Otuz İkinci Hafta

Bebeğiniz 32. Haftada

Şimdilik, bebeğiniz 1.702 kilo ağırlığında ( üç büyük patates büyüklüğünde) ve yaklaşık 42.4 cm. uzunluğunda ve rahminizde çok yer kaplıyor. Haftada yaklaşık yarım ila bir kg alıyorsunuz ve bunun yaklaşık yarısı bebeğinize gidiyor. Sonraki 7 haftasında doğum ağırlığının yarısından fazlasına varacak ve rahminizin dışında hayatta kalmaya devam edecektir. Şimdi ayak tırnakları, gerçek saçları (ya da en azından şeftali tüyü) var. Cildi doğuma hazırlık aşamasında yumuşarken yumuşak ve pürüzsüz hale geliyor.

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

32. Hafta: Bebeğiniz büyük patates büyüklüğünde

Siz ve Hamileliğiniz

Sizin ve bebeğinizin büyüyen ihtiyaçlarını karşılamak için, hamile olduğunuzdan beri kan hacminiz yüzde 40-50 arttı. Ve uterusunuz diyaframınızın yakınında yukarı doğru iterek ve karnınızı doyururken, nefes darlığı ve mide ekşimesi olabilir. Rahatsızlığınızı hafifletmeye yardımcı olmak için, yastıklarla uyumayı ve daha sık daha az yemek yemeyi deneyin.

Hamileliğiniz ilerledikçe bel ağrısı olabilir. Eğer öyleyse, doktorunuza veya ebe’ye hemen bildirin, özellikle de daha önce bel ağrısı olmadan artık ağrı olmaya başladıysa dikkat edin bu bir preterm eylemin (erken doğumun) belirtisi olabilir.

Sizi rahatsız eden preterm eylem olmadığını varsayarak, muhtemelen uterusunuzu ve hormonal değişikliklerinizi ağrıyan sırtınız için suçlayabilirsiniz. Genişlemiş uterus, ağırlık merkezinizi kaydırır ve karın kaslarınızı gerginleştirir, zayıflatır, duruşunuzu değiştirir ve sırtınıza baskı yapar. Gebelikte hormonal değişiklikler eklemlerinizi ve pelvik kemiklerinizi omurunuza bağlayan bağları gevşetir. Bu, yürürken, ayakta durduğunuzda, uzun dönemler için oturduğunuzda, yatağa doğru yuvarlarken, alçak bir koltuğun ya da küvetin dışına çıkarken, bükülünce ya da bir şeyleri kaldırdığınızda, daha az sabit kalmanıza ve ağrıya neden olabilir.

Yapılan bir ankette, bebek bekleyen annelerin yüzde 44’ü doğum yaptığında odada hiç kimsenin bulunmamasını tercih etti, ancak yüzde 37’si ek bir akraba getirdiğini söyledi ve yüzde 16’sı bir arkadaşının bulunmasını istedi . Katılımcıların sadece yüzde 3’ü bu durumun fark etmeyeceğini söyledi.

İsteklerinizi hastane personeline bildiriniz. Torunlarının doğumu için hazır bulunmaya istekli olan annanne ya da babanneler tarafından – deneyiminizi gizli tutma isteklerinizi dikkate almadan – baskı altında olabilirsiniz. Eğer eşinizle yalnız kalmak istiyorsanız, hastane personelini isteklerinizi yerine getirmede ve akrabalarınızı doğum odasından dışarıda tutmak için destek talebinde bulunmaktan korkmayın.

Size doğum sonrası hastanede yardımcı olabilecek bir arkadaşınızı yanınızda bulundurmayı düşünün. Hasta bakıcı ve doğum hemşireleri, vardiyalarına göre gelir ve giderler, bu nedenle bir kişi tarafından sürekli olarak devam yardım almak isterseniz, bir arkadaş, akraba yada kardeşler seçenektir.

Yardımcıları sıraya koymaya başlayın

  • Bir arkadaşınıza sizin için yemek hazırlamasını rica da bulunabilirsiniz. böylece arkadaşlarınız size akşam yemeği hazırlar ve siz evinize döndüğünüzde yemek sıkıntınız ortadan kalkar.
  • Daha büyük yaştaki çocuklarınız varsa, hastanede ya da doğum merkezinde olduğunuz sırada onlara bakmak için bir arkadaşınızı ya da akrabanızı hazırlayın.
  • Bir arkadaşınızı ya da komşunuzu çöpe atmak, köpeğinizi gezdirmek ya da evcil hayvanlarınızı beslemelerini isteyin.

Gebeliğinizin Otuz Üçüncü Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz