Papatya Yağı

Papatya, insanoğlunun bildiği en eski şifalı bitkilerden biridir. Yıllar boyunca birçok farklı papatya preparatı geliştirilmiştir ve en çok kullanılan bitkisel çay, günde 1 milyondan fazla bardak tüketilmiştir.  Ancak birçok insan papatya yağının çaydan bile daha etkili olduğunu ve kullanımının kolay olduğunu bilmiyor.

Papatya Yağı’nın Kanıtlanmış 10 Faydası

1. Anksiyete ve Depresyonla Savaşır

Papatya yağı, sinirlere hafif bir yatıştırıcı olarak kullanılmış ve gevşemeyi teşvik ederek anksiyeteyi azaltmıştır. Koku doğrudan beyne taşınır ve duygusal bir tetikleyici olarak işlev görür. Araştırmalar Papatyaların bir dizi bölge de dahil olmak üzere tüm dünyada depresif ve anksiyete belirtilerinin giderilmesinde kullanıldığını göstermektedir.

Kanıt Tabanlı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıpta yayınlanan bir 2013 araştırması, yoğun bakım ünitesindeki hastalarda, lavanta, papatya ve portakal çiçeği yağı içeren bir aromaterapi esansiyel yağ harmanının azaltılmış anksiyete düzeylerinin bulunduğunu ortaya koymuştur. Aromaterapi tedavisi, anksiyete düzeylerini etkin bir şekilde azaltmış ve yoğun bakım ünitesindeki hastaların uyku kalitesini geleneksel hemşirelik müdahalelerine kıyasla iyileştirmiştir.

2. Doğal Alerji Rahatlatıcı Olarak Kullanır

Roma papatyası antimikrobiyal ve antioksidan özelliklere sahiptir ve genellikle saman nezlesi için kullanılır. Mevsimsel alerji belirtileri ile ilişkili mukus tıkanıklığı, tahriş, şişlik ve cilt rahatsızlıklarını giderici gücü vardır. Topikal olarak uygulandığında, Roma papatya yağı, gıda alerjileri veya duyarlılıklarından kaynaklanan cilt tahrişlerini gidermeye yardımcı olur.

3. PMS ( Adet Öncesi Gerginlik ) Belirtilerini Hafifletmeye Yardımcı Olur

Papatya yağı, depresyon duygularının azaltılmasına yardımcı olan doğal bir duygudurum güçlendiricisi olarak işlev görmektedir – bunun yanı sıra, onun anti-spazmodik özellikleri, baş ağrıları ve bel ağrısı gibi yaygın olarak PMS ile ilişkili olan adet kramplarını ve vücut ağrılarını yatıştırmasına izin vermektedir. Rahatlatıcı özellikleri onu PMS belirtileri için değerli bir ilaç haline getirir ve hatta hormon dalgalanmalarının bir sonucu olarak ortaya çıkabilecek aknenin temizlenmesine yardımcı olabilir.

4. Uykusuzluk Belirtilerini Azaltır.

Papatyaların rahatlatıcı özellikleri, sağlıklı uykuyu destekler ve uykusuzlukla savaşır. 2006 tarihli bir vaka çalışması papatya yağının duygudurum ve uyku üzerine inhalasyon etkilerini araştırdı. Sonuçlar, gönüllülerin uykuyu iyileştirme ve huzurlu bir duruma girmelerine yardımcı olma potansiyelini gösteren daha fazla uyuşukluk ve sakinlik yaşadıklarını bulmuştur. Papatya inhalasyonu, plazma adrenokortikotropik hormon seviyelerinde stres kaynaklı artışı azaltır.

5. Cilt Sağlığını Artırır

Papatya, pürüzsüz ve sağlıklı bir cildi destekler ve anti-inflamatuar ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle tahrişleri hafifletir. Egzama, yaralar, ülserler, gut, cilt tahrişleri, çürükler, yanıklar, toplayıcı çekirdekler ve hatta çatlamış meme uçları, su çiçeği, kulak ve göz enfeksiyonları, zehirli sarmaşık ve çocuk bezi döküntüleri gibi cilt rahatsızlıkları için doğal bir çare olarak kullanılmıştır.

6. Sindirim Sağlığını Destekler

Papatya geleneksel olarak sindirim bozuklukları da dahil olmak üzere birçok gastrointestinal hastalık için kullanılır. Papatya yağı, antispazmodik olan ve gaz, sızan bağırsak, asit reflü, hazımsızlık, ishal ve kusma gibi sindirim sorunlarını tedavi etmek veya rahatlatmak için kullanılabilen anodyne bileşikleri içerir. Özellikle gazı dağıtmak, mideyi yatıştırmak ve kasları gevşetmek için faydalıdır, böylece yiyecekler bağırsaklarda kolaylıkla hareket edebilir. Rahatlatıcı özellikleri nedeniyle, papatya bulantıdan kurtulmak için topikal olarak da kullanılabilir.

7. Kalp Sağlığını Teşvik Ediyor

Papatya, dahili olarak alındığında koroner kalp hastalığından kaynaklanan mortaliteyi önemli ölçüde azalttığı görülen yüksek flavonoid seviyeleri nedeniyle kardiyovasküler koruma sağlar. Papatya yağında bulunan flavonoidler nedeniyle kan basıncını düşürebilir ve kalp üzerinde rahatlatıcı bir etkisi olabilir.

8. Artritik Ağrıyı Giderebilir

İnsan gönüllüleri üzerinde yapılan bir çalışma, papatya flavonoidlerinin ve uçucu yağların, yüzeyin altına daha derin cilt katmanlarına nüfuz ettiğini göstermiştir. Bu, artritik ağrıyı etkili bir şekilde tedavi edebilen topikal anti-inflamatuar ajanlar olarak kullanımları için önemlidir. Topikal olarak uygulandığında veya ılık su banyosuna eklendiğinde, papatya yağı alt sırt, diz, bilek, parmak ve diğer sorunlu bölgelerdeki ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

9. Çocuklar için Sakinleştirici

Yüzyıllar boyunca anneler ağlayan çocukları sakinleştirmek, ateşi azaltmak ve mide rahatsızlıklarını gidermek için papatya kullandılar. ADD / DEHB olan çocuklara yardım etme yeteneğinden dolayı “çocuk sakinleştirici” denir ve gezegendeki en temel esansiyel yağlardan biridir, bebekler ve çocuklar için mükemmeldir.

1997 yılında yapılan bir çalışmada, akut, komplikasyonsuz ishalli 79 çocukta papatya özü ve elma pektin preparatının etkileri incelenmiştir. Araştırmacılar, plasebo grubundan üç gün boyunca papatya ve pektin ile tedavi edilen çocuklarda ishalin daha erken bittiğini bulmuşlardır. Bu sonuçlar, papatyaların çocuklarda kolik doğal bir çare olarak ve mide rahatsızlıklarının tedavisinde güvenle kullanılabileceğine dair kanıt sağlar.

10. Antikanser Aktivitesini Gösterir

Deri, prostat, meme ve yumurtalık kanseri preklinik modellerinde papatyayı değerlendiren çalışmalar, umut verici büyüme engelleyici etkileri göstermiştir. Ohio’daki Case Western Reserve Üniversitesi’nde yapılan bir 2007 çalışmasında, papatya ekstrelerinin, normal hücreler üzerinde minimal büyüme engelleyici etkilere neden olduğu, ancak çeşitli insan kanser hücre dizilerinde hücre canlılığında önemli azalmalar sağladığı gösterilmiştir. Papatya maruziyeti, kanser hücrelerinde apoptosisi indüklemiştir ancak normal hücrelerde benzer dozlarda değildir. Çalışma papatyanın antikanser etkilerinin ilk bildirilen gösterimini temsil etmektedir.

2009 yılında yapılan bir çalışmada farelerde prostat kanseri hücreleri üzerinde ginseng, kızılcık, yeşil çay, üzüm kabuğu, reishi mantarı ve papatya gibi yedi standart ekstrakt içeren yeni geliştirilen bir botanik ajanın etkileri değerlendirildi. Prostat kanseri hücrelerinin botanik karışım ile işlenmesi, hücre büyümesinin doza bağlı bir inhibisyonu ile sonuçlanmıştır; Orta veya büyük tümörleri taşıyan üç fare grubu, tümör büyümesinin ve lenf nodu metastazının önemli ölçüde inhibe olduğunu gösterdi. Botanik ajan ayrıca iyi bir güvenlik profiline sahipti ve yüksek dozlarda kullanıldığında toksisite göstermedi.

Papatya yağı yararlarına ek olarak, ön araştırmalar papatyaların hemoroidleri tedavi etmeye yardımcı olabileceğini, hiperglisemi ile ilişkili oksidatif stresi azaltmada pankreatik beta hücreleri üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olabileceğini, vajinit (vajinal inflamasyon) semptomlarını hafifletebileceğini ve ve boğaz ağrısı ve ses kısıklığı rahatlatmak için kullanılabileceğini kanıtlamıştır.

Papatya Yağı Nasıl Kullanılır

*Kaygı ve depresyonla savaşmak için, 5 damla damlatın veya doğrudan şişeden soluyun.

*Sindirimi ve sızan bağırsağı iyileştirmek için, karın bölgesine topikal olarak 2–4 damla uygulayın. Hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltildiğinde, kolik ve ishalli çocuklar için düşük dozlarda bile kullanılabilir.

*Dinlendirici bir uyku için, yatağınızın yanında pamuk üzerine 1-2 damla damlatın veya doğrudan şişeden soluyun.

*Çocukları sakinleştirmeye yardımcı olmak için, papatya yağını hindistan cevizi yağıyla 1-2 damla sulandırın ve ihtiyacı olan bölgeye topikal olarak uygulayın (örneğin mide, el bileği, boyun arkası veya ayağın alt kısmı).

*Akne için bir çare olarak kullanmak için, çeşitli cilt hastalıklarını tedavi edin ve yaşlanma belirtileriyle mücadele edin, temiz bir pamuk topuna 2-3 damla ekleyin ve endişeli bölgeye papatya yağı sürün veya yüz yıkamasına 5 damla ekleyin. Çok hassas bir cildiniz varsa, topikal olarak uygulamadan önce bir taşıyıcı yağ ile papatyayı seyreltin.

*Kalp sağlığını geliştirmek için, kalpten 2–4 damla topikal olarak uygulayın veya dilin altına yerleştirerek dahili olarak alın.

*Mide bulantısını hafifletmek için, papatya yağını doğrudan şişeden alın veya zencefil, nane ve lavanta yağı ile birleştirip koklayın.
Herhangi bir esansiyel yağı dahili olarak kullanırken, sadece yüzde 100 saf dereceli ve saygın ve güvenilir bir şirket tarafından üretilen çok yüksek kaliteli yağ markaları kullanın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz