Yirmi Dördüncü Hafta

Bebeğiniz 24. Haftada

Bebeğiniz geçen haftadan beri yaklaşık 30 cm ve 600 gr. olmuş ve sürekli olarak büyüyor. Beyni şimdi de hızla büyüyor ve tat alma tomurcukları gelişmeye devam ediyor. Akciğerleri solunum alıştırması yaparken tıpkı bir ağacın dalları gibi ciğerlerini geliştiriyor. Cildi hala ince ve yarı saydam, kılcal damarları gözle görülebilir durumda ama bu yakında değişmeye başlayacak.

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

24. Hafta: Bebeğiniz bir taze mısır büyüklüğünde

Siz ve Hamileliğiniz

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde, uterusunuzun üst kısmı göbek deliğinizin üzerine çıktı. Rahim şu an bir futbol topu büyüklüğünde. Çoğu kadın, 28 hafta arasında bir glikoz tarama testi (glukoz testi veya GCT olarak da bilinir) testine sahiptir. Bu test gebeliğe bağlı yüksek kan şekeri durumu olan gestasyonel diyabeti kontrol eder.

Tedavi edilmeyen diyabet, zor vajinal doğum ya da sezaryen bölümüne ihtiyaç duyma riskinizi artırır çünkü bebeğinizin özellikle üst vücudunun büyümesine neden olur. Ayrıca bebeğinizin doğumdan sonra düşük kan şekeri gibi diğer komplikasyonlar için şansını artırır. senin GTT’nin üzerinde sonucunun pozitif çıkması gebelik diyabeti anlamına gelmez, ancak bunu kesin öğrenmek için glikoz tolerans testi (GTT) almak gerekir anlamına gelmez.

Türkiye deki bebeklerin yüzde 12’den fazlası erken doğmuş (37 haftadan önce). Bu doğumların yaklaşık dörtte biri tıbbi ekip ile, şiddetli ya da kötüleşen preeklampsi nedeniyle veya bebek büyümeyi durdurduğu için gerçekleşti. Geri kalanlar spontan preterm doğumlar olarak bilinir. 37. haftadan önce eğer doğum yaparsanız, su kesintileriniz olursa ya da serviksiniz kasılma olmadan dilate ederse, spontan erken doğuma sahip olabilirsiniz.

37 haftadan önce aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz, ebe veya doktorunuzu hemen arayın:

  • Vajinal akıntıda bir artış
  • Deşarj türünde bir değişiklik – eğer sulu, mukus benzeri veya kanlı olursa (pembe olsa bile veya sadece kanla karışmışsa)
  • Herhangi bir vajinal kanama veya lekelenme
  • Karın ağrısı, adet benzeri kramplar veya bir saat içinde dörtden fazla kasılmalar (zarar görmese bile)
  • Pelvik bölgedeki basınç artışı (bebeğinizin aşağı itildiği hissi)
  • Bel ağrısı, özellikle daha önce bel ağrınız olmadıysa

Bu semptomlar kafa karıştırıcı olabilir çünkü pelvik basınç ya da bel ağrısı gibi bazı hastalar da normal gebeliklerde ortaya çıkar ve erken kasılmalar Braxton Hicks kasılmaları için zararsız olabilir. Ancak, üzgün olmaktan daha güvenli olmak her zaman daha iyidir, bu yüzden alışılmadık bir şey yaşıyorsanız hemen ebe veya doktorunuzu arayın.

Erken doğduğunda bebeğim iyileşecek mi?

Bebeğiniz doğumda tam anlamıyla yaklaştıkça, hayatta kalma olasılığı o kadar yüksektir ve sağlık sorunları daha azdır. 34 ve 37 hafta arasında doğan prematüre bebekler, genellikle tam dönem doğan bebeklere göre daha kısa ve uzun vadeli problemler için daha yüksek risk altında olmalarına rağmen, genellikle iyidir. Sürekliliğin diğer ucunda son derece erken olan bebekler vardır: Bu günlerde, yenidoğan bakımındaki gelişmeler sayesinde 24 hafta gibi erken doğan bazı bebekler hayatta kalabilirler, ancak bu oldukça erken doğan bebekler önemli tıbbi müdahaleler gerektirir. ve yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde uzun süreli kalışlar ve hayatta kalanların sıklıkla uzun süreli ciddi problemleri vardır.

Preterm doğum riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz en iyi şey, bebeğinizin sigara içme, yasadışı uyuşturucu kullanımı gibi bilinen tehlikelerini önlemektir. Besleyici bir diyet yiyin, tüm doğum öncesi randevularınızı saklayın ve herhangi bir semptom veya problemi derhal sağlık kuruluşunuza bildirin.

Gebeliğinizin Yirmi Beşinci Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz