Saçlar İçin 7 Mucizevi Yağ ve Faydaları

Saç için esansiyel yağlar kullanıldığında, çok sayıda yararlı seçenek vardır. Saçınızı kalınlaştırmak, kepek ve kuru saç derisini tedavi etmek, saçınızın gücünü ve parlaklığını vermek ya da saçlarınızı doğal olarak hafifletmek için olsun, esansiyel yağlar çok daha güvenli ve geleneksel saç bakım ürünleri kadar etkilidir.

Bunlar kozmetiklerin yanında daha uygun fiyatlıdır. En sevdiğiniz esansiyel yağın bir şişesi sadece saçınızı beslemekle kalmaz, aynı zamanda stresi azaltabilir, ağrıyı hafifletebilir ve cilt enfeksiyonlarıyla da savaşabilir. Ayrıca, uçucu yağlar tamamen doğaldır, yani tehlikeli kimyasallar içermez ve çevre ve eviniz için daha iyidir.

Saç için 7 En İyi Esansiyel Yağ

1. Lavanta

Çalışmalar lavanta yağının saç büyümesini teşvik edici etkilere sahip olduğunu göstermiştir. 2016 yılında yapılan bir hayvan çalışmasında, lavanta yağının topikal uygulamasının dişi farelerde saç foliküllerinin sayısını önemli ölçüde arttırdığı kanıtlanmıştır. Lavanta yağı ayrıca saç foliküllerinin derinliğini derinleştirebilir ve termal tabakayı kalınlaştırabilir.

Lavanta yağı antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve bakteriyel ve fungal hastalıklarla mücadele etmek için kullanılabilir. Diğer bazı lavanta yağı yararları, kafa derisini yumuşatmak ve kuru cilt ve saçları iyileştirme kabiliyetidir. Ayrıca, duygusal stres saçın incelmesine katkıda bulunabilecek bir faktör olduğundan, lavanta yağı sakin ve stressiz bir ortam yaratmak için kullanılabilir.

2. Biberiye

Biberiye yağı, saç kalınlığı ve büyümesi için en önemli esansiyel yağlardan biridir. Saç büyümesini uyaran ve iyileşmeyi destekleyen hücresel metabolizmayı arttırmak için kullanılır. Araştırmalar, biberiye yağının geleneksel bir topikal saç dökülmesi tedavisi olan minoksidil kadar işe yaradığını da göstermektedir. Saç sağlığınızı güçlendirmek söz konusu olduğunda, biberiye yağının faydaları arasında ayrıca kelliğin önlenmesi, grileşme sürecinin yavaşlatılması ve kepek ile kuru kafa derisinin tedavi edilmesi yer alır.

Saçınıza biberiye yağı kullanmak için 3–5 damla alın ve eşit parça zeytinyağıyla karıştırın ve karışımı yaklaşık iki dakika boyunca kafa derisine masaj yapın. 3 ila 4 saat saçınızda bırakın ve sonra saçlarınızı her zamanki gibi yıkayın.

3. Papatya

Papatya yağı saçlarınız için vazgeçilmez bir yağdır, çünkü saçınıza parlaklık ve yumuşaklık verir, saç derisini yumuşatır.

Papatya esansiyel yağının saçınızı doğal olarak hafifletmek için kullanılabildiğini biliyor muydunuz? 5 damla papatya esansiyel yağını bir çorba kaşığı deniz tuzu ve üçte bir fincan kabartma tozu ile birleştirin. Bir macun oluşturmak için ılık su kullanın ve karışımı saçınıza uygulayın. Saç derisine ve saçınızın tabanına masaj yapın, daha sonra durulamadan önce yaklaşık yarım saat bekletin.

Araştırmalar kadınların yüzde 50’sinin saçlarını düzenli olarak boyadığını ve saçlarını boyandıktan sonra daha çekici hissettiğini, ancak saçları hafifletmek için kullanılan geleneksel saç ürünlerinin çok sayıda sağlık riskine neden olabilecek tehlikeli kimyasallar içerdiğini göstermektedir. Doğal bir alternatif seçmek, formaldehit ve çamaşır suyu (hidroksit peroksit) gibi sağlıksız saç boyama ürünlerine maruz kalmamanızı sağlayacaktır.

4. Sedir Ağacı

Sedir ağacı kafa derisindeki dolaşımı arttırarak saç köklerinin uyarılmasına yardımcı olur. Saç büyümesini ve yavaş saç kaybını teşvik edebilir; Ayrıca saçlardaki incelmeyi ve çeşitli alopesi tiplerini de tedavi edebilir.

İskoçya’da yapılan bir çalışmada, rastgele seçilen 86 hastadan oluşan bir gruba jojoba ve üzüm çekirdeği taşıyıcı yağların bir karışımı içinde günlük olarak sedir ağacı, kekik, biberiye ve lavanta yağının bir kombinasyonunu masaj yaptı. 7 ay sonra, esansiyel yağ grubundaki hastaların yüzde 44’ü alopesi semptomlarında düzelme gösterdi.

Sedir ağacı esansiyel yağı ayrıca cilt tahrişlerini azaltmaya ve böcekleri dışarı atmaya yardımcı olabilir, bu da dışarıda vakit geçirirken yaz gecelerinde faydalı olabilir.

5. Ada Çayı

Linalil asetat olarak adlandırılan adaçayı yağında önemli bir ester, deri iltihabını azaltır ve cilt üzerindeki yağ üretimini düzenler. Adaçayı ayrıca döküntüler için doğal bir çare olarak çalışır ve bir antibakteriyel ajan olarak çalışır. Ama belki de en önemlisi adaçayı, stres ve denge hormonlarını rahatlatmanıza yardımcı olmak için kullanılabilir. Üç tip saç dökülmesi yüksek stres düzeyleriyle ilişkili olabilir. Vücudun stresini azaltmaya ve kortizol seviyelerini azaltmaya yardımcı olmak için kullanılan adaçayı, strese bağlı saç dökülmesinde doğal bir çözümdür.

Adaçayı jojoba yağı ile iyi çalışır; Bu ikisi derideki yağ üretimini düzenlemeye yardımcı olabilir, kepeklere yol açan pullu lekelerden kurtulmanıza yardımcı olur.

6. Limon Yağı

Limon otu esansiyel yağının iyileştirici özellikleri vardır ve etkili bir temizleyici ve deodorant olarak kullanılır. Saç köklerinizi güçlendirebilir ve kaşıntılı, tahriş olmuş saç derisinizi yumuşatabilirsiniz. Aslında, 2015 yılında yapılan bir çalışmada, limon otu yağı uygulamasının kepekleri yedi gün sonra önemli ölçüde azalttığı ve topikal uygulamanın 14 gününden sonra etkisini daha da artırdığı bulunmuştur.

Limon  yağının bazı avantajları arasında, doğal bit kovucu olarak çalışabilme, stresi azaltma ve baş ağrılarını tedavi etme becerisi sayılabilir.

Şampuan ya da saç kremi şişesine 10 damla limon yağı ekleyebilir ya da günde 2-3 defa saç kremi ile birlikte saç derisine masaj yapabilirsiniz. Limon otu yağı stresi azaltmak ve alanı detoksize etmek için evler için de kullanılabilir.

7. Nane

Nane yağı saç derisini uyarmaya yardımcı olur ve güçlü antiseptik özellikleri nedeniyle kepeklenmeyi ve bit sorununu tedavi edebilir. Araştırmalar, nane yağının da saç gelişimini desteklediğini göstermektedir. 2014 yılında yapılan bir hayvan çalışmasında, nane yağının dört hafta boyunca topikal olarak uygulanması, belirgin saç büyüme etkileri, dermal kalınlık, folikül sayısı ve folikül derinliğini artırmıştır.

Nane, topikal olarak uygulandığında hoş bir soğuma hissine sahiptir ve sakinleştirici etkilerin cilt iltihabını azaltmaya yardımcı olur. Bu nane yağı kullanımlarına ek olarak, zihninize enerji vermek, ruh halinizi arttırmak ve gerginlik veya baş ağrılarını azaltmak için de çalışır.

Sabah duşunuzda hızlı bir uyandırma için şampuanınıza veya saçınıza 2–3 damla nane yağı ekleyebilirsiniz.

Temel Yağların Saç İçin 5 Faydası

1. Saç Büyümesini Teşvik Eder

2. Kepek Sorununa Çözüm Olur

3. Saçlarınızı Besler

4. Saç Yağlanmasını Önler

5. Stres ve Denge Hormonlarını Düzenler

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz