Otuz Sekizinci Hafta

Bebeğiniz 38. Haftada

Bebeğiniz gerçekten büyüdü. O yaklaşık 3.083 kilo ağırlığında ve 49.8 cm uzunluğunda (yaklaşık bir pırasa uzunluğu). Elini ilk kez tuttuğunuzda yakında test edebileceğiniz sert bir kavrayışı var! Organları olgunlaşmış ve rahmin dışında yaşam için hazır.

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

38. Hafta: Bebeğiniz bir pırasa büyüklüğünde

Bebeğinizin gözlerinin rengi ne olacak? Hemen söyleyemeyebilirsin. Kahverengi gözlü doğarsa, muhtemelen kahverengi kalırlar. Çelik gri veya koyu mavi gözlerle doğarsa, gri veya mavi kalabilir veya 9 aylık olduğu zaman yeşil, ela veya kahverengi olabilir. Çünkü çocuğun irisleri (gözün renkli kısmı) doğduktan sonraki aylarda daha fazla pigment kazanabilir, ancak genellikle “daha ​​açık” veya daha mavi olmayacaklardır. (Yeşil, ela ve kahverengi gözler gri veya mavi gözlerden daha fazla pigmente sahiptir.)

Siz ve Hamileliğiniz

Birçok kadın için, önümüzdeki birkaç hafta bir bekleme oyunu. Bebeğinizin yaşamını hazırlamak için bu süreyi kullanın, bazı çocuk bakımlarını öğrenin ya da bebeğinizin doğumundan sonra bir süre bulamayacağınız gerekli görevleri yapın. Uykular atın, okumaya devam edin ve mümkün olduğunda eşinizle kesintisiz zaman geçirin.

Bu son haftalarda ayaklarınız ve ayak bileklerinizdeki şişlikler normaldir, ancak ayaklarınızın veya ayak bileklerinin aşırı veya ani şişmesi, ellerinizin hafifçe şişmesinden, yüzünüzde şişlik hissederseniz, doktorunuzu veya ebeninizi geciktirmeden derhal arayın. Şiddetli veya kalıcı baş ağrılarınız varsa hemen bildirin; görsel değişiklikler (çift veya bulanık görme, görme lekeleri veya yanıp sönen ışıklar, ışık duyarlılığı veya geçici görme kaybı), yoğun üst karın ağrısı veya hassasiyet, veya bulantı ve kusma gibi. Bunlar preeklampsi adı verilen ciddi bir durumun belirtileridir.

Başka çocuklarınız varsa, doğumdan sonra onlara vermek için birkaç küçük hediye alın ki eve yeni gelen birey için ekstra sevinip telaşlanacakları bir durum olmadığını anlamalarına yardımcı olun. Onlar da ayrıca bebeğe verilecek bir şeyler de almak isteyebilirler. Bu konuda onları da yüreklendirin ve heveslendirin.

Emzirmek neden bir bebeği beslemenin en iyi yolu sayılır?

Anne sütü, doğanın bebekler için mükemmel bir besinidir. Yaşamın ilk altı ayında bebeğin ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin neredeyse tamamı ile birlikte doğru oran ve protein türleri, karbonhidrat ve yağlar vardır. Düzinelerce çalışma emzirmenin yararlarını doğruladı. İşte bazı önemli noktalara bir bakış.

  • Bebeğinizi solunum problemlerine ve kulak enfeksiyonlarına karşı korumaya yardımcı olur.
  • Bebeğinizin alerji, bazı çocukluk kanserleri ve SIDS (Ani Bebek Ölümü Sendromu) riskini azaltır.
  • Stres düzeyinizi ve meme ve yumurtalık kanseri riskini azaltır.

Emzirmeye hazırlanmak için neler yapabilirim?

Emzirmeyi nasıl başaracağınızı okuyarak ve gidişin zorlaştığı durumlarda yardım için nereye başvuracağınızı öğrenerek kendinizi emzirme başarısı için ayarlayabilirsiniz. İşte bilmeniz gereken dört şey:

  • Siz ve bebeğinizin doğumdan hemen sonra ciltle teması halinde temas kurması konusunda ısrar edin (ikinizin de tıbbi bir komplikasyonu yoksa)
  • Emzirmeye mümkün olan en kısa sürede başlayabilirsiniz. Doktorunuz cerrahınızı bitirirken bebeğinizin göğsünüze yerleştirilmesini isteyin ve daha sonra iyileşme odasına kadar bebeğinizi sıcaklığınızla sarın.
  • Hemşirenin her kadına doğal olarak gelmediğini ve cesaretin kırıldığını düşünüyorsanız, yalnız değilsiniz. Hastanede ya da doğum merkezindeyken ve bebeğinizle eve gitmeden önce emzirmenin nasıl uygulanacağından emin olmanız için ısrarla yardım alın.
  • Yenidoğanda sık sık hemşire kontrolleri yapın – her 24 saatte bir bebeğinizi 8 ila 12 kez emzirin…Tıbbi olarak gerekli olmadıkça, bebeğinizi emzirmeden önce anne sütünden başka bir şey almamalıdır (en azından ilk birkaç hafta için).

Emzirme acıtıyor mu?

Emzirmek, bebeğinizi beslemenin en doğal yolu olduğu için, her zaman kolay olduğu anlamına gelmez. Birçok kadın için emzirme ilk başta rahatsız edici hatta ağrılı olabilir. Sessizlik içinde acı çekmeyin. Ağrı genellikle bebeğinizin göğsünüze düzgün bir şekilde bağlanmadığının bir göstergesidir. Ağzının areolanızın büyük bir kısmını (meme ucunuzdaki pigmentli deri) kaplaması gerekir. Göğüs ucunuz bebeğinizin ağzına çok uzak olmamalı.

Emzirmek bebeğinizin ilk birkaç emzirmesinden sonra acı veriyorsa, küçük parmağınızı bebeğinizin diş etleri ve meme ucunuz arasına sokarak emmeyi kesin ve daha az ağrılı bir pozisyon bulana kadar tekrar deneyin. Bebeğinizin göğsünüze doğru bir şekilde oturduğundan emin olmak için hastaneden ayrılmadan önce bir ebe veya hemşireden gerekli bilgiyi uygulamalı olarak alın. Hastaneniz emzirme desteği sağlamıyorsa veya hastaneden ayrıldıktan sonra zorluklarla karşılaşıyorsanız, yardım için sağlık ocaklarındaki hemşire veya doktorlar ile irtibata geçebilirsiniz.

Bazı kadınlar toplumda tamamen rahat emzirirken, diğerleri kendilerini rahatsız hissederler. Eğer bunun için endişeleniyorsanız, bebeğinizle dışarı çıkarken yanınızda bir emzirme örtüsü veya ekstra battaniye bulundurun. Bu şekilde, dışarıdayken emzirmeye ihtiyaç varsa, omzunuzun ve bebeğinizin başının üzerinde gizlilik için onu kullanabilirsiniz. Böyle bir örtü kullanacaksanız mevsim şartlarına uygun örtü tercihinde bulunmanız bebeğinizin ve sizin emme sırasında rahatlığınızı, terlememenizi yada üşümemenizi sağlar şekilde olmalıdır.

Gebeliğinizin Otuz Dokuzuncu Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz