Sinameki Yağı

Sinameki, geleneksel Çin tıbbında 50 temel bitkiden biri olarak kabul edilir.

Sinemaki, gerçek tarçın (bazen Seylan tarçın olarak adlandırılır) ile benzerdir ve tarçının faydalarını ve kullanımlarını taklit eder. Aynı botanik aileden geliyorlar ve ikisinin de baharatlı, sıcak bir aroması var – ama sinameki kabuğu yağı tarçından daha tatlıdır.

Sinemaki Yağının Faydaları Nelerdir?

1. İshal Tedavisi
İshal, sindirim sisteminden atılması gereken toksinlere karşı doğal bir reaksiyondur. Neyse ki, sinameki yağı bir anti-ishal ajandır; bağırsakları bağlayıp ishal olaylarını durdurabilir.

Açıkçası, pek çok insanın kabızlık sorunları var – bu sorunların çoğu, günümüzde çok popüler olan işlenmiş gıdalardan ve insanların günlük olarak yaşadıkları tipik stres düzeylerinden kaynaklanıyor. Neyse ki, sindirim sisteminizin nasıl çalıştığını düzenlemenin doğal yolları vardır. Sinameki yağı bazen ishale neden olan mikroorganizmaları öldürür ve lif içeriği ile dışkıyı sertleştirmeye yardımcı olur. Sinameki yağı bakteri ve mantar öldürme, vücut-yatıştırıcı ve anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle ishali hafifletmek için doğal bir yol olarak hizmet eder.

2. Dolaşımı İyileştirir
Vücuttaki kan dolaşımını iyileştirerek, gelişmek için uygun miktarda besin ve oksijen almanızı sağlar. Sinameki yağı kan dolaşımını artırır, vücutta bir sıcaklık hissi yaratır, ağrıyı hafifletir, hastalığa neden olan enflamasyonu azaltır ve idrara çıkmayı teşvik eder – vücudun toksinleri dökmesine izin verir.

3. Menstrüel ( Regl ) Belirtilerini Hafifletir
Sinameki yağı tıkanmış adet yollarını açmaya yardımcı olur, bu nedenle adet görmeye alışkın olan krampları hafifletir ve döngüsünü düzenli tutar. Ayrıca, baş ağrıları, yorgunluk, kas ağrıları, morarma ve şişkinlik gibi krampları ve adet belirtilerini de doğal olarak giderir. Bu, sinameki yağının düzensiz dönemlerle ve ağrılı semptomlarla savaşmasına izin veren analjezik ve ağrı giderici özellikleridir.

Sinameki yağı bulantı için doğal bir ilaç olarak bilinen bir antiemetik yağdır ve kusma oluşumunu azaltmaya yardımcı olur ve menstruasyon sırasında mide bulantısı hissettiğinizde yararlı olabilir. İnflamasyonu ve şişmeyi azaltarak ve vücudu ve zihni ısınma etkileriyle gevşeterek, sinameki yağı, istenmeyen semptomlar için mükemmel bir tedavidir.

4. Artrit (eklem iltihabı )Rahatlatıcı 
2030 yılına gelindiğinde, 18 yaşından büyük, sert, ağrılı, hareket etmesi zor eklemler ve kemikler ile karakterize olan artritli 67 milyon Türk olacağı tahmin edilmektedir. Artrit eklemlerde şişlik ve ağrıya neden olduğundan, sinameki yağının antiinflamatuar özellikleri doğal olarak artrit semptomlarını azaltır.

Journal of Advanced Pharmaceutical Technology & Research dergisinde yayınlanan bir çalışma, sinameki yağının aktif bileşenlerini test etti ve sinnamaldehid adı verilen bir bileşiğin sadece inflamatuar mediatörleri değil aynı zamanda anti-inflamatuar mediatörleri de inhibe ettiğini buldu. Enflamasyonun hemen her sağlık durumuyla ilişkili olduğu bulunmuştur; sadece sinameki yağı artrit semptomlarını hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda tüm vücut fonksiyonlarını ve sistemlerini etkiler.

5. Antidepresan 
Sinameki yağı, vücudu stresli ve sakin hissetmeye bırakarak, stresin üstesinden gelme gücüne sahip etkili bir antidepresandır. Sinameki, çalışılan ve strese bağlı davranışları ve koşulları hafifletdiği bilinen bir bileşen olan sinamik aldehit içerir. Stres ve endişe, çoğu insanın düşündüğünden çok daha büyük bir etkiye sahiptir. Kronik stres yaşam kalitenizi azaltabilirken, vücudun her sistemini etkileyebilir ve günlük işlevlerini bozabilir.

İki ila üç damla sinameki yağını teneffüs ederek veya sürerek sinirlerinizi rahatlatır ve vücudunuzun düzgün çalışmasını sağlarsınız. Bu nedenle, eğer bu durumdan muzdaripseniz, sinameki yağını depresyon diyetinizin bir parçası haline getirin.

6. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
Sinameki yağı antimikrobiyal ve antiviral bir maddedir; aynı zamanda ateşe neden olan enfeksiyonlarla savaşan bir febrifüj olarak da çalışır. Bu güçlü yağ, üretra, kolon, böbrek ve idrar yollarını mikrobik büyüme ve enfeksiyonlardan korur. Ayrıca vücudu grip, öksürük ve soğuk algınlığı gibi viral hastalıklardan ve hastalıklardan korur.

Cassia yağı vücudun üzerinde bir ısınma etkisine sahiptir, bu nedenle gerginliği giderir ve iltihap ve ateşe neden olan enfeksiyonları öldürerek vücut sıcaklığını düşürür. Aynı zamanda, uyarıcı olarak çalışır – beyninizi uyarır ve bedensel fonksiyonları aktive eder.

7. Bakterilerle Savaşır
Amerikan Çin Tıbbı Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, hem petrol hem de saf sinnamaldehidin (sefasının lezzetini ve kokusunu veren organik bileşik), çeşitli bakteri izolatlarının büyümesini engellemede eşit derecede etkili olduğu bulunmuştur. Çalışmada, çok sayıda bakterilere karşı etkinliğinin yanı sıra mantarlar, küfler ve dermatofitler de dahil olmak üzere mantarlar üzerinde etkinliği test edilmiştir. Bu bulgular, sinameki yağının vücudu tehlikeli enfeksiyonlardan koruyan antimikrobiyal ve antibakteriyel bir ajan olarak işlev gördüğünü kanıtlamaktadır.

8. Bir Sıkıştırma Olarak Çalışır
Sıkılaştırıcı özellikleri nedeniyle, sinameki yağı boğaz ağrısı, dış ve uterin kanama, peptik ülserler ve ishali tedavi eder. Mukoza zarlarının veya maruz kalan dokuların büzülmesine neden olur; dahili olarak, kan serumu veya mukus salgılarının deşarjını stabilize edebilir.

Sinameki yağının büzücü özellikleri aynı zamanda cilt ve saç sağlığı için faydalı bir yağdır. Cildi korur ve doğal olarak sivilceleri tedavi etmek, kesik ve yaraları iyileştirmek, doğal olarak döküntüleri gidermek ve cilt tahrişlerini tedavi etmek için kullanılabilir. Ayrıca saç köklerini, diş etlerini güçlendirir ve kasları sıkılaştırmaya yardımcı olur.

9. Zararlı Haşeralardan Korunma
Zararlı Yönetimi Biliminde yayınlanan bir çalışma, sarı humma sivrisineklerinin kovulmasında sinameki yağının etkinliğini test etti. Dört insan gönüllü 30 dakika süren kapalı bir testte sivrisineklere maruz kaldı. Sinameki yağı kullanımı yüzde 94 koruma sağladı; 50 dakikada sinameki yağı yüzde 83 koruma sağladı ve 70 dakikada yüzde 61 koruma sağladı. Sonuçlar, sinameki yağının bir sivrisinek uzaklaştırıcısı olarak etkili olduğunu ve tamamen boş ve kimyasal içermeyen bir çözüm olarak çalıştığını göstermektedir.

10. Diyabet Tedavisi
Sinameki yağı, kan şekeri düzeylerini düşürerek diyabetin doğal olarak tedavi edilebilmesi için çok dikkat çekmektedir. Bazı çalışmalar bunun doğru olduğunu öne sürmektedir, ancak diğerleri bu iddianın çok az kanıtını bulmaktadır. 2003 tarihli bir çalışma, sinameki çiçeği ekstresinin, diyabetik sıçanlarda hepatik glikolitik ve glukoneojenik enzimler üzerindeki etkisini incelemek üzere tasarlanmıştır. 30 günlük tedaviden sonra kan glukozu, glikozile hemoglobin ve glukoneojenik enzimler anlamlı olarak azalırken, plazma insülini, hemoglobin ve heksokinaz aktivitesi artmıştır. Çalışma, sinameki çiçeği özlerinin, Tip 2 diyabet tedavisinde kullanılan reçeteli bir ilaç olan glibenklamid kadar etkili olduğu sonucuna varmıştır.

Tıbbi Gıda Dergisi’nde yayınlanan bir başka 2005 araştırması, iki ay boyunca günde iki kez bir sinameki lif takviyesi veya plasebo verilen 15 diyabetik erkek ve kadını içeriyordu. Sonuçlar, serum trigliserit düzeylerinin ve düşük dansiteli lipoprotein kolesterol düzeylerinin, sinameki destekli grupta daha fazla düşme eğiliminde olduğunu bulmuştur. Öte yandan açlık kan şekeri, hemoglobin A1c, kan üre nitrojen, kreatinin ve enzim aktiviteleri lif takviyesi ile değişmedi.

Sinameki yağının Tip 2 diyabet için etkili bir tedavi olarak potansiyelini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır, ancak bu yağın bu tür sorunlu durumları doğal olarak tedavi etme yeteneğine olan ilginin artması çok ümit vericidir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz