Zerdeçal Yağı (Kanser Mücadelecisi)

Zerdeçal, tıp, baharat ve renklendirici madde olarak uzun bir tarihe sahiptir ve zerdeçal yağı, son derece etkileyici bir doğal sağlık ajanıdır – en umut verici antikanser etkilerinden bazılarına sahiptir. Zerdeçalın antibiyotik olan en az 20 moleküle sahip olduğu, 14 kanser önleyici, 12 anti-tümör, 12 antiinflamatuar ve en az 10 farklı antioksidan bulunduğunu düşünürseniz bu şaşırtıcı değildir. Zerdeçal yararları ayrıca sağlığı destekleyen vitaminler, fenoller ve diğer alkaloidlerden de gelmektedir.

Tüm bu yararlı bileşenler göz önüne alındığında, zerdeçal yağının aşağıdaki sağlık yararlarına sahip olması sürpriz değildir.

Zerdeçal Yağının 9 Temel Yararı

Zerdeçalın ne için iyi olduğunu merak ediyor musunuz? Zerdeçalın sağlık açısından yararları, potansiyel olarak kanserle mücadele eden bir gıda olarak çalışmaktan, depresyon için esansiyel bir yağa kadar, gerçekten şaşırtıcıdır. Zerdeçal esansiyel yağın sağlığınızı ya da tanıdığınız birinin sağlığını iyileştirebileceği en etkileyici yollardan bazıları.

1. Kolon Kanserine Karşı Mücadelede Yardımcı Olur

Japonya’da Kyoto Üniversitesi Gıda Bilimleri ve Biyoteknoloji Bölümü tarafından yürütülen bir 2013 araştırması, zerdeçal esansiyel yağda aromatik turmeron (ar-turmerone) ve zerdeçalın ana aktif maddesi olan curcumin’in de her ikisinin de sergilediğini gösterdi. Hayvan modellerinde kolon kanseri ile savaşmaya yardımcı olma yeteneği, insanlarda hastalık ile mücadele için umut verici. Hem düşük hem de yüksek dozlarda ağız yoluyla verilen curcumin (Zerdeçalda bulunan temel fenolik bileşen) ve turmeron (zerdeçalda bulunan aromatik bileşen) kombinasyonu, aslında tümör oluşumunu ortadan kaldırmıştır.

BioFactors’da yayınlanan çalışma sonuçları, turmeronun “kolon kanseri önleme için yeni bir aday” olduğu sonucuna varmıştır. Ayrıca, turnaronun curcumin ile birlikte kullanılmasının inflamasyonla ilişkili kolon kanserinin doğal önlenmesinin güçlü bir yolu olabileceğini düşünmektedirler.

2. Nörolojik Hastalıkların Önlenmesine Yardımcı Olur

Çalışmalar zerdeçal yağının önemli biyoaktif bir bileşimi olan turmeronun mikroglia aktivasyonunu inhibe ettiğini göstermiştir. Microglia, beyin ve omurilik boyunca yer alan bir hücre türüdür. Mikroglia aktivasyonu beyin hastalığının bir anlatı işareti olduğundan, zerdeçal yağının bu zararlı hücre aktivasyonunu durduran bir bileşik içerdiği gerçeği beyin hastalığının önlenmesi ve tedavisi için oldukça faydalıdır.

Hayvan deneklerin kullanıldığı bir başka çalışma, hem in vitro hem de in vivo aromatik turmeronun, nöral kök hücrelerin sayıca hızla artmasına neden olduğunu göstermiştir. Zerdeçal esansiyel yağının aromatik turmeronunun, Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığı, omurilik zedelenmesi ve felç gibi nörolojik hastalıkların iyileştirilmesi için gerekli olan rejenerasyonu desteklemek için ümit verici bir doğal yol olduğuna inanılmaktadır.

3. Potansiyel olarak Epilepsiye Yardımcı Olur

Zerdeçal yağın ve onun seskiterpenoidlerinin (ar-turmeron, a-, β-turmerone ve a-atlanton) antikonvülzan özellikleri, daha önce kimyasal olarak uyarılmış nöbetlerin hem zebrabalıkları hem de fare modellerinde gösterilmiştir. 2013 yılında yapılan daha yeni araştırmalar, aromatik turmeronun farelerde akut nöbet modellerinde antikonvülzan özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Turmerone, zebra balığı içinde iki nöbet ilişkili genlerin ekspresyon modellerini de modüle edebildi.

4. Artrit ve Eklem Sorunlarının Azaltılmasında Yardımcı Olur

Geleneksel olarak, zerdeçalın aktif bileşenlerinin enflamatuar sitokinleri ve enzimleri bloke ettiği bilindiği için, Çin ve Hint Ayurvedik tıbbında artrit tedavisi için zerdeçal kullanılmıştır. Bu yüzden, etrafındaki artrit için en önemli esansiyel yağlardan biri olarak bilinir.

Çalışmalar zerdeçalın romatoid artrit ve osteoartrit ile ilgili ağrı, iltihap ve sertliği azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma, zerdeçal yağının anti-artritik etkilerini değerlendirdi ve insanlarda günde 5000 miligrama karşılık gelen bir dozda oral olarak verilen ham zerdeçal yağının ılımlı bir anti-enflamatuar etkiye sahip olduğunu buldu. Hayvan deneklerin eklemleri üzerinde.

5. Karaciğer Sağlığını Geliştirir

Zerdeçal, karaciğer sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olması için bütünsel sağlık dünyasında iyi bilinmektedir. Karaciğer en önemli detoksifiye edici organımızdır ve durumu tüm vücudu etkiler. Çalışmalar zerdeçalın, kısmen zerdeçalın anti-enflamatuar aktivitesinden dolayı hepatoprotektif (karaciğer koruyucu) olduğunu göstermiştir. Tamamlayıcı ve Alternatif Tıpta yayınlanan bazı araştırmalar, spesifik olarak kanser ve otoimmün hastalıkların tedavisinde kullanılan bir antimetabolit olan metotreksat (MTX) ve MTX’in neden olduğu karaciğer toksisitesine bakmıştır. Çalışma, zerdeçalın, önleyici karaciğer temizliği olarak çalışan MTX kaynaklı karaciğer toksisitesinden karaciğerin korunmasına yardımcı olduğunu gösterdi. Zerdeçalın karaciğeri böylesine güçlü bir kimyasaldan koruyabilmesi, doğal bir karaciğer yardımcısı olarak ne kadar inanılmaz olduğunu gösterebilir.

Ek olarak hayvan çalışmaları, zerdeçal yağının uygulanmasından sonra kandaki ve serumdaki antioksidan enzimlerin arttığını ve zerdeçal yağın da 30 gün boyunca tedaviden sonra farelerin karaciğer dokusunda antioksidan enzimler üzerinde önemli bir etki gösterdiklerini göstermiştir. Bunların tümü, zerdeçalın, hem karaciğer hastalığının tedavi edilmesine hem de önlenmesine yardımcı olduğuna inanmaktadır.

6. Meme Kanseriyle Mücadelede Yardımcı Olur

Hücresel Biyokimya Dergisi’nde yayınlanan araştırma, zerdeçal esansiyel yağda bulunan aromatik turmeronun, insan meme kanseri hücrelerinde istenmeyen enzim aktivitesini ve MMP-9 ve COX-2 ekspresyonunu inhibe ettiğini göstermiştir. Turmeron ayrıca insan meme kanseri hücrelerinde TPA ile indüklenen invazyon, göç ve koloni oluşumunu önemli ölçüde inhibe etti. TPA güçlü bir tümör promotörü olduğundan, zerdeçal esans yağının bileşenlerinin TPA’nın yeteneklerini engelleyebileceği son derece önemli bir bulgudur.

7. Bazı Lösemi Hücrelerini Azaltabilir

Uluslararası Moleküler Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma, zerdeçaldan izole edilen aromatik turmeronun insan lösemi hücre dizilerinin DNA’sı üzerindeki etkilerine baktı. Araştırma, turmeronun insan lösemi Molt 4B ve HL-60 hücrelerinde programlanmış hücre ölümünün selektif indüksiyonuna neden olduğunu gösterdi. Ancak, ne yazık ki, turmerone insan mide kanseri hücreleri üzerinde aynı olumlu etkiye sahip değildi. Doğal olarak lösemi ile savaşmanın yolları için umut verici bir araştırma.

8. Depresyon ve Anksiyeteyi Hafifletir

Zerdeçal esansiyel yağı, güçlü bir gevşetici ve dengeleyici olarak kabul edilir ve çalışmalar, son derece yaygın iki duygudurum bozukluğu, depresyon ve anksiyete ile savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Anksiyete ve depresyon için etkili bir esansiyel yağ olarak, ruh halini ve olumlu duyguları artırabilir.

Majör depresif bozukluğu olan 56 kişiden oluşan randomize, çift kör, plasebo kontrollü bir çalışma, 2014 yılında Affektif Bozukluk Dergisi’nde yayınlanmıştır. Çalışmanın sonuçları, BCM-95 curcumin ile takviyenin sadece depresyonun genel semptomlarını başarılı bir şekilde azaltmadığını, aynı zamanda sekiz haftalık bir süre boyunca alındığında bir anti-anksiyete ajanı olarak da çalıştığını göstermiştir. BCM-95 curcumin, sentetik katkı maddesi içermeyen zerdeçal ve curcumin’in uçucu yağını sinerjetik olarak birleştirerek üretilmiştir.

9. Soğuk Algınlığı ile Savaşır 

Zerdeçal yağının anti-inflamatuar yeteneği, tipik olarak soğuk algınlığına eşlik eden burun tıkanıklığı için gerçekten kullanışlı olabilir. Sadece bir kaç damla zerdeçal yağı bir difüzöre veya sıcak su kabına ilave edin ve bu tıkalı burnu çabucak hafifletmek için buharları soluyun. Zerdeçal yağını teneffüs etmek de, ilk etapta soğuğa neden olan mikroplarla savaşmaya yardımcı olur.

Zerdeçal Esansiyel Yağı Nasıl Kullanılır

  • Ev yapımı aromaterapi ürünleri yapıyorsanız, zerdeçal yağı, zencefil, tarçın, kan portakalı, greyfurt, ylang ylang, vanilya ve kakule yağlarıyla güzelce karıştırılır.
  • Stres giderici ve aromaterapi için 2 ila 3 damlalık zerdeçal yağı kullanın.
  • İltihaplanma ve ağrının giderilmesi de dahil olmak üzere, harici kullanım için 5 damla zerdeçal yağı 5 damla bir taşıyıcı yağ (jojoba veya hindistan cevizi yağı gibi) ile seyrelterek bir masaj yağı oluşturun ve bunu ilgili bölgelere uygulayın.
  • Dahili kullanım için çok yüksek kaliteli yağ markaları kullanılmalıdır. 1 damla zerdeçal yağı suya ekleyin veya 1 damla zerdeçal yağı bir çay kaşığı bal ile karıştırın.
  • Zerdeçal yağını daima serin ve karanlık bir yerde saklayın.

Zerdeçal Esansiyel Yağı Tarifler

Cildiniz donuk mu yoksa sorunlu mu? Eğer öyleyse, bu Zerdeçal Yüz Maskesinde parlayan cilt için 1 damla zerdeçal yağı zerdeçal tozu yerine kullanmayı deneyin. Benzer şekilde, bu Ev Yapımı Kas Mac için, 2 çay kaşığı zerdeçal tozu için 4 damla zerdeçal esans yağını kullanabilirsiniz. Bu, boğaz eklemleri ve kasları için harika bir topikal ilaçtır.

Sadece süper tatmin edici değil aynı zamanda yüksek derecede şifalı bir zerdeçal çay denemek ister misiniz? Yüksek kaliteli bir zerdeçal esansiyel yağınız varsa, bu Zerdeçal Çayı Reçetesinde 1 damla zerdeçal yağı zerdeçal tozu yerine kullanmayı deneyebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz