Yedinci Hafta

Bebeğiniz Nasıl Büyüyor

Bu haftaki büyük haber : Bebeğinizin elleri ve ayakları gelişmekte olan kollar ve bacaklar ortaya çıkıyor – bu noktada,  küçük bebek parmaklarından ve ayak parmaklarından daha fazla durmakla birlikte, tutma ve gıdıklama hakkında hayal kuruyorsunuz. Teknik olarak, bebeğiniz hala bir embriyo olarak kabul edilir ve uzantısı olan küçük bir kuyruğu vardır. Kuyruk bir kaç hafta içinde ortadan kalkacak, ama küçülecek tek şey bu. Bebeğiniz geçen haftadan bu yana ikiye katlandı ve şimdi bir yabanmersini büyüklüğünde yaklaşık yarım santim uzunluğunda.

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

7. Hafta : Bebeğiniz bir yabanmersini büyüklüğünde

Eğer rahminizin içinde görebiliyor olsaydınız, zaten biraz renk olan gözbebeklerini kısmen kaplayan göz kapağı kıvrımlarının yanı sıra, burnunun ve ince derinin altındaki küçük damarların ucunu da görebilirsiniz. Bebeğinizin beyninin her iki yarıküresi de büyüyor ve karaciğeri kemik iliği oluşuncaya kadar kırmızı kan hücrelerini çalkalıyor ve bu rolü üstleniyor. Aynı zamanda sindirime yardımcı olmak için hormon insülini üretecek bir apendiksi ve bir pankreası vardır. Bebeğinizin büyüyen bağırsaklarındaki bir halka, göbek kordonu içine giriyor, bu da artık küçük vücuda oksijen ve besin taşıyan farklı kan damarlarına sahip.

Siz ve Hamileliğiniz

Rahiminiz son beş hafta içinde iki katına çıkmıştır ve yemek yemek, sabah bulantılarından ötürü bir anormallik veya daha kötüsü gibi hissettirebilir. (İyi hissediyorsan endişelenme – şanslısın!)

Artan kan hacminiz ve böbreklerden geçirdiğiniz ekstra sıvı sayesinde, her zamankinden daha fazla tuvalete gitmek zorunda kalabilirsiniz. (Şimdiye kadar, hamilelikten önce yaptığınızdan yaklaşık yüzde 10 daha fazla kanınız var. Ve hamileliğinizin sonuna gelince, damarlarınızdan tam kan ihtiyacınızı karşılamak için yüzde 40 ila 45 daha fazla kanınız olacaktır.) Rahiminiz büyüdükçe, mesanenizdeki baskı sizi banyoya da gönderecektir.

İlk üç aylık dönemde mide bulantısı geçiren kadınların yaklaşık yarısı yaklaşık olarak 14 haftada bir rahatlama bulacaktır. (Geri kalanların çoğu için, bu rahatlama için bir ay daha sürecek.) Ancak, normalden daha fazla tuvalete gitmek gerekliliği bebeğinizin doğumundan sonraya kadar değişecektir. Aslında araştırmalar, hem sıklığın hem de idrar hacminin hamilelik boyunca artma eğiliminde olduğunu göstermektedir.

Önümüzdeki birkaç hafta içinde, ilk doğum öncesi randevunuz için sağlık uzmanınızı görmek için mükemmel bir zaman. İyi doğum öncesi bakım, bebeğinizin hayata sağlıklı bir başlangıç ​​yapmasına yardımcı olur.

İlk randevum için nasıl hazırlanmalıyım?

Tüm sorularınızı yazın ve yanınızda bulundurun, böylece zamanınızı etkili bir şekilde kullanabilir ve profesyonel tavsiyeleri alabilirsiniz. Ne kadar önemsiz olursa olsun, hissettiğiniz veya merak ettiğiniz her şeyden bahsedin.

Ayrıca, tüm ilaçlarınızın bir listesini (reçeteleri ve reçeteyi de içeren reçetesiz) bir listesini getirin, böylece sağlık uzmanınız artık güvenli olup olmadıklarına karar vermenize yardımcı olabilir.

Takviminize bakın ve son döneminizin ilk gününü not edin. Bebeğinizin son tarihini tahmin etmek için doktorunuz veya ebeniz bu tarihi kullanır. Takip etmediğiniz veya düzensiz dönemler geçirdiğiniz için endişelenmeyin – sizinle ilgilenen doktorunuz hamileliğinize kadar erken bir ultrason planlayabilir.

Bebeğinizin kromozomal veya genetik problemleri riskini belirlemek için herhangi bir prenatal test yapmak isteyip istemediğinizi düşünün. Hamile kalmadan önce genetik taşıyıcı taraması yapmadıysanız, şimdi sahip olmak isteyebilirsiniz. Down sendromu gibi kromozomal durumlar için tarama veya test yapmayı da düşünebilirsiniz.

Doğum öncesi ziyaretlerde ne olur?

Doktorunuz veya ebeniz, fiziksel veya duygusal olarak nasıl hissettiğinizi, herhangi bir şikayetleriniz veya endişeleriniz olup olmadığını ve ne tür sorularınız olduğunu sorarak işe başlayacaktır. Başka sorularınız da olacak, bu sizin ne kadar uzak olduğunuza ve belirli endişeleri olup olmadığına bağlı olarak değişecektir.

Doğum öncesi ziyaretlerin amacı, hamileliğinizin nasıl gittiğini görmek ve size ve bebeğinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için ihtiyacınız olan bilgileri sağlamaktır. Sağlık uzmanınız kilonuzu, tansiyonunuzu ve idrarınızı kontrol edecektir; karnınızı ölçün; Bebeğinizin pozisyonunu kontrol edin; Bebeğinizin kalp atışını dinleyin; doktorunuz uygun gördüğü testlerini uygun şekilde gerçekleştirir; ve varsa sahip olabileceğiniz komplikasyonları yakından takip eder ve gerekirse müdahale eder.

Ziyaretin sonunda, sağlayıcınız bulgularını sizinle birlikte gözden geçirecek, bir sonraki ziyaretinizden önce bekleyeceğiniz normal değişiklikleri ve izlenmesi gereken uyarı işaretlerini anlatacak, yaşam tarzı ile ilgili konularda size tavsiyelerde bulunacaktır (örneğin iyi beslenmenin önemi ve tütünden, alkol ve uyuşturucudan hatta kullandığınız bazı ilaçlardan kaçınma gibi) ve göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz isteğe bağlı testlerin artılarını ve eksilerini tartışınız.

Hamilelik sırasında karnınızın ne kadar büyüdüğüne inanmayacaksınız – ve ilerlemenizi gösteren bir görsel hatıraya sahip olmayı seveceksiniz! Bu hafta, hamile görünmeden önce bir göbek fotoğrafı çekerek işe başlayın. Bir ayna kullanarak, bir göbek selfie çekebilir veya eşinize veya arkadaşınızın yardımına ihtiyaç duyabilirsiniz. Mükemmel bir çekim için ipuçları: Her fotoğraf için aynı noktada durmayı ve aynı pozu vurmayı düşünün (profiller en iyi şekilde çalışır). Eğer BabyCenter’ın My Gebelik & Baby Today uygulamasını telefonunuzda varsa, bir dizi harika göbek fotoğrafı oluşturmak ve paylaşmak için bumpie aracını kullanabilirsiniz.

Gebeliğinizin Sekizinci Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz