Yirmi Sekizinci Hafta

Bebeğiniz 28. Haftada

Bu hafta, bebeğiniz 1000 gr. ağırlığında (büyük bir patlıcanın büyüklüğü kadar) ve başının üst kısmından topuğuna kadar 37,6 cm. ölçüyor. Şimdi artık kirpikleri de olan gözlerini kırpıştırır. Görme gelişmesiyle, rahminizden süzülmekte olan ışığı görebiliyor olabilir. Ayrıca beyninde milyarlarca nöron geliştiriyor ve dış dünyadaki yaşam için daha fazla vücut yağı depoluyor.

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

28. Hafta: Bebeğiniz büyük bir patlıcanın büyüklüğündedir.

Siz ve Hamileliğiniz

Üçüncü ve son üç aylık dönem bu hafta başlıyor. Bu noktada, her iki haftada bir doktorunuzu veya ebe’yi muhtemelen ziyaret edersiniz. Ardından, 36 haftada haftalık ziyaretlere geçersiniz.

Hamilelikte: 28 ila 37. Haftalar

Son üç aylık döneme hoş geldin! Bebeğiniz ışığı görebiliyor ve doğum için hazırlık aşamasında hızla kilo alıyor.
Risk faktörlerinize bağlı olarak, sağlık hizmeti sağlayıcınız, HIV ve sifiliz için kan testlerini tekrar etmenizi ve ayrıca doğumdan önceki durumunuzdan emin olmak için klamidya ve gonore için kültürler yapmanızı tavsiye edebilir. Ayrıca, glikoz tarama test sonuçlarınız yüksekse ve takip testleriniz olmadıysa, yakında üç saatlik glukoz tolerans testi verilecektir.

Ve eğer ilk doğum öncesi ziyaretinizde yapılan kan çalışması Rh-negatif olduğunuzu gösteriyorsa, vücudunuzun bebeğinizin kanına saldırabilecek antikorlar geliştirmesini önlemek için bir Rh immünoglobulin enjeksiyonu elde edeceksiniz. (Bebeğiniz Rh-pozitif ise, doğumdan sonra başka bir Rh immunoglobulin çekimi alırsınız.)

Bu dönemde, bazı kadınlar alt bacaklarında hoş olmayan “tüyler ürpertici” hissi ve rahatlamaya veya uyumaya çalışırken onları taşımak için dayanılmaz bir dürtü hissediyorlar. Eğer bu his hareket edince en azından geçici olarak rahatlıyorsa, huzursuz bacak sendromu (RLS) olarak bilinen bir şeye sahip olabilirsiniz.

Hiç kimse RLS’nin nedenini kesin olarak bilmiyor, ama bu, anne adayları arasında nispeten yaygın. Bacaklarınızı gevşetmeyi veya masaj yapmayı deneyin ve kafeinleri azaltın, bu da semptomları daha da kötüleştirebilir. Bazen rahatlatabilecek demir takviyeleri denemeniz durumunda sağlık uzmanınıza danışın.

Preeklamsi Nedir?

Preeklampsi, gebe kadınların yaklaşık yüzde 5’ini etkileyen ciddi bir durumdur. En az bir başka semptomla birlikte 20 haftalık gebeliğin ardından yüksek tansiyonu olan bir kadının preeklampsi tanısı konduğunda, idrarında veya karaciğer veya böbrek anormalliklerinde protein içerebilir.

Preeklampsiye giren kadınların çoğu, son kullanma tarihlerine yakın hafif semptomlar gösterirler ve onlar ve bebekleri uygun bakım ile iyi olurlar. Fakat preeklampsi şiddetli olduğunda, birçok organı etkileyebilir ve ciddi veya hatta yaşamı tehdit eden sorunlara neden olabilir.

Preeklampsinin belirtileri nelerdir?

Preeklampsi aniden ortaya çıkabilir, bu nedenle belirtilerin farkında olmak çok önemlidir. Bu uyarı işaretlerinden herhangi birini fark ederseniz hemen ebe veya doktorunuzu arayın:

 • Yüzünüzde şişlik veya gözleriniz etrafında şişlik, ellerinizin hafif şişmesi veya ayaklarınızın veya ayak bileklerinin aşırı veya ani şişmesi
 • Hızlı kilo alımı
 • Şiddetli veya kalıcı baş ağrısı
 • Çift görme, bulanık görme, görme lekeleri veya yanıp sönen ışıklar, ışığa duyarlılık veya geçici görme kaybı gibi görüş değişimleri.
 • Üst karın bölgenizdeki yoğun ağrı veya hassasiyet
 • Mide bulantısı ve kusma

Preeklampsi özellikle erken dönemlerde belirgin semptomlar olmadan ortaya çıkabilir ve bazı semptomlar normal gebelik şikayetleri gibi görünebilir. Yani rutin bir prenatal ziyarette keşfedilene kadar koşulu olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Bu, randevularınızı kaçırmamak için çok önemli nedenlerden biridir.

Preeklampsi riski yüksek olan nedir?

İlk gebelikte ilk kez preeklampsi olmak daha yaygındır. Bununla birlikte, preeklampsi geçirdikten sonra, daha sonraki gebeliklerde tekrar geliştirmeniz daha olasıdır. Diğer risk faktörleri şunlardır:

 • Kronik hipertansiyona sahip olmak
 • Bazı kan pıhtılaşma bozuklukları, diyabet, böbrek hastalığı veya lupus gibi bir otoimmün hastalığa sahip olmak
 • Preeklampsisi olan yakın bir akrabaya (örneğin anne, kız kardeş, büyükanne veya teyze) sahip olmak
 • Obez olmak (vücut kitle indeksi 30 veya daha fazla olan)
 • İki veya daha fazla bebek taşımak
 • 40 yaşından büyük olmak

Preeklampsiden kaçınmanın bir yolu var mı?

Hiç kimse preeklampsiyi nasıl önleyeceğini bilemez, ancak bu alanda çok fazla araştırma var. Ekstra kalsiyum almanın, tuz alımını kısıtlamanın veya vitaminleri takviye etmenin yardımcı olup olmadığını araştıran birkaç çalışma var, ancak sonuçlar kesin değil.

Preeklampsi gelişme riski yüksek olan kadınlar düşük doz aspirin almayı tercih edebilirler.
Uyarı: Doktorunuz tavsiye etmedikçe, hamilelik sırasında asla aspirin almayınız.

Şimdilik yapabileceğiniz en iyi şey, doğum öncesi bakımınızı iyi yapmak ve tüm doğum öncesi randevularınızı almaktır. Her ziyaretinizde sağlık uzmanınız tansiyonunuzu kontrol edecek ve idrarınızı protein için test edecektir. Ayrıca, preeklampsinin uyarı işaretlerine dikkat etmek önemlidir, böylece doktorunuzu veya ebe’yi uyarır ve mümkün olan en kısa sürede tedavi görürsünüz.

Gebeliğinizin Yirmi Dokuzuncu Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz