Otuz Yedinci Hafta

Bebeğiniz 37. Haftada

Son gününüz çok yakınlarda, ama doktorlar bebeğinizin “tam dönem” ini 39 haftaya kadar düşünmüyor. Sonraki iki haftayı anne karnında geçirmek bebeğinizin beyninin ve akciğerinin tamamen olgunlaşmasına izin verir. Örneğin, tekrarlanan bir c kesiti yapmayı planlıyorsanız, doktorunuz daha önce müdahale etmek için tıbbi bir neden olmadığı sürece, 39 haftadan daha erken bir tarihte planlayacaktır. Bu noktada bebeğiniz 2.859 kg. ağırlığında ve 48.2 cm den biraz daha uzun.

Birçok bebeğin doğumda anne babaya benzeyen bir tipi vardır. Ama bebeğinizin saçı sizinkiyle aynı renkte değilse şaşırmayın. Siyah saçlı çiftler bazen çocuklarının sarışın ya da kızıl saçlı olarak çıktığını görürler, hatta sarı saçlı kumral bazı çiftler çocuklarının Müslüm Gürses görünüşüyle ​​şaşırır. Ve sonra, elbette, bazı bebekler sadece şeftali tüyü ile de doğabiliyor. Bunlar yedi kuşak benzeme olarak da bilinir. Çoğu bebek zaten zamanla dönüşüm yaşar ve aileden birilerine benzemeye başlarlar…

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

37. Hafta: Bebeğiniz bir pazı boyunda

Siz ve Hamileliğiniz

Braxton Hicks kasılmaları şimdi daha sık geliyor olabilir ve daha uzun sürebilir ve daha rahatsız olabilir. Ayrıca vajinal akıntıda bir artış fark edebilirsiniz. Tuvalette veya iç çamaşırlarınızda bir miktar “kanlı gösteri” (az miktarda kanla tütsülenmiş) görüyorsanız, doğuma muhtemelen birkaç gün veya daha az bir zaman kalmış olabilir. (Daha ağır lekelenme veya kanama varsa, derhal doktorunuzu veya ebe’yi arayın.)

Ayrıca, sağlık hizmeti sağlayıcınıza B grubu strep kültürünüzün sonuçları hakkında bilgi aldığınızdan emin olun. Bu şekilde, eğer sonuç, hastaneye ya da doğum merkezine gittiğinizde, henüz doğum takviminizde değilse, antibiyotiklere ihtiyacınız varsa, personele zamanında başvuruda bulunabilirsiniz.

Geceleri iyi uyumak için yeterince rahat olmak her zamankinden daha zor olabilir. Yapabilirseniz, gün içinde bol bol uyku çekin…bu uzunca bir süre için son şansınız olabilir. Bebeğinizin hareketlerini de izlemeyi sürdürün ve bir düşüş fark ederseniz sağlık uzmanınızın derhal haberdar olmasını sağlayın. Bebeğinizin hareketleri az olup rahatlıyor olsa da, daha önce olduğu kadar aktif olmalı.

Uyurken, bazı yoğun rüyalarınız olabilir. Hem doğumla hem de bir ebeveyn olmakla ilgili kaygı, bilinç dışı bir fantezi çok tuhaf uçuşlara yol açabilir.

Doğumun ne zaman başlayacağını tahmin etmenin bir yolu yok. Vücudunuz aslında doğumdan önce bir aya kadar doğum a “hazırlanıyor”. Neler olup bittiğinden habersiz olabilirsiniz veya son tarihiniz yaklaştıkça yeni belirtiler görmeye başlayabilirsiniz.

İşte doğum başlamadan haftalar veya günlerde meydana gelebilecek bazı şeyler:

Bebeğin aşağı doğru iniyor. Eğer bu sizin ilk hamileliğiniz ise, bebeğiniz pelvisinize doğru inerken, doğum başlamadan birkaç hafta önce “ışıklandırma” olarak bilinen şeyin ne olduğunu hissedebilirsiniz. Bu durumda pelvisinizdeki ağırlıkları tespit edebilir ve göğüs kafesinin hemen altında daha az basınç hissederek nefesinizi daha kolay yakalayabilirsiniz.

Braxton Hicks kasılmalarına dikkat edin. Daha sık ve yoğun Braxton Hicks kasılmaları serviksinizin olgunlaştığı ve gerçek doğum için ayarlandığı ön doğum başlangıcını işaret edebilir. Bazı kadınlar bu süre zarfında sıkıntılı, adet hissi yaşarlar.

Mukus tapanız vücuttan atılabilir. Mukus tıkacı, uterusunuza giden servikal kanalı tıkayan az miktarda mukus mukusudur. Bu bir kerede bir yumru şeklinde ya da birkaç gün boyunca artan vajinal akıntı olarak çıkabilir. Mukus kanla karıştırılabilir (kahverengi, pembe veya kırmızı olabilir), bu durumda o “kanlı şov” olarak adlandırılabilir.

Suyun akmaya balar. Kadınların çoğu, bir süre su akıtmadan önce düzenli kasılmalar yapmaya başlar, ancak bazı durumlarda, ilk önce suyunuz gelir. Bu olduğunda, doğum genellikle yakında başlar. Amniyotik sıvının büyük bir yoğunluk veya küçük bir damlamada ortaya çıkıp çıkmadığında, doktorunuzu veya ebe’yi arayın.

Sahte doğum mu yoksa gerçek doğum mu nasıl anlarım?

Bazen, sahte doğum mu gerçek doğum mu ilk aşamalarından söylemek çok zordur. İşte bunları çözmenize yardımcı olabilecek bazı şeyler:

  • Yanlış kasılmalar tahmin edilemez. Düzensiz aralıklarla gelirler ve uzunluk ve yoğunluğa göre değişirler. Gerçek doğum kasılmaları ilk başta düzensiz olsa da, zaman içinde düzenli ve daha kısa aralıklarla gelmeye başlar, giderek daha yoğun hale gelir ve daha uzun sürer.
  • Sahte doğumda, kasılmalardan kaynaklanan ağrı, alt karın bölgesinde ortalanır. Gerçek doğumda, ağrının alt karın bölgesi ve sırtınızda başladığını hissedebilirsiniz.
  • Yanlış kasılmalar kendi başlarına ya da bir aktiviteyi başlattığınızda ya da durdurduğunuzda ya da pozisyon değiştirdiğinde kendiliğinden azalabilir. Gerçek doğum kasılmaları, yaptığınız işe bakılmaksızın devam edecek ve ilerleyecektir.

Gebeliğinizin Otuz Sekizinci Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz