Pilatesin Artı ve Eksileri

Artan esneklikten zihinsel sağlığa kadar, Pilates’in kapsamlı faydaları….

Pilates Nedir?

Pilates, yogaya benzer bir egzersiz şeklidir ve kas gücü, duruş, denge ve esnekliğe odaklanan bir dizi hareketi içerir. Pilates, zihinsel ve fiziksel sağlığın yakından bağlantılı olduğuna inanan Alman doğumlu Joseph Pilates tarafından geliştirildi ve Pilates uygulamasının genel refahı ve genel zindeliği iyileştirdiği kanıtlandı.

Pilates için ne demişler ’10 gün yaparsanız farkı hissedersiniz, 20 gün yaparsanız farkı görürsünüz, 30 gün yaparsanız yeni bir vücuda kavuşursunuz…’

Pilates Uygulamanın 12 Eksisi

Benim gibi hevesli bir Pilates uygulayıcısıysanız, böyle faydalı bir egzersiz rejiminin nasıl sınırlayıcı veya dezavantajlı olarak değerlendirilebileceğini merak edebilirsiniz. Pilates mükemmel bir egzersizdir, ancak herkes için ideal bir egzersiz değildir. Örneğin, osteoporoz veya artritli kişilerin Pilates dışında egzersiz yapmaları önerilir. Dikkate alınması gereken başka sınırlamalar ve dezavantajlar da vardır. Aşağıda Pilates’in 12 dezavantajı vardır isterseniz bunları yakından inceleyin…

1. Pilates kardiyo atlıyor, bu yüzden düzenli kilo kaybı için harika değil.
Egzersiz hedefleriniz nelerdir ve Pilates bu hedeflere ulaşmanıza yardımcı olur mu? Bu özel soruyu düşünmek ve cevabını bilmek önemlidir. Sürekli kilo vermek istiyorsanız ve hızlı sonuçlar görmek istiyorsanız, Pilates sizin için egzersiz rejimi olmayabilir. Pilates anaerobik bir egzersiz olarak kabul edilir, yani kilo kaybı için ideal seçim değildir. Pilates kesinlikle kasları güçlendirmeye ve inşa etmeye yardımcı olurken, ideal kardiyovasküler egzersiz değildir. Aslında, koşma veya yüzme, düzenli kilo kaybı için daha uygun bir kardiyovasküler egzersiz sağlar.

2. Pilates ağır halter / vücut geliştirme ile aynı sonuçları vermez.
Ağırlık kaldırma veya vücut geliştirme yarışmaları için kas kütlesi oluşturmaya odaklanan spor salonu meraklıları, Pilates ile vücut geliştirme ve ağırlık kaldırma ile aynı sonuçları elde edemezler. Pilates bu uygulamalar için mükemmel bir tamamlayıcı olsa da, sonuçlar açısından eşit değildir. Pilates kasları güçlendirmek ve şekillendirmek için daha uygundur. Aşırı kas kütlesi oluşturmak için daha yoğun bir egzersiz gerekir.

3. Modern Pilates, başlangıçta Joseph Pilates tarafından oluşturulmamış egzersizleri içerir.
Pilates ilk kez Joseph Pilates tarafından yaratıldığında, bir dizi çok hassas ve odaklanmış egzersiz içeriyordu. Yıllar boyunca, egzersiz formatına ek egzersizler ve uzatmalar dahil edildi, bu da modern Pilates’i eskisinden çok ağlattı. Bir egzersiz rejiminin yıllar içinde değişeceği manasına gelir; sadece eğitmeninizin egzersiz hedeflerinize uygun egzersizler ve esnemeler içermemesine dikkat edin.

4. İhtisas Pilates ekipmanı ilan edildiği kadar benzersiz değildir.
Birçok Pilates uzmanı, Pilates’e özgü olduğunu iddia ettikleri özel ekipmanı kullanıyor. Pilates ilk yaratıldığında, Joseph Pilates hareketleri yapmak için rehabilitasyon için geçici egzersiz ekipmanları yaptı. Yıllar içinde Pilates ekipmanı özel olarak üretildi. Pilates’te şu anda kullanılan ekipman parçalarının arka planı üzerine biraz araştırma yaparak, bu parçaların önceden mevcut ekipman parçalarına dayandığı açıktır.

Mesela Pilates sandalyesini ele alalım. Bu, jimnastikte kullanılan bahis pommeline çok benzer. Pilates ped-o-pull, bir kasnak makinesinin modifiye edilmiş bir versiyonuna da oldukça benziyor. Bu, uygulayıcılar için kesinlikle dezavantajlı değildir, ancak yanıltıcı olabilir.

5. Pilates yüksek enerjili değildir.
Yüksek enerjili bir antrenmanla ilgileniyorsanız, Pilates bunu sağlamayacaktır. Pilates çok yavaş, odaklanmış bir egzersiz şeklidir. Kalp hızını ve adrenalin akışını sağlayan yüksek enerjili bir egzersiz şekli arıyorsanız, aerobik, Zumba veya koşuya bakmak isteyebilirsiniz.

6. Rehabilitasyon amacıyla, genel bir Pilates sınıfı yeterli değildir.
Pilates harika bir fiziksel rehabilitasyon şekli olarak lanse edilir ve doğru bir şekilde yapılırsa olabilir. Ancak, fiziksel bir yaralanmanız varsa ve iyileşmek için Pilates kullanmak istiyorsanız, herhangi bir Pilates sınıfına katılamaz ve mükemmel sonuçlar almayı ümit edemezsiniz. Özel yaralanmalarınıza yardımcı olmak için tasarlanmış özel Pilates egzersizlerine sahip olmanız gerekir. Rehabilitasyon için Pilates kullanmak, egzersiz ve fitness için Pilates kullanmaktan çok farklıdır.

7. Pilates’in fiziksel sonuçları diğer egzersiz formlarından daha uzun sürer.
Pilates’e yeni başlayanlar genellikle bir noktada hayal kırıklığı yaşarlar. Hayal kırıklığı, bir önyükleme kampına veya aerobik dersine katılırlarsa sonuçları olabildiğince hızlı görmekten kaynaklanıyor. Hızlı fiziksel sonuçları izliyorsanız, birkaç hafta boyunca Pilates ile görmeyeceksiniz. Pilates anında veya hızlı sonuçlar göstermezken, düzenli yaptığınızda sonuçlar buna değecektir.

8. Her Pilates egzersizi için yüksek konsantrasyon gerekir.
Pilates, çocuklar etrafınızda koşarken hareket halindeyken veya boş zamanlarınızda hızlı bir şekilde yapılabilecek bir egzersiz şekli değildir. İş toplantıları veya ev işleri arasında biraz Pilates yapmak istiyorsanız, zor olacak. Çocuklarınız varsa, daha da zor olacak. Çünkü her Pilates egzersizi son derece odaklıdır ve çok fazla konsantrasyon gerektirir. Dikkatinizi dağıtan şeyler ve kesintiler varsa, uygulamanızdan fazla bir şey elde edemezsiniz.

9. Pilates hayal kırıklığı yaratmayabilir.
Stresli veya sinir bozucu bir günden sonra Pilates’in beni sakinleştirebileceğini ve iç denge hissine ulaşmamda yardımcı olabileceğini buldum. Yoga gibi bir şey olmamasına rağmen oldukça meditatif bir egzersizdir. Yapmadığı şey bana öfkem ve hayal kırıklığım için bir çıkış sağlamak. Hayal kırıklığı için boks, aerobik ve koşmanın çok daha faydalı olduğunu gördüm.

10. Pilates egzersizleri yanlış yapılırsa yaralanma meydana gelebilir.
Pilates’te kullanılan yavaş hareketlerin yaralanmanın neredeyse imkansız olduğu anlamına geldiğine yanlışlıkla inanabilirsiniz. Tabii ki, bu doğru değil. Pilates egzersizleri doğru duruş, yavaş ve sabit hareketler ve büyük miktarda konsantrasyon gerektirir. Eğer egzersizlerden acele ederseniz veya yanlış duruşla bunlara girerseniz, kendinize zarar verebilirsiniz.

11. Sınıflar pahalı olabilir, bu yüzden onu “özel” yapar.
Pilates her yaş, arka plan ve fiziksel durumdaki herkes için olsa da, sınıfların maliyeti nedeniyle oldukça özel hale geldi. Daha birçok insan Pilates yapmak ister, ancak normal sınıfları karşılayamaz. Kısacası, Pilates pahalı olabilir.

12. Pilates uygulaması kramp ve ağrıya neden olabilir (iyileşme süresine ihtiyaç vardır).
Pilates uyguladığınızda, kramp ve ağrı çekebileceğinizi düşünmeyebilirsiniz, ancak egzersizler çok odaklanmış ve konsantre olduğu için, sonuçta tam olarak ne olabilir. Ertesi gün, egzersiz ağrısı tipiktir ve tekrar uygulamaya başlamadan önce yeterli iyileşme süresine ihtiyacınız vardır. Bir ila iki günlük iyileşme idealdir, yani her gün Pilates uygulayamazsınız. Günlük bir egzersiz arıyorsanız, Pilates doğru seçim olmayabilir.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz