Yirmi Dokuzuncu Hafta

Bebeğiniz 29. Haftada

Bebeğiniz şimdi yaklaşık 1.140 gr. ağırlığında ve başından topuğa kadar 38 cm. den biraz uzun. Kasları ve akciğerleri olgunlaşmaya devam ediyor ve kafası gelişmekte olan beynine yer açmak için büyüyor. Artan besin taleplerini karşılamak için bol miktarda protein, C vitamini, folik asit ve demir gerekir. Kemiklerinin çok fazla kalsiyum emmesi nedeniyle, sütünüzü içtiğinizden emin olun (ya da peynir, yoğurt veya zenginleştirilmiş portakal suyu gibi başka iyi bir kalsiyum kaynağı). Bu trimesterde yaklaşık 250 miligram kalsiyum bebeğinizin her gün sertleşen iskeletinde birikmektedir.

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

29. Hafta : Bebeğiniz bir Balkabağı büyüklüğündedir.

Siz ve Hamileliğiniz…

Bebeğiniz şu an çok aktif. Sağlık uzmanınız, her gün, vuruşları saymak için biraz zaman ayırmanızı isteyebilir ve size bunun nasıl yapılacağı konusunda size özel talimatlar verecektir. Bebeğinizin daha az aktif hale geldiğini fark ederseniz, doktorunuza veya ebe’nize bildirin. Bebeğinizi kontrol etmek için bir nonstress testine veya biyofiziksel profile ihtiyacınız olabilir.

Bazı eski dostlar – mide ekşimesi ve kabızlık – şimdi merkez sahneyi alabilir. Hamilelik hormonu progesteronu, gastrointestinal sisteminiz dahil olmak üzere vücudunuzun her yerinde düz kas dokusunu rahatlatır. Bu rahatlama, karnınızdaki kalabalık ile birleştiğinde, sindirimi yavaşlatır. Durgunluk sindirimi gaz ve mide yanmasına neden olabilir – özellikle ağır bir yemek sonrası – ve kabızlığa katkıda bulunur.

Büyüyen rahim de hemoroidlere katkıda bulunabilir. Rektal bölgenizdeki bu şişmiş kan damarları hamilelik sırasında yaygındır. Neyse ki, genellikle doğumdan sonraki haftalarda ortadan kaybolmaya başlayabilir.

Eğer bazı bölgeleriniz kaşıntılı veya ağrılı ise, bir küvet ve ılık suyla rahatlamaya veya etkilenen bölgeye soğuk kompresleri uygulamayı deneyin. Uzun süreler için oturmaktan veya ayakta durmaktan kaçının. Hamilelik sırasında reçetesiz satılan ilaçları kullanmadan önce sağlık uzmanınızla konuşun ve herhangi bir rektal kanamanız olup olmadığını bildirin. Kabızlığı önlemek için yüksek lifli bir diyet yapın, bol su için ve düzenli egzersiz yapın.

Bazı kadınlar hamilelik sırasında “supin hipotansif sendrom” denilen bir şey yaşarlar. Bu, sırt üstü düz uzanırken kalp atışında ve kan basıncında bir değişikliğe neden olur ve bu da pozisyon değiştirene kadar baş dönmesine neden olur. Çok hızlı ayağa kalkarsan, kendini başının hafif hissettiğini fark edebilirsin. Baş dönmesinden kaçınmak için, sırttan ziyade seçtiğin yan tarafına yatarsın ve otururken ya da ayakta dururken, yavaşça hareket edersin.

İşverenim doğum izni almama izin veriyor mu?

Analık Halinde Çalışma ve Süt İzni MADDE 74. – Kadın işçilerin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak sekiz haftalık süreye iki hafta süre eklenir. Ancak sağlık durumu uygun olduğu takdirde doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda kadın işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir.

Yukarıda öngörülen süreler işçinin sağlık durumuna ve işin özelliğine göre doğumdan önce ve sonra gerekirse artırılabilir. Bu süreler hekim raporu ile belirtilir.

Hamilelik süresince kadın işçiye periyodik kontroller için ücretli izin verilir.

Hekim raporu ile gerekli görüldüğü takdirde hamile kadın işçi sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılır. Bu halde işçinin ücretinde bir indirim yapılmaz.

İsteği halinde kadın işçiye on altı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde on sekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.

Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kulllanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.

İznime ne zaman başlayacağıma nasıl karar verebilirim?

Çalışmayı durdurmak için “doğru zaman” yoktur. Bazı kadınlar 7 ya da 8 aylık olduklarında ayrılmaya başlarlar, diğerleri ise doğumuna kadar çalışır. Annelik iznini başlatmak için doğru zamanı belirlemek için hamileliğinizi izlemeniz gerekir. Sağlık hizmet sağlayıcınız sizi doğum yasağına sokarsa veya doğum yapmadan önce çalışmayı durdurmanızı gerektiren komplikasyonlar gelişirse, büyük olasılıkla kısa süreli sakatlıklara maruz kalırsınız.

Annelik izniniz bittiğinde, bebeğinizi terk etmek ve işe geri dönmek zorsa şaşırmayın. Bir anket ile yapılan araştırmada yeni annelerin yüzde yetmiş-sekizi işe geri dönme kararıyla uğraşırken, sadece yüzde 22’si geri dönmeye hazır olduklarını söyledi.

Bu sorunları patronumla tartışmanın en iyi yolu nedir?

İlk önce gerekli çalışmaları yap ve haklarını araştır. Çalışan el kitabınızı gözden geçirin ya da işvereninizin hamilelik ve doğum iznine ilişkin resmi politikalarını size bildiren bir insan kaynakları temsilcisiyle görüşün. Bu yolu yaşamış olan iş arkadaşlarınızı da sorgulamak isteyebilirsiniz.

Sonra bir plan yap. Ne kadar zaman alacağınızı düşündüğünüzü anlayın. Ödenmeyen izinleri düşünüyorsanız, maaşınızı ödemeden ne kadar zaman ayırabileceğinizi düşünün. Annelik iznini bir zaman diliminde mi yoksa yıl boyunca mı bölmek isteyip istemediğinizi düşünün. Bu kararları verirken eşinizin program ve faydalarını da dikkate alın. Bazı şirketler ücretli babalık izni veriyor olabilir. Bunu da eşinizle konuşup onu da bu planlara dahil edebilirsiniz.

Gebeliğinizin Otuzuncu Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz