Otuz Üçüncü Hafta

Bebeğiniz 33. Haftada

Bu hafta bebeğiniz 1.918 kg. kadardır ve 43.7 cm. boyundadır. (yaklaşık bir ananas kadar) O buruşmuş, yabancı görünüşü hızla kaybediyor ve iskeleti sertleşiyor. Kafatasındaki kemikler birbirine kaynaşmaz, bu da onların hareket etmesine ve hafifçe dönmesine izin verir, böylece doğum kanalına uymasını kolaylaştırır. (Doğum sırasında başın üzerindeki baskı o kadar yoğundur ki, birçok bebek, koni şeklinde bir görünüşle doğar.) Bu kemikler, yetişkinlik dönemine kadar tamamen uyumsuzdur, bu yüzden bebeklik döneminde beyninin ve diğer dokuların genişlemesiyle büyürler.

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

33. Hafta: Bebeğiniz bir ananasın büyüklüğündedir.

Siz ve Hamileliğiniz

Bebeğiniz göbeğinizin daha da fazlasını doldurduğunda, pek çok şey değişmeye başlayabilir: Siz harekete başlamadan önce, kendinizi karnınız şiş ve paytak buluyor olabilirsiniz. Oturmak için kolay bir pozisyon bulmak yada yatmak ve uyumak için fazlaca yastığa ihtiyaç duymak gayet olası bir durumdur. Geçtiğiniz yerlerde oraya buraya çarpmak ve sallana sallana yürümek başınıza gelebilecek normal durumlar arasındadır…

Parmaklarınızda, bileklerinizde ve ellerinizde şişlik ve uyuşukluk hissediyor olabilirsiniz. Vücudunuzdaki diğer birçok doku gibi, bileğinizdeki sıvılar da koruyabilir, bu da karpal tüneldeki basıncı artırabilir, bilekte bir kemik kanalı olabilir.

Bu “tünelden” geçen sinirler uyuşukluk yaratabilir; karıncalanma, ateşlenme veya yanma ağrıları; ya da sıkıcı bir ağrı. Bileğinizi stabilize etmek için bir atel giymeyi veya uyurken kolunuzu bir yastıkla yukarı kaldırmayı deneyin. Eğer işiniz tekrarlayan el hareketleri gerektiriyorsa (örneğin klavyede veya montaj hattında), mola verdiğinizde ellerinizi uzatmayı unutmayın – bu sık sık yapılmalıdır.

Birçok kadın bu aşamada hala seksi hissediyor ve partnerleri genellikle aynı fikirde. Bazı ayarlamalar yapmanız gerekebilir, ancak çoğu kadın için, hamilelik sırasında cinsel ilişki doğum zamanı başlayana kadar iyidir.

Ne sıklıkla hareketler hissetmeliyim?

Bebeğiniz geçen ay olduğu kadar sık ​​hareket etmelidir. Her bebeğin kendi aktivitesi vardır ve doğru olan yoktur. Bebeğinizin aktivite seviyesinde büyük değişiklikler fark etmediğiniz sürece, korkacak bir durum yoktur.

Bebeğimin vuruşlarını takip etmem gerekiyor mu?

Ek bir güvenlik duygusu için, birçok sağlık hizmeti sağlayıcısı 28 haftadan sonra bebeğinizin hareketlerini günde en az bir veya iki kez resmi olarak izlemenizi tavsiye eder. Bu “tekme sayımları” yapmak için birçok farklı yol var, bu yüzden bebeğinizin hareketlerini izlemenizi istediği konusunda doktorunuzla veya ebe ile görüşün. İşte ortak bir yaklaşım: Bebeğinizin aktif olma eğiliminde olduğu günün saatini seçin. (İdeal olarak, sayıları her gün kabaca aynı anda yapmak isteyeceksiniz.) Sessizce oturun ya da yanınızda yatın, böylece dikkatiniz dağılmayacaktır. 10 ayrı hareketi hissetmenin ne kadar sürdüğünü görün – tekmeler, seğirmeler ve tüm vücut hareketleri. İki saat içinde en az 10 hareket hissetmelisiniz. (Endişelenme; muhtemelen bu kadar uzun sürmeyecek. Bazen ilk 10 dakikada 10 vuruş hissedeceksiniz.) İki saat içinde 10 hareket hissetmiyorsanız, saymayı bırakın ve sağlık hizmeti sağlayıcınızı arayın.

Bebeğimin hareketlerinin yavaşladığını veya değiştiğini düşünürsem ne yapmalıyım?

Bebeğinizin hareketlerinin yavaşladığını fark ederseniz, doktorunuza veya ebe’ye hemen bildirin. Fetal hareketin azalması bir probleme işaret edebilir ve bebeğinizi kontrol etmek için bir nonstress testi veya biyofiziksel profile ihtiyacınız olacaktır.

Gebeliğinizin Otuz Dördüncü Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz