Üçüncü Hafta

Bebeğiniz Nasıl Büyüyor

İçinizde çok önemli bir buluşma gerçekleşti – tek bir sperm yumurtanızın sert dış zarını kırdı ve dölledi. Birkaç gün sonra, döllenmiş yumurta uterusa ulaştı ve astar içine oymaya başladı. Bebek yapımı başladı!!!

Küçük olan, çılgın bir şekilde katlanan birkaç yüz hücreden oluşan küçük bir top (bir blastosist denir). Plasentaya gelişecek olan kısmı, yumurtalıklarınızı yumurta bırakmayı bırakan ve östrojen ve progesteron üretimini tetikleyen hamilelik hormonu hCG (insan koryonik gonadotropin) üretmeye başlamıştır. Bu hormonlar rahminizin astarını ve küçük yolcularını tutmasını ve plasentanın büyümesini teşvik etmesini sağlar.

Bu arada, amniyotik sıvı, amniyotik kesecik haline gelecek olan boşluktaki hücre topunun etrafında toplanmaya başlıyor. Bu sıvı, bebeğinizi haftalar ve aylar boyunca yumuşatır.

Şu anda, küçük blastosistiniz gelişmekte olan bebeğinizi rahim duvarındaki kan damarlarına bağlayan mikroskobik tünellerden oluşan ilkel bir dolaşım sistemi aracılığıyla oksijen ve besinler alıyor (ve atıkları atıyor). Plasenta, bu görevi önümüzdeki haftanın sonuna kadar devralmaya yetecek kadar geliştirilmeyecek.

Hayatınız Nasıl Değişiyor?

Bu haftanın sonunda, evde uygulanan gebelik testi üzerinde olumlu sonuç görebilirsiniz. Sonuç negatifse, hamile kalmadığınızı varsaymayın – çok erken test etmiş olabilirsiniz. (Süreleri kaçırdıktan sonra bir haftaya kadar birkaç gün beklerseniz, testlerin doğru bir sonuç vermesi daha olasıdır.) Birkaç gün bekleyin ve eğer hala sürenizi kazanmadıysanız tekrar test edin. Başka bir hafta veya daha fazla devam ederse ve hala sizin döneminizi veya olumlu bir sonucu almadıysanız, doktorunuzu veya ebe’yi görmek için randevu alın.

Bazı kadınlar pozitif sonuç vermeden önce bile hamile kalırlar. En erken işaretler şunları içerir:

  • İhale, şişmiş göğüsler Birçok kadın, hissettikleri hassasiyetin, göğüslerinin bir süre önce nasıl hissettiğinin abartılı bir versiyonu olduğunu söyler.
  • Yorgunluk hissi aniden yorgun mu? Hayır, çok yorgun. Hormon progesteronunun artmış seviyeleri ve bebek yapmaya başlamak için gerekli olan ekstra çabalar, yaptığınız her şey işte bir güne konduğunda bir maraton koşmuş gibi hissettirebilir.
  • Sık idrara çıkma Hamilelikten kısa bir süre sonra, kendinize endişe verici bir frekansla banyonuzda acele edebilirsiniz.
  • Artan koku hissi Birçok yeni gebe kadın, gebeliğin erken dönemlerinde tetikleyici kokularla boğulmuş olduklarını düşünmektedir. Bu, sisteminizde hızla artan östrojen düzeylerinin bir yan etkisi olabilir.
  • Gıdadaki olumsuzluklar Gıda dönüşleri hamilelik sırasında isteklerden daha yaygındır. Anında kullandığınız bazı yiyeceklerin şimdi size tamamen itici olduğunu anlayabilirsiniz.
  • Mide bulantısı veya kusma Sabah bulantıları genellikle birkaç hafta boyunca başlamaz, ancak bazı kadınlar daha erken yaşarlar.
  • Bazal vücut sıcaklığınız yüksek kalıyor Eğer sıcaklığınızı işaretliyorsanız ve üst üste 18 gün boyunca yükseliyorsanız, muhtemelen hamilesiniz demektir.
  • Kanama veya lekelenme Bazı kadınlar periyotlarını almaları gereken süre boyunca az miktarda kırmızı lekelenme veya pembe veya kırmızımsı kahverengi lekelenme fark ederler. (Spotting veya kanamayla birlikte ağrınız varsa, derhal bir hamilelik belirtisi olabileceğinden sağlık uzmanınızı arayın.)

Gelecek hafta sizin döneminizi almamanız için hazır bir hamilelik testi hazırlayın. Ev testlerinin çoğu, hamileliğinizin normalde birkaç haftadan bir güne doğru bir şekilde saptayabilmesini sağlar. En iyi sonuç için, idrarınız en yoğun olduğu zaman sabahları ilk şeyi test edin…

Gebeliğinizin Dördüncü Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz