Yirmi Yedinci Hafta

Bebeğiniz 27. Haftada

Bu hafta bebeğiniz 875 gr. ağırlığındadır  (yaklaşık karnabahar kadar) ve bacakları uzatıldığında yaklaşık 36,6 cm. uzunluğundadır. Düzenli aralıklarla uyuyor ve uyanıyor, gözlerini açıp kapıyor ve hatta belki de parmaklarını emiyor. Daha fazla beyin dokusu geliştikçe, bebeğinizin beyni şu anda çok aktif. Akciğerleri henüz olgunlaşmamışken, şu anda doğacak olsaydı, çok fazla tıbbi yardımla çalışabilirlerdi. Şu andan itibaren sık rastlanabilecek bir bebek hıçkırığı hissine kapılabileceğiniz küçük ritmik hareketleri hissedeceksiniz. Her bölüm genellikle sadece birkaç dakika sürer ve onu rahatsız etmez, bu yüzden sadece rahatlayın ve gıdıklanma hissinin tadını çıkarın.

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

27. Hafta: Bebeğiniz karnabaharın başı büyüklüğündedir.

Siz ve Hamileliğiniz

İkinci üç aylık dönem bir kapanışa doğru geldi ve vücudunuz son tur için vites çekerken, bazı yeni belirtiler görmeye başlayabilirsiniz. Örneğin ağrıyan bir sırt ile birlikte, bacak kaslarınızda şimdi ve sonra kramp olduğunu görebilirsiniz. Her şeyden önce fazla kilo taşıyorlar ve genişleyen rahminiz, bacaklarınızdan kanınıza dönüşen damarların yanı sıra vücudunuzdan bacaklarınıza giden sinirlere de baskı yapıyor.

Ne yazık ki, hamilelik ilerledikçe kramplar daha da kötüleşebilir. Bacak krampları gece daha yaygındır ancak gün içinde de olabilir. Bir kramp çarptığında, baldır kasını germek size biraz rahatlama hissi vermektedir.

Bacağınızı düzeltin ve sonra parmaklarınızı hafifçe arkaya doğru bükün. Birkaç dakikalığına yürüyüş yapmak ya da kramp giren kısımlara masaj yapmak bazen yardımcı olur.

Şu an aklınızdan geçen en önemli şey olmayabilir ama doğum sonrası doğum kontrolü hakkında düşünmek için erken değil. Bebeğiniz gelmeden önce bu konuda bazı kararlar vermek isteyeceksiniz. Bir tüp ligasyonu düşünüyorsanız, bazı sigortacıların, prosedürünüz sigorta kapsamında olacaksa en az 30 gün önce detayları araştırmanız gerektiğini unutmayın. Bu nedenle, doğum sonrası hastanede kaldığınız süre boyunca ameliyat yapma seçeneğini tercih ederseniz, doktorunuzla veya ebe ile görüşmek için fazla beklemeyin.

Asla göz ardı edilmemesi gereken belirtiler

Hamilelik sırasında pek çok ağrılar, acılar ve garip duygular ortaya çıkar, neyin normal olduğuna ve doktorunuza ya da ebe’ye bir çağrı verileceğine karar vermek zor olabilir. Konuları daha da karmaşıklaştırmamak için, belirli durumunuza veya sağlık geçmişinize ve hamileliğinizde ne kadar ilerlediğinize bağlı olarak bazı belirtiler az ya da çok acil olabilir. İşte sorun belirtileri olabilecek semptomların akıntısı. Bu şikayetlerden herhangi birine sahipseniz, hemen sağlık uzmanınızı arayın:

37 haftaya ulaşmadan önce:

 • Pelvik basınç (bebeğinizin aşağıya itildiği hissi), bel ağrısı (özellikle sizin için yeni bir problemse), adet benzeri kramp veya karın ağrısı veya bir saat içinde dörtden fazla kasılma canını yakmak)
 • Vajinal akıntıda bir artış veya akıntı türünde bir değişiklik – eğer sulu, mukus benzeri veya kanlı olursa (sadece pembe veya kanlı olsa bile)

Her zaman:

 • Bebeğiniz normalden daha az hareket ediyor ya da tekmeliyor
 • Şiddetli veya kalıcı karın ağrısı veya hassasiyet
 • Vajinal kanama veya lekelenme veya sulu akıntı
 • İdrar yaparken ya da az idrara çıkma veya idrar yaparken ağrı veya yanma
 • Şiddetli veya sürekli kusma veya ağrı veya ateşle birlikte görülen herhangi bir kusma
  kızarma yada yüksek ateş
 • Bulanık veya çift vizyon veya lekeler veya “karartılı lekeli ve bulanık” görme
 • Şiddetli veya inatçı bir baş ağrısı veya bulanık görme, konuşma bozukluğu veya hissizlik eşlik eden herhangi bir baş ağrısı
 • Yüzünüzde ya da gözünüzün etrafında şişen şişlikler, parmaklarınızda veya ellerinizde hafif bir şişlik veya bacaklarınızda, ayaklarınızda ya da ayak bileklerinizdeki şiddetli ya da ani şişmelerden ya da hızlı kilo alımı…
 • Ayak bileğinizi esnetirken ve ayaklarınızı burnunuza doğru yönlendirdiğinizde ya da bir bacağı diğerinden daha fazla şiştiğinde rahatlamayan şiddetli veya sürekli bacak ya da baldır ağrısı
 • Karnınızda travma
 • Bayılma, sık sık baş dönmesi, hızlı kalp atışı veya çarpıntı
 • Zorlu nefes alma, kan öksürme veya göğüs ağrısı
 • Karın ağrısı veya 24 saatten fazla süren şiddetli ishalin eşlik ettiği şiddetli kabızlık
 • Bir döküntü olmadan şiddetli kaşıntı
 • Hamilelikle ilgili olmasa bile, normal olarak uygulayıcınızı arayacağınız herhangi bir sağlık problemi (daha kötü olan astım veya daha kötü olan soğuk algınlığı gibi)

Yukarıdaki listede belirtilerinizi görmüyorsanız bile, hamileliğiniz hakkında endişeleriniz olduğunda içgüdülerinize güvenin ve doktorunuzu veya ebe’yi arayın. Bir sorun varsa hemen yardım alırsınız. Eğer yanlış bir şey yoksa, güvende olacaksınız.

Gebeliğinizin Yirmi Sekizinci Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz