Sekizinci Hafta

Bebeğiniz Nasıl Büyüyor

Bu hafta yeni : Bebeğinizin elleri ve ayakları, parmakları ve ayak parmakları gelişiyor, göz kapakları neredeyse gözlerini kaplıyor, nefes tüpleri boğazından gelişmekte olan akciğerinin dallarına kadar uzanıyor ve “kuyruğu” neredeyse yok. Beyninde sinir hücreleri, birbiri ile bağlantı kurarak, ilkel nöral yolları oluşturan dallara ayrılır. Erkek ya da kız çocuğu olmanın hayalini kuruyor olabilirsiniz, ama dış cinsel organlar bebeğinizin cinsiyetini ortaya çıkaracak kadar gelişmemişlerdir. Her iki şekilde de bebeğiniz – bir barbunya büyüklüğüne ulaştı. – sürekli hareket edip değişiyor, yine de şuanda henüz hissedemiyorsunuz.

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

8. Hafta : Bebeğiniz barbunya tanesi büyüklüğündedir.

Siz ve Hamileliğiniz

Sütyeninizin sıkılaştığını fark edebilirsiniz. Yakında daha iyi destekle daha büyük bir boyuta ihtiyacınız olacaktır. Artan hormon seviyeleri, emzirme için hazırlanırken, meme büyümesine ve diğer doku değişikliklerine neden olur. Göğüsleriniz gebelik boyunca büyümeye devam edebilir. Bir fincan büyüklüğüne ya da iki katına çıkarsanız, özellikle de ilk bebeğiniz varsa şaşırmayın. Bunu akılda tutun ve yeni bir sütyen satın alırken göğüslerinizin büyümesine izin verin.

Yorgunluk hissetmek mi? hormonal değişiklikler – özellikle progesteronda dramatik bir artış – halsizliğinize katkıda bulunabilir. Bulantı ve kusma kesinlikle sana da enerji verebilir. Ve özellikle de rahatsızsanız ya da tuvalete kalkmanız gerektiğinde, iyi bir gece uykusu çekerken sorun yaşıyor olabilirsiniz.

Doktorunuz veya ebeniz, hamileliğiniz sırasında bebeğinizin Down sendromu ve diğer rahatsızlıklarının olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilecek çeşitli testler sunacaktır. Bazıları nispeten basit kan testleridir (başka bir deyişle, kanınızın bir örneğini vermeniz gerekir), diğerleri ise daha invaziv prosedürleri içerir. Hepsi isteğe bağlıdır. Herhangi bir testi kabul etmeden önce, sağlık uzmanınızdan ne olduğunu, nasıl yapıldığını ve sonuçların size neler göstereceğini açıklamasını isteyin. Birçok prenatal test, teşhis amaçlı değil, tarama içindir. Tarama testleri, belirli koşullar için riskinizi öğrenmenizi sağlar. Fakat sadece bir teşhis testi bebeğinizin bir sorun olup olmadığını size söyleyebilir. İlk Trimesterdeki Seçenekleriniz:

İlk üç aylık dönem taraması : İlk üç aylık dönem taraması, kanınızdaki iki proteinin düzeyini ve nukal geçirgenlik (NT) testi olarak adlandırılan özel bir ultrason taramasını ölçen bir kan testini içerir. Tarama, 13 haftanın sonunda 11 haftalık hamilelik süresince gerçekleştirilir ve kan testi aynı zamanda veya birkaç hafta önce yapılabilir. İlk üç aylık dönem taraması, bebeğinizin Down sendromuna sahip olma olasılığı ve diğer birkaç durum hakkında bilgi verir. Tanısal olmasa da, tarama risksizdir ve hafif düşme riski taşıyan koryon villus örneklemesi (CVS) veya amniyosentez gibi invazif diyagnostik testler isteyip istemediğinize karar vermenize yardımcı olabilir.

NIPT (noninvaziv prenatal test) : Başka bir alternatif de Down sendromu ve diğer birkaç kromozomal durumu gebeliğin 10. haftasında veya daha sonra tespit edebilen bir kan testidir. NIPT tüm kadınlarda mevcuttur, ancak özellikle bebeklerde kromozomal rahatsızlığı olan yüksek riskli kadınlarda test edilmiştir. Ve hala bir tarama testi olarak görülüyor. Bu, sonuçların bir sorunu göstermesi durumunda, kesin bir teşhis için CVS veya amniyosenteze ihtiyaç duyacağınız anlamına gelir.

CVS (koryon villus örneklemesi) : Bu tanısal test, plasentadan hücrelerin toplanmasını içerir ve daha sonra genetik analiz için bir laboratuvara gönderilir. CVS, bebeğinizin yüzlerce kromozom anomalisi ve diğer genetik bozukluklardan herhangi birini olup olmadığını belirleyebilir. İlk trimesterde, genellikle 10-12 hafta arasında yapılır ve bunu 16-20 hafta arasında yapılan amniyosentez adı verilen başka bir tanı testine daha erken bir alternatif haline getirir.

Gebeliğinizin Dokuzuncu Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz