Skolyoz Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Skolyoz, omurganın bir tarafa eğilmesine neden olur. Omurganın herhangi bir bölümünü etkileyebilir, ancak en yaygın bölgeler göğüs ve sırtın seviyesindedir.

Genellikle çocuklarda görülür. Çoğu durumda, eğri büyüme ile düzeldiğinden tedaviye gerek yoktur. Bununla birlikte, eğrilik derecesine ve çocuğun yaşına bağlı olarak, genellikle destek ve fizik tedavi kombinasyonu önerilir.

Skolyozlu çok az sayıda hasta ameliyat gerektirebilir. Skolyoz komplikasyonları arasında kronik ağrı, solunum yetmezlikleri ve azalmış egzersiz kapasitesi bulunur.

Skolyoz Hakkında Gerçekler

İşte skolyoz hakkında bazı önemli noktalar. Daha ayrıntılı bilgi ana makalemizde…

 • Genellikle, skolyozun nedenleri bilinmemektedir.
 • Skolyozlu kişinin ameliyat olması gerekebilir.
 • Bebeklerde semptomlar göğsün bir tarafında şişkinlik içerir.
 • Kadınlarda erkeklerden daha yaygındır.

Skolyoz Nedir?

Skolyozlu bir kişinin omurgasında C veya S şeklinde bir eğri olacaktır.

Herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir, ancak genellikle 10 ila 12 yaşlarında veya gençler arasında daha sık görülür, ancak bebeklerde sometimres semptomları olabilir. Şekildeki değişikliğin nedenleri genellikle bilinmemektedir, ancak bazı vakalar serebral palsi, kas distrofisi, spina bifida veya doğum kusuruyla bağlantılıdır.

Yapısal bir eğri kalıcıdır ve başka bir koşuldan kaynaklanıyor olabilir. Yapısal olmayan bir eğri geçicidir ve zamanla kaybolması muhtemeldir.

Skolyoz Tedavi Seçenekleri

Skolyozlu çocukların çoğunda tedaviye ihtiyaç duymayan hafif bir eğri vardır.

Doktor klinikte ve periyodik olarak X-ışınları ile omurganın eğrisini izlemek için her 4 ila 6 ayda bir takip etmenizi önerecektir.

Tedavi seçeneklerine karar verirken doktor tarafından aşağıdaki faktörler dikkate alınacaktır:

Cinsiyet: Dişilerin yavaş yavaş kötüleşen skolyozları erkeklerden daha fazladır.

Eğrinin Şiddeti: Eğri büyüdükçe, zamanla kötüleşme riski de artar. “Çift eğriler” olarak da adlandırılan S şeklindeki eğriler zamanla kötüleşir. C şeklindeki eğrilerin kötüleşme olasılığı daha düşüktür.

Eğri Konumu: Omurganın orta kısmında bulunan bir eğrinin, alt veya üst bölümdeki eğrilere kıyasla daha kötü olma olasılığı daha yüksektir.

Kemik Olgunluğu: Kişinin kemikleri büyümeyi durdurduysa kötüleşme riski daha düşüktür.

Skolyoz da Alçıya Alma Yöntemi

Takviye yerine alçıya alma bazen bebeğin omurgasının büyüdükçe normal pozisyonuna dönmesine yardımcı olmak için infantil skolyoz için kullanılır. Bu, Paris sıvadan yapılmış bir alçı ile yapılabilir.

Alçı hastanın vücudunun dışına tutturulur ve her zaman giyilir. Bebek hızla büyüdüğü için kadro düzenli olarak değiştirilir.

Skolyoz da Destek Telleri Yöntemi

Hastanın orta derecede skolyozu varsa ve kemikler hala büyüyorsa, doktor bir destek tavsiye edebilir. Bu, daha fazla eğriliği önleyecek, ancak iyileştirmeyecek veya tersine çevirmeyecektir. Destek telleri genellikle geceleri bile her zaman giyilir. Günde daha fazla saat ayracı giydiği zaman, daha etkili olma eğilimindedir.

Destek normalde çocuğun yapabileceklerini kısıtlamaz. Çocuk fiziksel aktiviteye katılmak istiyorsa, destek telleri çıkarılabilir.

Kemikler büyümeyi bıraktığında, destek telleri artık kullanılmaz. İki tür tedavi destekleyici tel vardır:

Torakolomosakral Ortez (TLSO) – TLSO plastikten yapılmıştır ve vücudun eğrilerinin etrafına düzgün bir şekilde oturacak şekilde tasarlanmıştır. Genellikle giysilerin altında görünmez.

Milwaukee Brace – Bu tam gövdeli bir destektir çene ve başın arkası için dayanaklara sahip bir boyun halkasına sahiptir. Bu tür destek sadece TLSO mümkün olmadığında veya etkili olmadığında kullanılır.

Bir çalışma, idiyopatik skolyozlu 10-15 yaş arasındaki çocuklarda destekleme kullanıldığında, durumun kötüleşme veya ameliyata ihtiyaç duyma riskini azalttığını bulmuştur.

Skolyoz da Kayropraktik Tedavi Yöntemi

Bazı insanlar skolyozun ağrısını ve rahatsızlığını gidermek için bir kayropraktörü tercih eder.

Chiropractors omurgayı manipüle eder ve alternatif tedaviler sağlar. Omurganın yeniden düzenlenmesinin iyileşmeyi ve tedaviyi teşvik edeceğini savunuyorlar.

Kayropraktik tedavi skolyozlu bir kişinin yaşam kalitesini artırabilir. Ancak, bir tedavi değildir. Skolyozlu insanların daha iyi hissetmelerine yardımcı olsa da, omurganın eğriliğini çözmez.

Skolyoz konusunda uzmanlaşmış bir kayropraktörü tercih etmek önemlidir. Kayıtsız bir tedaviden kayropraktik tedavi almak semptomları daha da kötüleştirebilir.

Skolyoz Belirtileri Nelerdir?

Skolyoz normal olarak bebeklik veya ergenlik döneminde kendini gösterir.

Ergenlerde Belirtiler

Skolyozun en yaygın şekli ergenlerde görülür. Ergen idiyopatik skolyoz olarak bilinir. 10 yaşından büyük çocukları etkileyebilir.

“İdiyopatik” bilinen bir neden olmadığı anlamına gelir. Semptomlar şunları içerebilir:

 • Kafa merkezden biraz uzakta olur.
 • Göğüs kafesi simetrik değildir, bu nedenle kaburgalar farklı yüksekliklerde olabilir.
 • Bir kalça diğerinden daha belirgindir.
 • Bir omuz veya omuz bıçağı diğerinden daha yüksektir.
 • Kişi bir tarafa doğru yaslanmış görünebilir.
 • Düzensiz bacak uzunlukları

Bebeklerde Belirtiler

Bebeklerde belirtiler şunları içerebilir:

 • Göğsün bir tarafında şişkinlik
 • Sürekli bir tarafa kavisli uzanmak (bebeklerde)
 • Kalp ve akciğer ile ilgili sorunlar, nefes darlığına ve göğüs ağrısına yol açar (daha ciddi vakalarda)
 • Bazı skolyoz türleri sırt ağrısına neden olabilir, ancak genellikle çok acı verici değildir. Sırt ağrısı, uzun süredir devam eden skolyozlu yaşlı erişkinlerde nadir olan bir şey değildir.

Bir kişi skolyozu için tedavi almazsa, yaşamın ilerleyen aşamalarında, örneğin kalp ve akciğer fonksiyonu bozukluğu gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Skolyoz İçin Egzersiz Yöntemleri

Çeşitli egzersizler skolyoza yardımcı olabilir ve farklı okullar farklı stratejiler önerir. Bununla birlikte, hepsi “normal” duruşu elde etmek için omurga, göğüs kafesi, omuzlar ve pelvisi yeniden hizalamayı amaçlamaktadır.

2016’da, bazı araştırmacılar, egzersizin skolyoz tedavisine yardımcı olabileceğini gösteren artan kanıtlar olduğunu açıkladı. Bununla birlikte, hangi egzersizlerin en etkili olduğunu bulmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Skolyoz da Ameliyat (Cerrahi) Yöntem

Ağır vakalarda, skolyoz zamanla ilerleyebilir. Bu durumlarda, doktor spinal füzyon önerebilir. Bu ameliyat omurganın eğrisini azaltır ve kötüleşmesini önler.

Skolyoz cerrahisi aşağıdakileri içerir:

Kemik Greftleri: Bir cerrah iki veya daha fazla omurları yeni kemik greftlerine bağlar. Bazen, kemik iyileşirken omurganın bir kısmını düz tutmak için metal çubuklar, kancalar, vidalar veya teller kullanırlar.

Yoğun bakım: Operasyon 4-8 saat sürer. Ameliyattan sonra hastane, bir çocuğu intravenöz sıvı ve ağrı kesici ilaç alacakları yoğun bakım ünitesine (YBÜ) transfer edecektir. Çoğu durumda, çocuk YBÜ’den 24 saat içinde ayrılacaktır, ancak bir haftadan 10 güne kadar hastanede kalmaları gerekebilir.

İyileşme: Çocuklar genellikle 4-6 hafta sonra okula dönebilirler ve ameliyattan yaklaşık 1 yıl sonra spor dallarına katılabilirler. Bazı durumlarda, omurgayı yaklaşık 6 ay desteklemek için bir sırt desteğine ihtiyaçları olabilir.

Çubukların uzatılması için her 6 ayda bir hastaneye dönmeleri gerekecektir. Bu genellikle ayakta tedavi prosedürüdür, hastanede yatış gerektirmez. Cerrah omurga büyüdüğünde takılı olan çubukları çıkaracaktır.

Doktor spinal füzyonu sadece yararların risklerden daha ağır bastığı düşünülürse önerecektir. Riskler şunları içerir:

Çubuk Yer Değiştirirse: Bir çubuk doğru pozisyonundan hareket edebilir, bu nedenle daha fazla ameliyat yapılması gerekir.

Psödoartroz: Omuriliği yerine bağlamak için kullanılan kemiklerden biri düzgün yapışmaz, hafif rahatsızlığa ve omurganın başarısız bir şekilde düzeltilmesine yol açar. Daha fazla ameliyat gerekebilir.

Enfeksiyon: Bu meydana gelirse, genellikle antibiyotiklerle tedavi edilir.

Sinir hasarı: Omurganın sinirlerinde hasar, bir veya her iki bacakta uyuşukluk gibi hafif semptomlara, parapleji, tüm alt vücut fonksiyonlarının kaybı gibi ciddi sorunlara yol açar.

Skolyoz cerrahisi sırasında beyin cerrahı da bulunabilir.

Skolyoz Nedenleri Nelerdir?

Skolyozun olası nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Nöromüsküler Durumlar: Bunlar sinirleri ve kasları etkiler ve serebral palsi, poliomyelit ve kas distrofisini içerir.
 • Konjenital Skolyoz (doğumda bulunur): Bu nadirdir ve omurgadaki kemikler, fetus annenin içinde büyürken anormal geliştiği için oluşur.
 • Spesifik Genler: En az bir genin skolyoza karıştığı düşünülmektedir.
 • Bacak Uzunluğu: Bir bacak diğerinden daha uzunsa, birey de skolyoz gelişebilir.
 • Sendromik skolyoz: Skolyoz, nörofibromatoz ve Marfan sendromu gibi başka bir hastalığın parçası olarak gelişebilir.
 • Osteoporoz: Bu, kemik dejenerasyonu nedeniyle sekonder skolyoza neden olabilir.
 • Diğer Nedenler: Kötü duruş, sırt çantası taşıyan, bağ dokusu bozuklukları ve bazı yaralanmalar.

Skolyoz da Risk Faktörleri Nelerdir?

Skolyoz için risk faktörleri şunları içerir:

Yaş: Belirti ve semptomlar genellikle ergenlikten hemen önce büyüme sırasında başlar.

Cinsiyet: Dişilerin riski daha yüksektir.

Genetik: Skolyozlu insanlar bu duruma yakın bir akrabaya sahip olabilirler.

Skolyoz Türleri Nelerdir?

Skolyoz Derneği, beş ana skolyoz tipini tanımlamaktadır:

 • Doğumdan önce omurga doğru şekilde oluşmadığında konjenital skolyoz
 • Erken başlangıçlı skolyoz doğum ile 10 yıl arasında ortaya çıkar
 • Çocuk büyüdükçe ortaya çıkan, omurganın kıvrılmasına ve bükülmesine yol açan ergen idiyopatik skolyoz
 • Dejeneratif skolyoz, iskelet sisteminin aşınması ve yıpranması nedeniyle yetişkinleri etkileyebilir, zaten skolyoz olup olmamasına bakılmaksızın
 • Nöromüsküler skolyoz, kaslar veya sinir sistemi ile ilgili bir sorundan kaynaklanır
 • Scheuermann’ın kifozu, omurların ön bölümlerinin arka bölümlerden daha yavaş büyüdüğü ve onları daha küçük hale getirdiği
 • Sendromik skolyoz, Marfan sendromu ve trizomi 21 dahil olmak üzere bir dizi sendromdan birine bağlıdır.

Skolyoz da Teşhis Nasıl Yapılır?

Bir doktor omurga, kaburga, kalça ve omuzların fiziksel muayenesini yapacaktır.

İnklinometre veya skliometre adı verilen bir alet yardımıyla, doktor skolyoz derecesini ölçebilir.

Hasta ortopedik bir uzmana sevk edilebilir.

X-ışınları, BT taramaları ve MRI gibi görüntüleme taramaları, eğrinin şeklini, yönünü, yerini ve açısını değerlendirmeye yardımcı olabilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz