Yirmi Beşinci Hafta

Bebeğiniz 25. Haftada

Bebeğinizin başından ayak ucuna kadar olan uzunluğu bu hafta 34,6 cm. ve ağırlığı 660 gr. Şuanda, buruşmuş cildi pürüzsüzleşmeye başlayacak ve daha çok yeni doğmuş gibi görünmeye başlayacak. Ayrıca saçları daha fazla büyüyor ve eğer görebilseydiniz, rengini ve dokusunu ayırt edebileceksiniz.

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

25. Hafta: Bebeğiniz iri şalgam büyüklüğündedir.

Siz ve Hamileliğiniz

Saçları uzayan ve bollaşan tek kişi bebeğiniz değil. Sizin de saçlarınız her zamankinden daha dolgun ve parlak görünebilir. Bunun sebebi hormonlarınızdaki değişikliklerden kaynaklanıyor. Olabildiğince uzun, dolgun ve parlak saçların tadını çıkarın çünkü doğum sonrasında ekstra saç dökülmeleri yaşayacaksınız.

Ayrıca, önceki gibi hoyrat hareket edemeyeceğinizi de görebilirsiniz. Sağlık takibinizi yapan doktorunuz aksini belirtmediği sürece, egzersiz yapmaya devam etmek iyi olur, ancak birkaç güvenlik kuralına uyun: Aşırı yorgun hissettiğinizde egzersiz yapmayın ve herhangi bir acı, baş dönmesi veya nefes darlığı hissettiğinizde hemen dinlenin… Temas sporlarını ve dengesini kaybetme eğiliminde olduğunuz herhangi bir egzersizi yapmaktan kaçının. Bol su içtiğinizden ve hem ısınma hem de soğuma dönemleri için zaman ayırdığınızdan emin olun.

Glukoz tarama testinizi 24 ila 28 haftada yaptığınızda, anemi kontrolü için aynı zamanda ikinci bir kan tüpü de alınabilir. Kan testleri demir eksikliği anemisine (en yaygın anemi tipi) sahip olduğunuzu gösteriyorsa, sağlık uzmanınız muhtemelen bir demir takviyesi almanızı tavsiye edecektir.

Üçüncü trimesterde ne sıklıkla doktorum veya ebemi göreceğim?

28 ila 36 hafta arasında, sağlık uzmanınızı iki haftada bir görürsünüz. Son tarihten bir ay önce, bu haftada bir artar.

Her randevuda ne yapacak?

Fiziksel ve duygusal olarak nasıl hissettiğinizi sorun ve son randevunuzda ortaya çıkan sorunları takip edin. Diğer şeylerin yanı sıra kasılmalar, vajinal kanama veya akıntı olup olmadığını bilmek isteyecektir; baş ağrısı yaşıyorsanız, endişeli veya depresif hissediyorsanız, söylenmemiş herhangi bir semptomunuz varsa onu haberdar edin.

Bebeğinizin hareketlerini sorun. Bebeğinizin daha az aktif olduğunu hissederseniz, bunu mutlaka doktorunuza iletin. Bir noktada, bebeğinizin hareketlerini her gün belirli bir süre için saymaya başlamanızı isteyebilir.

Kilonuzu takip edin ve preeklampsi, idrar yolu enfeksiyonları ve diğer problemler için idrarınızı kontrol ettirin. Doktorunuz ayrıca kan basıncınızı alır ve bileklerinizi, ellerinizi ve yüzünüzü şişlik açısından kontrol eder.

Bebeğinizin kalp atışını kontrol edin ve bebeğinizin boyutunu ve konumunu tahmin etmek için bir karın muayenesi yapın. Doktorunuz bebeğinizin büyüme hızının normal olup olmadığını görmek için pubik kemiğiniz ile uterusunuz arasındaki mesafeyi ölçecektir.

Serviksinizi kontrol ettirin. Her ziyarette bir pelvik muayenesine ihtiyacınız olup olmadığını sorun. Birçok sağlık hizmeti sağlayıcısı, preterm eylem gibi özel bir endişeleri olmadıkça bir şey yapmaz. Vade tarihini geçtikten sonra, sağlayıcınız iş gücünüzü teşvik edip etmeyeceğinize karar vermek için serviksinizi kontrol edecektir.

Durumunuza bağlı olarak teklif edilebilir:

Hematokrit / hemoglobin: Anemi için bu kan testi genellikle üçüncü trimesterde tekrarlanır. (Glikoz testini aldığınızda test edilmiş ve sonuçlar normal ise, tekrarlanmayabilir.)

Gestasyonel diyabet testi: 24 ila 28 hafta arasında normal bir glukoz tarama testiniz varsa, kendinizi düşünün. Ancak tarama sonuçlarınız anormal ve glikoz tolerans testini henüz yapmadıysanız, şimdi test edileceksiniz.

Rh antikor taraması: Eğer Rh-negatif iseniz, antikor ekranı tekrarlanır (genellikle glukoz testi testiniz ile aynı zamanda) ve 28 haftada Rh immün globulin enjeksiyonu yapılır. Muhtemelen bebeğinizin kanının kan dolaşımına girmesi durumunda, Rh immün globulin sizi gelecekteki bebekler ve hatta bunun için risk oluşturabilecek antikorlar geliştirmekten koruyacaktır. (Not: Eğer bebeğinizin babası bir kan testi alırsa ve sizin gibi Rh-negatifse, bebeğinizin Rh-negatif olduğunu bileceksiniz, böylece Rh immün globuline ihtiyacınız olmayacaktır.)

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için testler: Yüksek risk altındaysanız, sağlık uzmanınız klamidya ve gonore muayenesi için servikal kültürler yapacak ve kanınız sifiliz için test edilecektir. Orijinal testinizden bu yana daraltma olasılığınız varsa HIV için tekrar test edilmek akıllıcadır çünkü tedaviyi bebeğinize iletme riskini önemli ölçüde azalttığı için kullanılabilir.

Grup B strep testi: 35 ila 37 hafta arasında, vajina ve rektumunuzda B grubu streptokoklar (GBS) için kontrol edileceksiniz. Kültürler olumluysa hemen tedavi edilmeyeceksiniz çünkü erken tedavi, bakterilerin geri dönmeyeceğinin bir garantisi değildir. Bunun yerine, işteyken IV antibiyotiklerle tedavi edilirsiniz. (Daha önce GBS olan bir bebeği doğurduysanız, bu testi atlayabilirsiniz çünkü ne olursa olsun doğumda antibiyotik verilecektir.)

Biyofiziksel profiller ve nonstress testleri: Hamilelikte belirli bir komplikasyonunuz varsa ya da son kullanma tarihini geçtiyseniz, bu testler bebeğinizi kontrol etmek için kesin istenecektir.

Gebeliğinizin Yirmi Altıncı Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz