğer Bir Ebeveyn veya Veliyseniz Çocuğunuz İçin Endişeleniyorsanız…

Normal gençlerde büyüyen şikayetleri ayırt etmek her zaman kolay olmasa da, ergenlik depresyonu huysuzluğun ötesine geçen ciddi bir sağlık sorunudur. Bir ebeveyn olarak, sevginiz, rehberliğiniz ve desteğiniz, çocuğunuzun depresyonun üstesinden gelmesine ve hayatlarını yeniden izlemesine yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir. Ebeveynlerin Gençlik Depresyonu Kılavuzunu okuyun.

Ergenlikte Depresyon Belirtileri ve Semptomları

Depresyonun tam olarak nasıl hissettiğini kelimelere dökmek zor olabilir ve hepimiz bunu aynı şekilde deneyimlemiyoruz. Bazı gençler için depresyon kasvetli ve umutsuzluk duygularıyla karakterizedir. Diğerleri için bu kalıcı bir öfke ya da ajitasyon ya da sadece ezici bir “boşluk” hissidir. Ancak depresyon sizi etkiler, karşılaşabileceğiniz bazı ortak belirtiler vardır:

 • Sürekli sinirli, üzgün veya kızgın hissediyorsunuz.
 • Artık hiçbir şey eğlenceli görünmüyor – eskiden sevdiğiniz aktiviteler bile – ve sadece bunları yapmaya zorlama noktasını görmüyorsunuz.
 • Kendiniz hakkında kötü hissedersiniz – değersiz, suçlu veya bir şekilde “yanlış”.
 • Çok uyuyorsun ya da uyuduğun uyku yetmiyor.
 • Hissetme şeklinizi değiştirmeye çalışmak için alkole veya uyuşturucuya döndünüz.
 • Sıklıkla açıklanamayan baş ağrılarınız veya diğer fiziksel ağrılarınız veya problemleriniz var.
 • Her şey ve her durum seni ağlatır.
 • Eleştiriye karşı son derece hassassın.
 • Bilinçli olarak denemeden kilo aldınız veya kaybettiniz.
 • Konsantre olmak, düz düşünmek veya bir şeyleri hatırlamakta zorluk çekiyorsunuz.
 • Bu nedenle notlarınız düşebilir.
 • Çaresiz ve umutsuz hissediyorsun.
 • Ölüm veya intiharı düşünüyorsun. (Öyleyse, hemen birisiyle konuşun!)

İntihar Düşünceleri ile Başa Çıkmak

Depresyondan kaynaklanan olumsuz duygularınız o kadar ezici olursa, kendinize veya başkalarına zarar vermenin yanı sıra herhangi bir çözüm göremezseniz, hemen yardım almanız gerekir. Böyle güçlü duyguların ortasında olduğunuzda yardım istemek gerçekten zor olabilir, ancak güvendiğiniz birine (örneğin bir arkadaş, aile üyesi veya öğretmen) ulaşmak hayati önem taşır. Konuşacak kimsenin olmadığını veya bir yabancıyla konuşmanın daha kolay olabileceğini düşünüyorsanız, konuşmayı deneyin. Neler yaşadığınızı anlayan ve duygularınızla başa çıkmanıza yardımcı olabilecek biriyle güvenle konuşabilirsiniz.

Durumunuz ne olursa olsun, ölümle yüzleşmek ve eşikten uzaklaşmak gerçekten cesaret ister. Bu cesareti, devam etmenize ve depresyonun üstesinden gelmenize yardımcı olması için kullanabilirsiniz.

Şu anda göremeseniz bile HER ZAMAN başka bir çözüm daha var. İntihar girişiminden kurtulan birçok insan bunu yaptıklarını çünkü yanlışlıkla yaşadıkları bir sorunun başka bir çözümü olmadığını hissettiler. O zaman başka bir çıkış yolu göremiyorlardı, ama gerçekte gerçekten ölmek istemiyorlardı. Ne kadar kötü hissederseniz hissedin, bu duyguların geçeceğini unutmayın.

Kendinize veya başkalarına zarar verme düşünceniz olması sizi kötü bir insan yapmaz. Depresyon, karakterin dışında kalan şeyleri düşünmenizi ve hissetmenizi sağlayabilir. Eğer onlar hakkında konuşacak kadar cesursanız hiç kimse sizi yargılamamalı veya bu duygulara mahkum etmemelidir.

Duygularınız kontrol edilemiyorsa, herhangi bir işlem yapmadan önce kendinize 24 saat beklemenizi söyleyin. Bu size bir şeyleri gerçekten düşünmeniz için zaman verebilir ve kendinizi rahatsız eden güçlü duygulardan biraz uzaklaşmanıza neden olabilir. Bu 24 saatlik süre boyunca, başka bir intihar ya da depresif kişi olmadığı sürece birisiyle – herhangi biriyle – konuşmaya çalışın veya bir arkadaşınızla konuşun. Kaybedecek neyiniz var?

Kendinizi kontrol edemeyeceğinizden korkuyorsanız, asla yalnız olmadığınızdan emin olun. Duygularınızı sözlü ifade edemeseniz bile, halka açık yerlerde kalın, arkadaşlarınızla veya aile üyelerinizle takılın veya bir filme gidin – tek başına ve tehlikede olmaktan kaçınmak için herhangi bir şey bulun.

Neden Depresyondayım?

Size söylenenlere rağmen, depresyon sadece beyinde ilaçla tedavi edilebilen kimyasal bir dengesizlikten kaynaklanmaz. Aksine, depresyon biyolojik, psikolojik ve sosyal faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanır. Ergenlik yılları büyük bir kargaşa ve belirsizlik zamanı olabileceğinden, muhtemelen depresyon belirtilerinize katkıda bulunabilecek bir dizi baskı ile karşı karşıyasınız. Bunlar hormonal değişikliklerden evdeki veya okuldaki sorunlara veya kim olduğunuz ve nereye uyduğunuzla ilgili sorulara kadar değişebilir.

Bir genç olarak, ailenizde bir depresyon öykünüz varsa veya bir ebeveynin kaybı veya fiziksel veya duygusal istismar gibi erken çocukluk travması yaşadıysanız, depresyondan muzdarip olmanız daha olasıdır.

Gençlerde Depresyon İçin Risk Faktörleri

Gençlerde depresyonu tetikleyebilecek veya arttırabilecek risk faktörleri şunları içerir:

 • Ciddi hastalık, kronik ağrı veya fiziksel sakatlık
 • Anksiyete, yeme bozukluğu, öğrenme bozukluğu veya DEHB gibi diğer zihinsel sağlık durumlarına sahip olmak
 • Alkol veya uyuşturucu kullanımı
 • Akademik veya ailevi sorunlar
 • Zorbalık
 • Şiddet veya istismar travması
 • Ebeveyn boşanma veya sevilen birinin ölümü gibi stresli yaşam deneyimleri
 • Destekleyici olmayan bir ortamda cinsel kimliğinizle başa çıkmak
 • Yalnızlık ve sosyal destek eksikliği
 • Sosyal medyada çok fazla zaman harcamak

Zorbalığa Maruz Kalıyorsanız…

Zorbalık stresi – internet üzerinden, okulda veya başka bir yerde – yaşamak çok zordur. Çaresiz, umutsuz ve utanmış hissetmenizi sağlayabilir: depresyon için mükemmel bir tarif. Eğer zorbalığa maruz kalıyorsanız, bunun sizin hatanız olmadığını bilin. Bir kabadayının ne söylediği veya yaptığı ne olursa olsun, kim olduğunuzdan veya ne hissettiğinizden utanmamalısınız. Zorbalık kötüye kullanımdır ve buna katlanmak zorunda değilsiniz. Kendini güvende hissetmeyi hak ediyorsun, ama büyük olasılıkla yardıma ihtiyacın olacak. Bir ebeveyn, öğretmen, danışman, koç veya bir arkadaşının ebeveyni olsun, zorbalık yapmayan ve güvendiğiniz bir yetişkine dönüşen arkadaşlarınızdan destek alın.

Depresyonunuzun nedenleri ne olursa olsun, aşağıdaki ipuçları belirtilerinizin üstesinden gelmenize, hissettiğiniz şeyi değiştirmenize ve umut ve coşku duygunuzu yeniden kazanmanıza yardımcı olabilir.

Ergenlik Depresyonunun Üstesinden Gelmek İçin İpuçları

İpucu 1: Güvendiğiniz Bir Yetişkinle Konuşun

Depresyon sizin hatanız değildir ve buna neden olacak hiçbir şey yapmadınız. Bununla birlikte, daha iyi hissetmek üzerinde bir miktar kontrole sahipsiniz. İlk adım yardım ikstemektir.

Depresyon Hakkında birisiyle konuşmak

Özellikle de her zaman sizi rahatsız ediyorsa veya davranışınıza kızıyorsa, ebeveynleriniz size yardım edemeyecek gibi görünebilir. Gerçek şu ki, ebeveynler çocuklarının acı çektiğini görmekten nefret ediyor. Sinirlenmiş hissedebilirler çünkü size neler olup bittiğini anlamıyorlar veya nasıl yardım edeceklerini bilmiyorlar.

 • Ebeveynleriniz herhangi bir şekilde taciz ederse veya size bakmalarını zorlaştıran kendi sorunları varsa, güvendiğiniz başka bir yetişkini (akraba, öğretmen, danışman veya koç gibi) bulun. Bu kişi, ebeveynlerinize yaklaşmanıza yardımcı olabilir veya sizi ihtiyacınız olan desteğe yönlendirebilir.
 • Gerçekten konuşabileceğiniz kimseniz yoksa, yardımcı olabilecek birçok yardım hattı, hizmet ve destek grubu vardır. Araştırın ve destek almaktan çekinmeyin.
 • Ne olursa olsun, biriyle konuşun, özellikle kendinize veya başkalarına zarar verme düşünceniz varsa. Yardım istemek, yapabileceğiniz en cesur şey ve daha iyi hissetmek için ilk adımınızdır.

Duygularınızı Kabul Etmenin ve Paylaşmanın Önemi

Nasıl hissettiğiniz konusunda, özellikle de depresyonda, utanç verici veya değersiz hissettiğinizde, açılmak zor olabilir. Bir çok insanın bu tür duygularla mücadele ettiğini hatırlamak önemlidir. Zayıf, temelde kusurlu veya iyi olmadığınız anlamına gelmez. Duygularınızı kabul etmek ve güvendiğiniz biriyle onları konuşmak daha az yalnız hissetmenize yardımcı olacaktır.

Şu anda böyle hissetmese de, insanlar sizi seviyor ve önemsiyor. Depresyonunuz hakkında konuşma cesaretini gösterebilirseniz, sorunlarınızın çoğu çözülecektir. Bazı insanlar üzücü duygular hakkında konuşmanın onları daha da kötüleştireceğini düşünür, ancak tam tersi neredeyse her zaman doğrudur. Endişelerinizi, söylediklerinizi dinleyecek ve ilgilenecek biriyle paylaşmak çok yararlıdır. Sizi “düzeltebilmeleri” gerekmiyor; sadece iyi dinleyici olmaları gerekir.

İpucu 2: Kendinizi İzole Etmemeye Çalışın Depresyonu Daha da Kötüleştirir

Depresyon, çoğumuzun kabuklarımıza çekilmesine neden olur. Kimseyi görmek ya da hiçbir şey yapmak istemeyebilirsiniz ve sabahları sadece yataktan kalkmak bile zor olabilir. Ancak kendinizi izole etmek sadece depresyonu daha da kötüleştirir. Yapmak istediğiniz son şey olsa bile, kendinizi sosyal kalmaya zorlamaya çalışın. Dünyaya çıkıp başkalarıyla bağlantı kurarken kendinizi daha iyi hissetmeye başlarsınız.

Kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak arkadaşlarınızla, özellikle de aktif, neşeli ve anlayışlı olanlarla yüz yüze zaman geçirin. Uyuşturucu veya alkol kötüye kullanan, başınızı belaya sokan veya yargılayan veya güvensiz hissettiğiniz kişilerle takılmaktan kaçının.

Hoşunuza giden (veya alışık olduğunuz) etkinliklere katılın. Ders dışı etkinliklere katılmak depresyonda olduğunuzda göz korkutucu bir olasılık gibi görünebilir, ancak bunu yaparsanız daha iyi hissedersiniz. İster spor, sanat, dans veya müzik dersi, ister okul sonrası kulüp olsun, geçmişte keyif aldığınız bir şeyi seçin. İlk başta motive hissetmeyebilirsiniz, ancak tekrar katılmaya başladığınızda, ruh haliniz ve coşkunuz yükselmeye başlayacaktır.

Gönüllü işler yapın. Başkaları için bir şeyler yapmak güçlü bir antidepresan ve mutluluk güçlendiricidir. İnandığınız bir nedenden ötürü gönüllü olmak, başkalarına ve dünyaya yeniden bağlanmış hissetmenize yardımcı olabilir ve fark yarattığınızı bilmenin memnuniyetini sağlayabilir.

Sosyal medya kullanımınızı azaltın. Kendinizi internette kaybetmenin depresyon belirtilerini geçici olarak hafifleteceği görülse de, aslında sizi daha da kötü hissettirebilir. Örneğin, kendinizi sosyal medyadaki akranlarınızla olumsuz bir şekilde karşılaştırmak, sadece depresyon ve tecrit duygularını teşvik eder. Unutmayın: insanlar hepimizin yaşadıkları şüpheleri ve hayal kırıklıklarını gidererek sanal alemde yaşamlarının olumlu yönlerini abartıyorlar. İnternet ortamında arkadaşlarınızla etkileşime giriyor olsanız bile, yüz yüze iletişimin yerini tutmaz. Göz teması, bir kucaklama, hatta bir arkadaşınızın koluna basit bir dokunuş, nasıl hissettiğiniz konusunda fark yaratabilir.

3. İpucu: Sağlıklı Alışkanlıkları Benimseyin

Sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yapmak ruh haliniz için harikalar yaratabilir. Doğru yemek yemek, düzenli egzersiz yapmak ve yeterince uyumak gibi şeylerin depresyon söz konusu olduğunda büyük bir fark yarattığı gösterilmiştir.

Harekete geç! Hiç “hızlı koşucu” duydunuz mu? Aslında egzersiz yaparken hızla endorfin elde edersiniz, bu da kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlar. Fiziksel aktivite depresyon için ilaçlar veya terapi kadar etkili olabilir, bu nedenle sporlara katılın, bisiklete binin veya bir dans dersi alın. Herhangi bir aktivite yardımcı olur! Çok istekli hissetmiyorsanız, günlük kısa bir yürüyüşle başlayın ve oradan inşa edin.

Ne yediğiniz konusunda akıllı olun. Sağlıksız beslenme, halsiz ve yorgun hissetmenizi sağlayabilir, bu da depresyon semptomlarını kötüleştirir. Abur cubur, rafine karbonhidratlar ve şekerli atıştırmalıklar en kötü suçlular! Size hızlı bir destek verebilirler, ancak uzun vadede sizi daha kötü hissettireceklerdir. Zihninizi bol miktarda meyve, sebze ve tam tahılla beslediğinizden emin olun. Diyetinizin yeterince besleyici olmasını sağlamak için ebeveynleriniz, doktorunuz veya okul hemşirenizle konuşun.

Alkol ve uyuşturucu maddelerden kaçının. Kısa bir süre için bile olsa, duygularınızdan kaçmak ve “ruh halini artırmak” için bir şeyler içmek ya da ilaç kullanmak cazip olabilir. Bununla birlikte, ilk etapta depresyona neden olmanın yanı sıra, madde kullanımı uzun vadede depresyonu daha da kötüleştirecektir. Alkol ve uyuşturucu kullanımı da intihar duygularını artırabilir. Alkol veya uyuşturucu bağımlısıysanız, yardım isteyin. Depresyonunuz için hangi tedaviyi aldığınıza bağlı olarak madde probleminiz için özel tedaviye ihtiyacınız olacaktır.

Her gece sekiz saat uyumayı hedefleyin. Bir genç olarak depresif hissetmek tipik olarak uykunuzu bozar. İster çok az ister çok fazla uyuyun, ruh haliniz acı çekecektir. Ancak sağlıklı uyku alışkanlıklarını benimseyerek daha iyi bir uyku planına girebilirsiniz.

İpucu 4: Stres ve Kaygıyı Yönetin

Birçok genç için stres ve kaygı depresyonla el ele gidebilir. Sürekli stres, şüpheler veya korkular duygusal enerjinizi azaltabilir, fiziksel sağlığınızı etkileyebilir, kaygı düzeylerinizi yükselebilir ve depresyonu tetikleyebilir veya şiddetlendirebilir.

Eğer bir anksiyete bozukluğu yaşıyorsanız, kendini çeşitli şekillerde gösterebilir. Belki de uyarmadan grev yapan, sınıfta konuşma düşüncesinde paniğe kapılan, kontrol edilemeyen, müdahaleci düşünceler yaşatan veya sürekli bir endişe halinde yaşayan yoğun kaygı saldırılarına katlanırsınız. Anksiyete depresyonu daha da kötüleştirdiğinden, her iki durum için de yardım almak önemlidir.

Stresi Yönetmek İçin İpuçları

Yaşamınızdaki stresi yönetmek, o stresin kaynaklarını tanımlamakla başlar:

 • Sınavlar veya sınıflar bunaltıcı görünüyorsa, örneğin bir öğretmenle veya okul danışmanıyla konuşun veya zamanınızı nasıl yöneteceğinizi iyileştirmenin yollarını bulun.
 • Sağlıkla ilgili bir endişeniz varsa, ebeveynlerinizle – hamilelik korkusu veya uyuşturucu sorunu gibi – konuşamayacağınızı hissediyorsunuz, bir klinikte tıbbi yardım alın veya bir doktora görünün.
 • Bir sağlık uzmanı sizi uygun tedaviye yönlendirebilir (ve gerekirse anne ve babanıza yaklaşmanıza yardımcı olabilir).
 • İlişki, arkadaşlık veya ailevi zorluklar ile baş etmek veya bunlarla baş etmek için uğraşıyorsanız, problemlerinizi okul danışmanınız veya profesyonel bir terapistinizle konuşun.
 • Egzersiz, meditasyon, kas gevşemesi ve nefes egzersizleri stresle başa çıkmanın diğer iyi yoludur.
 • Kendi olumsuz düşünceleriniz ve kronik endişeleriniz günlük stres seviyelerinize katkıda bulunuyorsa, alışkanlığınızı kırmak ve endişe verici zihninizin kontrolünü yeniden kazanmak için adımlar atabilirsiniz.

Depresif Ergen Arkadaşa Nasıl Yardım Edilir

Eğer boynu bükük veya sorunlu görünen arkadaşı olan bir gençseniz, depresyondan şüphelenebilirsiniz. Ancak bunun sadece bir geçiş aşaması veya kötü bir ruh hali olmadığını nereden biliyorsunuz? Gençlik depresyonunun yaygın uyarı işaretlerine bakın:

 • Arkadaşınız eskiden yapmayı sevdiğiniz şeyleri yapmak istemiyorsa.
 • Arkadaşınız alkol veya uyuşturucu kullanmaya veya kötü arkadaşlıklar yapmaya başlarsa.
 • Arkadaşınız derslere ve okul sonrası aktivitelere gitmeyi bırakırsa.
 • Arkadaşınız kötü, çirkin, aptal veya değersiz olmaktan bahsediyorsa.
 • Arkadaşınız ölüm veya intihar hakkında konuşmaya başlarsa.

Gençler genellikle arkadaşlarına ebeveynlerinden veya diğer yetişkinlerden daha fazla güvenir, bu nedenle kendinizi depresif arkadaşınızın güvendiği ilk veya tek kişi olarak bulabilirsiniz. Bu büyük bir sorumluluk gibi görünse de, yardım etmek için yapabileceğiniz şeyler:

Arkadaşınızın sizinle konuşmasını sağlayın. Depresyon hakkında bir konuşma başlatmak göz korkutucu olabilir, ancak basit bir şey söyleyebilirsiniz: “Tanıdığım kişi gibi değilsin, gerçekten kötü görünüyorsun. Gerçekten sana yardım etmek istiyorum. Yapabileceğim bir şey var mı?”

Cevaplara ihtiyacınız yok. Arkadaşınızın sadece dinlemek ve destek olmak için birine ihtiyacı var. Yargısal olmayan ve güven verici bir şekilde dinleyerek ve cevap vererek, önemli bir şekilde yardımcı olursunuz.

Arkadaşınızı yardım almaya teşvik edin. Depresif arkadaşınızı bir ebeveyn, öğretmen veya danışmanla konuşmaya teşvik edin. Arkadaşınızın bir sorun yaşadığını bir otorite figürüne kabul etmesi korkutucu olabilir. Orada olmanız yardımcı olabilir, bu yüzden destek için birlikte gitmeyi teklif edin.

Zor zamanlarda arkadaşınıza darılmayın. Depresyon insanlara zarar verebilir veya garip şeyler söyleyebilir. Ancak arkadaşınız çok zor bir zaman geçiriyor, bu yüzden kişisel olarak almamaya çalışın. Arkadaşınız yardım aldıktan sonra, tanıdığınız ve sevdiğiniz kişi olmaya geri dönecektir. Bu arada, başka arkadaşlarınızın veya ailenizin sizinle ilgilenmesini sağlayın. Duygularınız önemlidir ve saygı duyulması gerekir.

Arkadaşınız intihar hakkında düşüncelerini söylerse hemen bir yetişkinden yardım isteyin. Arkadaşınız şaka yapıyor veya intihar hakkında konuşuyorsa, eşyalarını veriyorsa veya elveda diyorsa, derhal güvenilir bir yetişkine söyleyin. Bu noktada tek sorumluluğunuz arkadaşınızın yardımına hızlı bir şekilde el atmanız. Söylemeyeceğine söz vermiş olsan bile, arkadaşının yardımına ihtiyacı var. Size geçici olarak kızgın olan bir arkadaşınızın olması, artık hayatta olmayan bir arkadaşınızdan daha iyidir.

 


Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz