Otuzuncu Hafta

Bebeğiniz 30. Haftada

Bebeğiniz şu anda yaklaşık 39.9 cm. uzunluğunda ve neredeyse 1.319 gr ağırlığında (büyük bir lahana büyüklüğünde). Görme eğilimi gelişmeye devam etse de, çok keskin değil; Doğduktan sonra bile, günün iyi bir kısmı için gözlerini kapalı tutacaktır. Onları açtığı zaman, ışıktaki değişikliklere cevap verecek ama 20/400 vizyonuna sahip olacak – yani yüzlerinden sadece birkaç santim ilerisini görebilecekleri anlamına geliyor. (Normal yetişkin görüşü 20/20’dur.)

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

30. Hafta : Bebeğiniz büyük bir lahana büyüklüğünde

Siz ve Hamileliğiniz

Bu günlerde kendinizi biraz yorgun hissediyorsunuz, özellikle de uyumakta zorlanıyorsanız. Ayrıca, normalden daha ateşli hissedebilirsiniz, ki bu tamamen anlaşılabilir bir durumdur. Sadece daha ağır değil, aynı zamanda hamile karnındaki ağırlık konsantrasyonu, ağırlık merkezinizde bir kaymaya neden oluyor. Artı, hormonal değişiklikler sayesinde, bağlarınız daha gevşek, bu yüzden eklemleriniz daha gevşek, bu da dengenizin biraz bozuk olmasına katkıda bulunabilir.

Ayrıca, bağlarınızdaki bu rahatlama ayaklarınızın kalıcı olarak yayılmasına neden olabilir, bu nedenle bazı yeni ayakkabılara daha büyük boyutlarda yatırım yapmanız gerekebilir. Hamilelikte daha önce geçirdiğin ruh hali değişimini hatırlıyor musun? Rahatsız edici semptomların ve hormonal değişikliklerin kombinasyonu, bu duygusal iniş ve çıkışların geri dönüşüne neden olabilir. Emeğinizin nasıl olacağını veya iyi bir ebeveyn olacağınız konusunda endişelenmeniz normaldir. Hamilelik sırasında depresyonla mücadele eden 10 kadından 1’inde olabilirsiniz. Ayrıca, sık sık gergin veya endişeli olup olmadığınızı sağlık uzmanınıza bildirin.

Her beş anneden biri, bunun yapılan bir ankete göre en üst üç aylık dönem korkusu olduğunu söylüyor. Bazı kadınlar doğumdan önce ağrı kesici ilaç kullanmak isteyeceklerini biliyorlar ve aslında çoğu kadın epidural almayı tercih ediyor. Diğerleri uyuşturucu olmadan doğum yapmaya kararlıdır. Ağrı ve rahatsızlık potansiyelini kabul ederler ve onları yönetmelerine yardımcı olacak teknikleri öğrenirler. Doğru hazırlık ve destekle, bazı kadınlar doğal dozu derinden tatmin edici ve güçlendirici bulmaktadır.

Bir epizyotomi (doğum sırasında bebeğin başı daha çıkmadan önce ve vajina açıklığının büyümesini sağlamak ve doğumu kolaylaştırmak adına perine bölgesine yapılan bir cerrahi kesidir) Bazı kadınlar doğum sırasında – epizyotomi olsa bile – bu bölge kendiliğinden yırtıp, neredeyse tespit edilemeyenden ciddi olana kadar değişebilmekte ve tamir edilmesi gereken çok sayıda dikiş gerektirmektedir. Hemen hemen standart olan epizyotomiler düşüşte ve uzmanlar şimdi prosedürün rutin olarak yapılmaması gerektiği konusunda hemfikirler. Epizyotomileri ne sıklıkta ve hangi şartlar altında uyguladığınızı ve epizyotomi veya yırtılmadan kaçınmanıza nasıl yardımcı olabileceği hakkında doktorunuzla veya ebe ile konuşun. Perineumuzu, son tarihinizden yaklaşık beş hafta önce masaj yapmaya başlarsanız dikişlere daha az ihtiyaç duyacağınız konusunda bazı kanıtlar vardır.

Doğum sırasında bağırsak hareketlerimi nasıl kontrol edebilirim? 

Yapılan bir ankette kadınların yüzde 70’i doğum yaparken kaka yapmaktan korktuklarını, yüzde 39’unun gerçekten yaptıkları ve bunlardan sadece yüzde 22’si tarafından utandığını söyledi. Şimdi inanmak zor olsa da, itme sırasında bağırsak hareketiniz varsa, kimse gözünü kırpıştırmayacaktır. Sağlık uzmanlarınız, muhtemelen ne olduğunu bildiği için doğum başlamadan önce temizleyecektir.

Gereksiz tıbbi müdahalelere maruz kalırsam….

Bu korkuyla baş etmenin en iyi yolu, doktorunuz veya ebenizle samimi bir konuşma yapmaktır. Sağlık uzmanınıza güvenir ve saygı duyarsanız, doğum gününde sizin ve bebeğiniz için elinden gelenin en iyisini yapacağından emin olabilirsiniz. İstek ve tercihlerinizi (bir doğum planında ana hatlarıyla belirtebileceğiniz) farkında olursa, onlara bağlı kalmak için elinden geleni yapabilir.

Doğum zamanı hastaneye yetişemezsem…

Acil evde doğumlar özellikle ilk bebeklerle son derece sıra dışıdır. Ancak bu konuyu geçiştiremezsiniz. Acil ev doğum talimatlarına göz atın, böylece neleri içerdiği konusunda bir fikriniz olur.

Gebeliğinizin Otuz Birinci Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz