Yirmi Üçüncü Hafta

Bebeğiniz 23. Haftada

Şimdiye kadar geliştirdiği hareket duygusu ile bebeğiniz adeta dans edebiliyor. Ve şimdi 28.9 cm uzunluğa sahip ve 501 gr ağırlığında, karnınız artık sizin hamileliğinizi dışarıdan fark edilebilecek şekle geldi. Akciğerlerindeki kan damarları nefes almaya hazırlanmak için gelişiyor ve bebeğinizin gittikçe daha keskin kulakları topladığı sesler onu dış dünyaya giriş için hazırlıyor. Şimdi tanıdık gelen yüksek sesler – köpek havlaması ya da elektrikli süpürgenin sesini duyması gibi – muhtemelen onları rahminizin dışında duyduğunda etkilemeyecektir.

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

23. Hafta: Bebeğiniz büyük bir mango büyüklüğündedir.

Siz ve Hamileliğiniz…

Ayak bileğinizin ve ayaklarınızın önümüzdeki haftalarda veya aylarda, özellikle günün sonunda veya yaz sıcağında biraz şişmeye başladığını fark edebilirsiniz. Bacaklarınızdaki yavaş kan dolaşımı – kandaki kimyasal değişikliklerle birlikte su tutulmasına neden olabilir – ayrıca ödem olarak da adlandırılan şişlik ile sonuçlanabilir. Bebeğiniz doğduktan sonra vücudunuz ekstra sıvıdan kurtulacaktır, bu yüzden sık sık tuvalette olacaksınız ve doğumdan sonra birkaç gün boyunca çok fazla terleyeceksiniz. Bu arada, sol tarafınızda uzanın ya da oturabileceğiniz zaman ayaklarınızı yukarı kaldırın, oturduğunuzda bacaklarınızı uzatın ve uzun süre tek bir yerde oturmaktan kaçının. Ayrıca, kan dolaşımını arttırmak için düzenli egzersiz yapmaya çalışın ve destek çorapları ve geniş, rahat ayakkabılar giyin. Şişmeye karşı savaşmak için sıvıların üzerinde kaybolabilirsin, ama bol su içmelisin çünkü nemlendirmek aslında sıvı tutulmasını önlemeye yardımcı olur. Hamilelik sırasında alt ekstremitelerinizde belirli bir miktar ödem normal olsa da, aşırı şişlik preeklampsi adı verilen ciddi bir durumun işareti olabilir. Ayaklarınızın veya ayak bileklerinin şiddetli veya ani şişmesi, elinizin hafifçe şişmesi, yüzünüzde şişlik veya gözünüzün etrafında şişlik varsa, ebe veya doktorunuzu aradığınızdan emin olun.

Bebeğinizin kordon kanını saklayabilirsiniz, doğumdan sonra bebeğinizin göbek kordonu ve plasentada kalan kan alınır, dondurulur ve gelecekteki tıbbi kullanım için saklanır. Kordon kanı, zengin bir kök hücre kaynağı, kanın ve bağışıklık sisteminin yapı taşları olduğu için ödüllendirilir.

Kök hücreler diğer hücre tiplerine dönüşme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle, dokuları, organları ve kan damarlarını onarmaya yardımcı olabilirler ve bir dizi hastalığı tedavi etmek için kullanılabilirler. Kordon kanı, 70’den fazla hastalığın tedavisinde başarıyla kullanılmıştır. Kordon kanı için daha birçok kullanım araştırılıyor ve test ediliyor.

Kordon kanı toplama işlemi, sizin ve bebeğiniz için hızlı ve ağrısızdır. Kordon kanının saklanması, benzersiz, potansiyel olarak hayat kurtaran kök hücrelerinin israfa gitmemesini daha olası kılar.

Bebeğinizin kordon kanını saklamaya karar verirseniz, iki ana seçeneğiniz vardır:

Bebeğinizin kordon kanını, ihtiyacı olan herkes için bir kamu kordon kan bankasına bağışlayabilirsiniz. İlgilendiğinizde doktorunuza veya hastanenize danışın (kordon kanı bağışına izin vermek için sadece belirli hastaneler kurulmaktadır). İdeal olarak 28 ila 34 haftalık hamile olduğunuzda bağış yapacaksınız. Kamu kordon kanı bankalarının ve hastanelerin çoğu, doğum tarihinizi ve bağış için uygunluğunuzu kontrol etmek için doğumdan birkaç hafta önce incelemesi gerekir.

Bebeğinizin kordon kanını, ailenizin kullanması için özel bir kordon bankasında saklamak için ödeme yapabilirsiniz. Nereye doğum yaptığınıza bakılmaksızın muhtemelen bu rotayı yapabilirsiniz. Kordon kanı bankaları anne adaylarının hamileliğin ikinci trimesterinde kayıt yaptırmasını ister. İlgileniyorsanız doktorunuzla veya hastanenizle konuşun ve güvenilir bir özel kordon kan bankasının nasıl seçileceğini öğrenin.

Gebeliğinizin Yirmi Dördüncü Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz