Otuz Dördüncü Hafta

Bebeğiniz 34. Haftada

Bebeğiniz şimdi yaklaşık 2.146 kg. ağırlığındadır (yaklaşık bir kavun büyüklüğü) ve yaklaşık 45 cm. uzunluktadır. Şişman katmanları – vücut ısısını düzenledikten sonra vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olacak – onu dolduruyor ve onu yuvarlaklaştırıyor. Cildi de her zamankinden daha yumuşaktır. Merkezi sinir sistemi olgunlaşıyor ve akciğerleri de olgunlaşmaya devam ediyor. Erken doğumla ilgili endişeleriniz varsa, başka sağlık sorunları olmayan 34 ila 37 hafta arasında doğan bebeklerin genellikle iyi olduğunu bilmekten mutluluk duyacaksınız. Yenidoğan odasında kısa süreli kalışa ihtiyaç duyabilirler ve kısa süreli sağlık sorunları olabilir, ancak uzun vadede genellikle tam süreli bebekler de yaparlar.

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

34. Hafta: Bebeğiniz kavun büyüklüğündedir.

Siz ve Hamileliğiniz

Bu haftaya kadar, yorgunluk muhtemelen ilk trimesterinizin aynı koma benzeri yoğunluğuyla olmasa da tekrar devreye girer. Yorgunluğunuz, altında olduğunuz fiziksel zorlanma ve sıkıcı işeme kesintileri ve rahat olmaya çalışırken fırlatma ve dönüş gibi huzursuz geceler göz önüne alındığında mükemmel bir şekilde anlaşılabilir.

Artık iş gününüzde (ve ötesinde) yavaşlama ve enerjinizi biriktirme zamanı. Oturmak ya da uzanmak için daha fazla vakit ayırmalısınız. Kan ayaklarınızda ve bacaklarınızda birikebilir, ayağa kalktığınızda kan basıncınızda geçici bir düşüşe neden olur, bu da başınızın dönmesine neden olabilir.

Karnınızdaki kaşınmalar ve çürükler fark ederseniz ve muhtemelen kalçalarınızda kaşıntılı ürtiker papül ve gebelik plakları (kısaca PUPPP) denen bir durumunuz olabilir.

Hamile kadınların yüzde 1’ine kadarı zararsız olan ancak oldukça rahatsız edici olan PUPPP geliştirir. Daha ciddi bir sorun olmadığından emin olmak için sağlık uzmanınıza danışın, sizi daha rahat hissetmeniz için tedavi sağlayın ve gerekirse bir dermatoloğa başvurun. Aynı zamanda, kızarıklığınız olmasa bile, vücudunuzun her yerinde yoğun kaşıntı hissederseniz, hamilelik çatlakları olduğundan emin olmaya çalışın. Bir karaciğer problemini işaret ediyor olabilir.

“Üçüncü üç aylık dönemde, yatakta dönmek bir kabus olmaya başlayabilir. Çözüm? Büyük saten pijama ve hatta saten çarşaflar – saten kayganlığa muazzam bir şekilde yardımcı olur!”

Türkiye’deki hamile kadınların yaklaşık yüzde 33’ü bu günlerde sezaryen ile doğum yapıyor. Bazı durumlarda ameliyat önceden planlanmaktadır. Diğerlerinde, öngörülemeyen bir komplikasyona cevap olarak yapılır.

Serviksin çalışması durursa, bebeğinizin doğum kanalında ilerlemeyi durdurması veya bebeğinizin kalp atış hızının sağlık hizmeti sağlayıcınızın endişe duymasına neden olması gibi birçok nedenden dolayı planlanmamış sezaryen doğumunuz olabilir. Planlanmış bir sezaryen şu durumlarda tavsiye edilebilir:

  • Bir önceki doğumunuzu sezaryen doğumlu olarak yapmış olursanız.
  • Miyomektomi (fibroidlerin cerrahi olarak çıkarılması) gibi başka bir tür invaziv rahim ameliyatı geçirdiyseniz.
  • Birden fazla bebek taşıyorsanız.
  • Bebeğinizin normal doğumla doğmasına sakıncalı olarak çok büyük ve kilolu olması… (makrozomi olarak bilinen bir durum).
  • Bebeğiniz makat (alt birinci) veya enine (yana) pozisyonda normal doğuma engel olacak bir pozisyon aldıysa.
  • Plasenta previa’larınız var ise, (plasentanın rahim içinde rahim ağzı kaplaması çok düşük olduğunda).
  • Bebeğinizin vajinal doğumu riskli hale getirecek bilinen bir hastalığı veya anormalliği varsa.

Tipik olarak, partneriniz ameliyat sırasında yanınızda olabilir. Tıbbi ekibiniz doğuma başlayacak ve prosedür sırasında idrarı boşaltmak için bir kateter takacak ve vücudunuzun alt yarısını uyuşturacak, ancak epidural veya spinal blok verilecektir. Bu uygulama yapılırken uyanık oluyorsunuz ve epidural sayesinde acı hissetmiyorsunuz.

Doktor uterusa ulaştığında ve son kesiyi yaptıktan sonra, bebeği rahatlatır, onu kaldırır, böylece bir çocuk doktoru veya hemşire tarafından bakılmadan önce ona bir bakış verir. Personel bebeğinizi muayene ederken, doktor plasentayı tamamen alacak ve dikiş dikecektir.

Bebeğiniz muayene edildiğinde, çocuk doktoru veya hemşire onu yanınızda tutabilecek olan partnerinize verebilir, böylece siz dikişleriniz atılırken bebeğinizi rahatlıkla görebilir hatta öpebilirsiniz. Ya da, tıbbi ekibiniz bu noktada bebeğinizi göğsünüze yerleştirmeyi önerebilir.

Rahim ve karnınızın kapanması genellikle yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Ameliyat tamamlandığında, bebeğinizi tutabileceğiniz ve emzirebileceğiniz bir iyileşme odasına gireceksiniz.

Gebeliğinizin Otuz Beşinci Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz