Yirmi İkinci Hafta

Bebeğiniz 22. Haftada

27.8 cm uzunluğunda (baştan topuğa ölçüldüğünde) ve neredeyse 430 gr ağırlığında olan bebeğiniz, minyatür bir yenidoğan gibi görünmeye başlıyor. Dudakları, göz kapakları ve kaşları daha belirgin hale geliyor. Gözleri oluşmuş, ancak süsen (gözün renkli kısmı) hala pigment içermiyor.

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

22. Hafta : Bebeğiniz bir su kabağı büyüklüğündedir.

Eğer rahminizin içinde görebilseydiniz, vücudunu kaplayan ince tüyleri (lanugo) ve cildindeki derin kırışıklıkları fark edebileceksiniz. Bu, onları doldurmak için bir yağ dolusu kalana kadar spor yapacaktır. Karnının içinde, bazı önemli hormonların üretimi için gerekli olan pankreası sürekli olarak gelişmektedir.

Siz ve Hamileliğiniz

Bu noktada, eliniz göbeğinizin üstünde yapışık sürekli mıknatıs gibi durabilir. Başka insanların karnınıza dokunmasını istemediğinizi söylemek de tamamen doğaldır. Ve eğer insanlar size bu noktada karnınızın daha küçük veya daha büyük göründüğünü söylüyorlarsa, her kadının hamileliğinin farklı olduğu kendi hızında büyüdüğünü ve göstereceğini unutmayın.

Önemli olan, bebeğinizin büyümesinin yolunda olduğundan emin olmak için düzenli ziyaretler için doktorunuzu veya ebenizi görmenizdir. Büyümüş bebeğinize uyum sağlamak için karnınızdaki çatlakları görmeye başlayabilirsiniz.

Hamilelerin en az yarısı doğum yaptıklarında gerilme izleri oluştururlar. Farklı dokulu cildin bu küçük çizgileri pembe ten koyu kahverengiye kadar değişebilir (ten renginize bağlı olarak). En sık karın bölgesinde görünseler de, kalça ve memelerinizde de çatlak izleri görülebilir. Losyonun çatlakları önlemesine yardımcı olduğuna dair bir kanıt yoktur, ancak cildinizi nemlendirmek her türlü kaşınmaya yardımcı olabilir.

Karnınızın büyümesini beklediniz – ve belki de göğüslerinizin de – ama aşağıdaki fiziksel değişiklikler sizi şaşırtabilir. Birçok hamilelik değişimlerinde olduğu gibi, hormonlar da görünüşünüzdeki bu değişikliklerin çoğunda rol oynar.

Daha kalın, daha parlak saçlar Aslında normalden daha az kaybederek daha fazla saç yetiştirmiyorsunuz. Hamilelik sırasında, vücudunuz saçları daha önce olduğundan çok daha yavaş tutuyor. Ne yapmalı: Eğer daha kalın saçlar sizin için bir nimet ise, keyfini çıkarın. Eğer yeleğini her zamankinden daha asil hale getiriyorsa, stilistinizden bir sonraki kesiminizde biraz incelme yapmasını isteyin. Bu değişiklikler sonsuza dek sürmeyecek. Bebeğiniz doğduktan sonra, bu aşırı tüyleri, bazen kümeler halinde kaybetmeye başlayacaksınız.

Artan vücut tüyü androjenler olarak bilinen seks hormonları çene, üst dudak ve yanaklarınızda yeni saçların yayılmasına neden olabilir. Göbek kılları ayrıca karnınıza, kollarınıza, bacaklarınıza ve sırtınıza da açılabilir. Yapılması gerekenler: Cımbız, ağda ve tıraş, bu geçici değişimleri yönetmek için tüm güvenli yollardır.

Daha hızlı büyüyen tırnaklar Tırnaklarınız normalden daha hızlı büyüyebilir ve dokuda değişiklikler görebilirsiniz. Bazı kadınların tırnakları daha da sertleşirken, diğerleri daha yumuşak veya daha kırılgandır. Ne yapmalı: Temizleme yaparken lastik eldivenler giyerek tırnaklarınızı koruyun ve kırılgan ise üzerinde nemlendirici kullanın.

Cilt değişiklikleri Bazı hamile kadınlar, cildinin daha iyi görünmediğini bildiriyor. Diğerleri ise gebeliğin hormonlarını, sivilce gibi cildi kötüleştiren rahatsızlıklarda bulurlar. Ne yapmalı: Nazik bir sabun veya temizleyici ile günde iki kez yıkayın ve hamilelik sırasında akne ile mücadele eden ürünlerin güvenli olduğu sağlık uzmanınıza danışın.

Çatlaklar Büyüyen bebeğinize uyum sağlamak için karnınız genişledikçe, cildinizin hemen altında bulunan destekleyici dokuda küçük gözyaşları oluşabilir ve bu da değişen renklere neden olur. Bu izler, doğum yaptıktan sonra yaklaşık altı ila 12 ay içinde kaybolmaya başlar ve belirgin olarak daha az fark edilir hale gelir. Ne yapmalı: Olmaları gerekenden daha fazla oluşmalarını sağlamanın yanı sıra yapabileceğiniz pek bir şey yok. Kalıtım cildinizin doğal esnekliğinden sorumludur ve kimlerin çatlaklarla sonuçlanacağının belirlenmesinde rol oynar.

Ciltte renklenme Artan melanin, yüzünüzde lekeli bir cilt lekesi oluşumuna neden olabilir. Güneşte zaman geçirirseniz, bu pigment değişiklikleri yoğunlaşabilir. Yapmanız gereken: 30 veya daha yüksek bir SPF ile hem UVA hem de UVB koruması sunan bir güneş koruyucusu kullanarak yüzünüzü koruyun, başınıza bir şapka takarak, günün en yoğun olduğu saatlerde güneşten kaçının (10:00 – 14:00 arası) .

Daha büyük ve koyu nipeller ve areolalar Meme uçlarınız ve etrafındaki pigmentli alanın (areolalar) gittikçe büyümüş olduğunu görebilirsiniz. Montgomery’nin tüberküleri olarak bilinen areolalarınızdaki küçük şişlikler de daha belirgin olabilir. Bu darbelere bakteri ile savaşmaya ve cildi yağlamaya yardımcı olan yağ üreten bezler. Bazı kadınlar da memelerinde daha belirgin damarlar olduğunu fark ederler. Ne yapmalı: Hiçbir şey!

Daha büyük ayaklar, bir ayakkabı boyutunun yarısı veya daha fazlasına çıkabilir. Lax ligamentleri ayaklarınızın biraz yayılmasını sağlayabilir. Şişlik, doğumdan sonra gidecek olsa da, ayakkabılarınızı da sıkı hissettirebilir. Ne yapmalı: Büyüyen ayaklarınıza uyum sağlamak için rahat ayakkabılar alın.

Hamileliğiniz ilerledikçe parmaklarınızda şişlik olması yaygındır. Eğer yüzükleriniz acı hissi veriyorsa ve size artık küçük geliyorsa kendinize bir iyilik yapın ve çok geç olmadan onları hemen çıkarın. Yüzüğünüzden ayrılamıyor ve onu kendinizden uzak tutmaya gönlünüz el vermiyorsa onu bir zincire takıp boynunuzda taşıyabilirsiniz.

Gebeliğinizin Yirmi Üçüncü Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz