Yirmi Altıncı Hafta

Bebeğiniz 26. Haftada

Bebeğinizin kulaklarındaki sinir ağı gelişmiş ve daha hassastır. Artık hem sesinizi hem de partnerinizi birbirinizle sohbet ederken duyabiliyor olabilir. Akciğerlerinin gelişimi için gerekli olan küçük miktarlarda amniyotik sıvıyı teneffüs ediyor ve soluyor. Bu sözde nefes hareketleri de doğduğunda ve bu ilk hava kabını aldığında iyi bir uygulamadır. Bebeğiniz yağ depolamaya devam ediyor. Şimdi 760 gr. ağırlığında ve baştan topuğa 35,6 cm.(bir yeşil soğan uzunluğu) ölçülerindedir. Bir erkek çocuğunuz olacaksa, onun testisleri yakında skrotumuna inmeye başlamalı – bu durum yaklaşık iki ila üç ay sürecek bir yolculuk.

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

26. Hafta: Bebeğiniz bir yeşil soğanın büyüklüğündedir.

Siz ve Hamileliğiniz

Doğum sınıflarına ve doğum öncesi ziyaretlere gitmeye, bebeğinizin odasını hazırlamaya ve diğer günlük görevlerinize dikkat etmeye çalışıyorsunuz? Ayrıca iyi yemeye ve bol bol dinlenmeye devam ettiğinizden de emin olun.

Bu süre zarfında, tansiyonunuz hafifçe artabilir, dikkatli olmaya çalışın. Tansiyonunuzun artma nedeni tipik olarak, kan basıncı ilk trimesterin sonuna doğru düşer ve yaklaşık 22 ila 24 haftada bir düşüklüğe ulaşma eğilimi gösterir.)

Preeklampsi – yüksek tansiyonla karakterize olan ciddi bir durumdur – en sık 37 haftadan sonra ortaya çıkar, ancak daha erken olabilir, bu yüzden uyarı işaretlerinin farkında olmak önemlidir.

Yüzünüzde şişlik veya göz çevresinde şişlik varsa, ellerinizin hafifçe şişmesinden, ayaklarınızın veya ayak bileklerinin aşırı veya ani şişmesine veya hızlı kilo almanıza sahipseniz, sağlık uzmanınızı arayın. Daha şiddetli preeklampsi ile, başka belirtilerle karşılaşabilirsiniz. Şiddetli veya inatçı bir baş ağrınız varsa, vizit değişiklikleri (çift ya da bulanık görme, görme lekeleri ya da parıldayan ışıklar, ışığa duyarlılık ya da geçici görme kaybı), kusma, şiddetli ağrı ya da üst karnınızdaki hassasiyetiniz varsa derhal doktorunuza veya ebe’ye haber verin.

Eğer alt sırtınız son zamanlarda biraz ağrıyor gibi görünüyorsa, hem büyüyen uterusunuza hem de vücudunuzun ağırlık merkezini değiştiren, karın kaslarınızı geren ve zayıflayan ve sinirleri bastırıp, eklemlerinizi gevşeten hormonal değişikliklere teşekkür edebilirsiniz. Ayrıca, taşıdığınız ekstra ağırlık kaslarınız için daha fazla çalışma ve eklemlerinizdeki stresin artması anlamına gelir, bu nedenle günün sonunda daha da kötü hissedebilirsiniz. Yürümek, ayakta durmak veya uzun süre oturmak, bükülmek ve bir şeyleri yerinden kaldırmak, sırtınıza yük getirebilir.

Sıcak bir banyo ya da sıcak kompres rahatlama sağlayabilir. (Bazı kadınlar, soğuk kompresleri daha fazla rahatlatıcı bulabilir) Gün içerisinde iyi bir duruş sergilemeye çalışın, aynı anda bükülme ve bükülme gerektiren aktivitelerden kaçının, otururken veya ayakta dururken sık sık mola verin. Uyuyacağınız zaman her iki dizinizin arasına göbeğinizi desteklemek için bir yastık koymanız sizin rahat uyumanızı ve ağrı konusunda sıkıntı çekmemenizi sağlayacaktır.

Gebeliğinizin Yirmi Yedinci Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz