Yirmi Birinci Hafta

Bebeğiniz 21. Haftada

Bebeğiniz şimdi 360 gr ve yaklaşık 26.7 cm uzunluğunda – bir havucun uzunluğu kadar. Kısa bir süre sonra, dövüş sanatlarını ilk çırpınan hareketleri tam teşekküllü tekmeler ve dürtülere dönüştüğü gibi hissedebilirsiniz. Onu daha iyi tanımak için aktivitesini takip ederek keşfedebilirsiniz. Diğer gelişmelerde, bebeğinizin kaşları ve göz kapakları şimdi mevcuttur ve bir kız taşıyorsanız, vajinası oluşmaya başlamıştır.

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

21. Hafta : Bebeğiniz bir havuç büyüklüğünde

Siz ve Hamileliğiniz

Muhtemelen bu günlerde oldukça rahat hissediyorsun. Henüz çok büyük değilsiniz ve erken hamilelik ile ilgili olağan rahatsızlıklar, çoğunlukla, gitti. İyi hissediyorsanız, rahatlayın ve keyfini çıkarın…üçüncü üç aylık dönemde yeni şikayetler oluşabilir.

Bununla başa çıkmak için ufak bir aksaklık olmayacak demezsiniz. Örneğin, artan yağ üretimi aknenin gelişmesine (veya kötüleşmesine) katkıda bulunabilir. Bu durumda, günde iki kez nazik bir sabun veya temizleyici ile iyice yıkamak konusunda dikkatli olun ve kullandığınız herhangi bir makyajın yağsız olduğundan emin olun. Herhangi bir oral akne ilacını almayın – bazıları hamilelik sırasında çok tehlikelidir – sağlık uzmanınıza danışmadan herhangi bir topikal akne ürünlerini kullanmayın.

Ayrıca şimdi varis damarlarına daha yatkınsınız. Hamileliğiniz ilerledikçe, bacaklarınızdaki damarlar üzerinde artan baskı vardır. Damarlarınızın duvarlarının gevşemesine neden olabilecek daha yüksek progesteron seviyeleri problemi daha da kötüleştirebilir. Diğer aile bireylerinde böyle bir durum varsa, varisli damarlar oluşma olasılığınız daha yüksektir. Ayrıca, birbirini izleyen her hamilelikte ve yaşlandıkça daha da kötüleşirler. Varisli damarları önlemeye veya en aza indirmeye, günlük egzersiz yapmaya, mümkünse ayaklarınızı ve bacaklarınızı yukarı kaldırmaya, sol tarafınıza dönüp uyumaya dikkat edin.

Ayrıca, özellikle ayak bilekleriniz, bacaklarınız veya yüzünüzde örümcek damarları (cildinizin yüzeyine yakın bir grup küçük kan damarı) fark edebilirsiniz. Merkezden yayılan küçük dalları olan örümcek ya da güneş patlaması benzeri bir paterne sahip olabilirler, bir ağacın dalları gibi olabilirler ya da belirli bir deseni olmayan ayrı bir grup ince çizgi olabilirler. Biraz çirkin olsa da, örümcek damarları rahatsızlığa neden olmaz ve genellikle doğumdan sonra kaybolur.

Hamilelik Sırasında Seks Yapmak Normal midir?

Bazı hamile kadınlar, hamile olduklarında, en azından zamanının bir parçası olarak cinsel isteklerini hissederler. Pelvik bölgeye artan kan akışının ve bunun da beraberinde getirdiği stimülasyona karşı artan hassasiyetin yanı sıra hormonal değişikliklere bağlı artan vajinal yağlamadan da yararlanabilirler.

Ama aynı zamanda seks istememek tamamen normaldir. Eğer çok fazla ağrınız varsa ya da acı çekiyorsanız veya itici hissetmiyorsanız ya da sadece yorgunsanız, libidonuz burun buruna dalabilir. “Kocamla samimi olmaya hiç bir isteğim yok. Sadece her pozisyonda her zaman yorgun ve rahatsızım,” diyen anne adayları vardır.

Kendinizi cinsel ilişkiye istekli hissetmiyorsanız, eşinize nasıl hissettiğinizi söyleyin ve ona hala onu sevdiğinizi söyleyin. İletişim hatlarını açık tutmak ve bu değişiklikleri birlikte ele alırken birbirinizi en iyi şekilde desteklemek çok önemlidir. Ve cinsellikten daha çok fiziksel mahremiyet olduğunu hatırlayın.

Şimdi Hangi Pozisyonlar En Rahat?

Bir ankete katılan ebeveynlerin % 75’inden fazlası, hamilelik sırasında farklı sevişme pozisyonları denediklerini söyledi. Karşılıklı yan yana olmak birçok kişi için bir favoriydi. Denemek için seks pozisyonları konusunda daha fazla fikir edinin.

Hamilelik Sırasında Seks Sınırsız mıdır?

Aşağıdaki durumlardan veya semptomlardan herhangi birine sahipseniz, kaçınmanız gerekir:

  • Plasenta previa (doğum kanalını kapaması)
  • Prematüre doğum
  • Açıklanamayan vajinal kanama veya akıntı
  • Karın krampı
  • Servikal yetmezlik (Rahim ağzının ilerleyen bir gebeliği taşıyamayacak kadar güçsüz olması ve doğum sancıları başlamadan açılması)
  • Servikste Dilate (Rahim ağzında Genişlemek, büyümek, açılma)
  • Su sızıyor, sadece biraz sızıyor olsa bile!!!

Sizde ya da eşinizin genital herpes (Simplex Virüs)’ün neden olduğu; ağız, vajina veya genital bölgede yer alan mukoz membranların teması ile yayılan, cinsel yolla bulaşan hastalıklar sınıfına giren viral bir hastalıktır) salgını varsa veya gelmekte olan bir his varsa, kaçınmalısınız. Eğer partnerinizde genital herpes öyküsü varsa (ve sizde) herhangi bir yara veya semptomu olmamasına rağmen, üçüncü trimesterin tamamı için cinsel ilişki ve diğer cinsel temastan kaçının. Aynı şey oral herpes (soğuk yaralar) varsa oral seks yapmak için de geçerlidir. Siz ya da eşinizin her ikisinde de cinsel yolla bulaşan başka bir enfeksiyon varsa, tedavi edilmediyse ve takip testi negatif olmadıkça cinsel ilişkiye girmeyin.

Sağlık uzmanınızın seks yapmamanızı önerebileceği başka durumlar da vardır. Örneğin, daha önceki bir hamilelikte kendiliğinden doğuştan bir doğum yapmışsanız, muhtemelen bu hamilelik sırasında bir noktada cinsel ilişkiye girmemenizi ve 37 haftaya ulaşıncaya kadar durmaya devam etmenizi önerir.

Gebeliğinizin Yirmi İkinci Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz