Yirminci Hafta

Bebeğiniz 20. Haftada

Bebeğiniz yaklaşık 300 gr ağırlığındadır. Ayrıca başından aşağıya doğru yaklaşık 16.4 cm uzunluğundadır. Yaklaşık büyük bir muzun uzunluğu kadar. (İlk 20 hafta boyunca, bebeğin bacakları gövdesine kıvrılıp ölçülmesi zor olduğu zaman, ölçümleri başının tepesinden alt kısmına doğru – “kıvrım kurma” ölçümü yapılır.)

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

20. Hafta : Bebeğiniz bir muz büyüklüğünde

Bebeğiniz bu günlerde daha çok yutuyor, bu da sindirim sistemi için iyi bir uygulamadır. Ayrıca, siyah, yapışkan bir yan ürün olan mekonyum üretiyor. Bu yapışkan madde bağırsaklarında birikecektir ve doğduğunda ilk kirli bezinde göreceksiniz (bazı bebekler rahimde veya doğum sırasında mekonyum geçirir).

Siz ve Hamileliğiniz

Tebrik ederiz! Hamileliğinizin yarısını atlattınız. Rahminizin üst kısmı göbek deliğinizle aynı seviyededir ve yaklaşık 4 kg almış olabilirsiniz. Bundan sonra her hafta 500 gr ya da daha fazla almanızı bekliyoruz. (Eğer hamileliğe biraz zayıf kiloyla başladıysanız, biraz daha fazla yemek yemeniz gerekebilir; aşırı kilolu olsaydınız, biraz daha az ama çocuğa faydalı şeyler yemeniz gerekebilir.) Hemoglobinin (kırmızı renginin bir parçası) yapılması için öncelikle yeterli miktarda demir aldığınızdan emin olun.

Hamilelik sırasında, vücudunuzun genişleyen kan hacmine ve büyüyen bebeğinize ve plasentaya ayak uydurmak için daha fazla demire ihtiyacı vardır. Kırmızı et, hamile kadınlar için en iyi demir kaynaklarından biridir. Bazı yaygın et olmayan demir kaynakları arasında baklagiller, soya bazlı ürünler, ıspanak, kuru erik, kuru üzüm ve demir takviyeli tahıllar bulunur.

  • Vücudunuzda gerçekleşen bariz ve belirgin olmayan değişiklikler sayesinde, hamileliğiniz ilerledikçe gece boyunca uyumak daha zor olabilir. Hayatınızda ilk kez horlamaya başlarsınız, kısmen daha fazla östrojene sahip olduğunuz içindir. Hormon, burnu hizalayan mukoza zarlarının şişmesine katkıda bulunur ve hatta daha fazla mukus yapmanıza neden olabilir.
  • Mide ekşimesi ve hazımsızlık, yatağa uzanmak için ekstra rahatsızlık verebilir. Yapmanız gerekenler: Mide yanmasını tetikleyen yiyeceklerden kaçının, yatmadan önce bir öğün sindirmek için iki ila üç saat verin ve rahat bir koltukta ya da üst bedeninizin altında ekstra yastıklar ile yan yatmayı deneyin.
  • Bacak krampları sizi derin bir uykunuzdan uyandırabilir. Ne yapmalı: Bacağınızı düzleştirerek krampı gevşetin, önce esnetin ve ayak parmaklarınızı hafifçe incik kemiğinize doğru bükün veya birkaç dakika yürüyün.
  • Bütün gece dönüp rahat bir uyku pozisyonu bulmaya çalışıyorsun. Ne yapmalı: Dizleriniz bükülmüşken ve bacaklarınız arasında bir yastık ile yan şekilde uzanın. Ekstra konfor ve destek için karnınızın altında ve sırtınızın arkasında başka yastıklar ayarlayın. Ya da konforlu doğum annelik vücut yastığı kullanmayı deneyin.
  • Gecenin ortasında sıcak ve terli oluyorsun. Metabolizmanızdaki, hormonlarınızdaki ve kilonuzdaki değişimler sayesinde hamile kadınların normalden biraz daha sıcak hissetmeleri yaygındır. Ne yapmalı: Yatak odanızı serin tutun ve olabildiğince serin tutacak giysiler giyinin. Banyodaki gece gezileri için terlikler ve rahat bir bornoz giyin.
  • Yataktan çıkmak her zamankinden daha zor! Ne yapmalı: Yana doğru yuvarlanın, böylece yatağın kenarına yaklaşmış olacaksınız. Bacaklarınızı yanlardan geçirin ve kendinizi oturma pozisyonuna itmek için kollarınızı kullanın. Ayaklarınızı yere dikin ve sonra ayağa kalkın.
  • Bazen uykusuzluktan tükendiğinizde bile, uyuyamazsınız. Pamuk gibi doğal, nefes alabilen kumaşlardan yapılmış pijama giyin. Cildinizin nemini hapseden ve sizi nemli ve soğuk bırakabilen sentetik giysilerden kaçının.

Gebeliğinizin Yirmi Birinci Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz