Otuz Dokuzuncu Hafta

Bebeğiniz 39. Haftada

Bebeğiniz bu hafta tam anlamıyla dünyayı selamlamak için bekliyor! Doğumdan sonra vücut ısısını kontrol etmeye yardım etmek için bir yağ tabakası oluşturmaya devam ediyor, ancak büyük olasılıkla yaklaşık 50.7 cm kadar ölçüyor ve bir mini karpuzun büyüklüğünden yaklaşık 3.288 kilo ağırlığında. (Erkekler kızlardan biraz daha ağır olma eğilimindedir.)

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

39. Hafta: Bebeğiniz bir mini karpuzun büyüklüğündedir.

Siz ve Hamileliğiniz

Haftalık ziyaretlerinizin her birinde, doktorunuz veya ebeniz bebeğinizin büyümesini ve konumunu kontrol etmek için bir karın muayenesi yapar. Ayrıca rahim ağzınızın olgunlaşmaya başlayıp başlamadığını görmek için vajinal muayene de yapabilir: yumuşatma, düzleştirme (incelme) ve genişleme (açılma). Ancak bu bilgilere sahip olsa bile, sağlık uzmanınızın bebeğinizin ne zaman geleceğini tam olarak tahmin etmesinin bir yolu yoktur. Vade tarihini geçerseniz, doktorunuz hamileliğe devam etmenin güvenli olduğundan emin olmak için 40 hafta sonra fetal testi (genellikle bir ultrason) planlayacaktır. Kendi başına doğum yapmaya gitmezseniz, çoğu sağlık hizmeti sağlayıcısı bir ya da iki hafta gecikmişken doğumu teşvik edecektir – ya da beklemenin riskinin bebeğinizi doğurma riskinden daha yüksek olduğuna dair bir gösterge varsa bu duruma bir el atacaktır.

Beklerken, bebeğinizin hareketlerine dikkat etmeye devam etmeli ve doktorunuz ya da ebenize, hareketleri azalmış gibi görünüyorsa hemen bildirin. Bebeğiniz doğuma kadar aktif kalmalı ve aktivitede gözle görülür bir yavaşlama bir problemin belirtisi olabilir. Suyunuzun akmış olabileceğini düşünüyorsanız da arayın. Bazen büyük bir sıvı akışı vardır, ancak bazen sadece küçük veya yavaş bir sızıntı vardır. (Teşhisi kendiniz yapmaya çalışmayın. Sadece bir sızıntınız olduğundan şüpheleniyorsanız bile arayın.)

Doğumdan sonra vücudunuzun nasıl değişecek

Sancılar ve doğumunuz hızlı ve kolay olsa bile, eski benliğiniz gibi hissetmeniz biraz zaman alacaktır. Bu zor olabilir, ancak buraya gelmek için dokuz ay sürdüğünü hatırlamaya çalışın, bu yüzden geri dönmeyeceksiniz – duygusal veya fiziksel olarak – bir gecede düzelme beklemek yanlış olur.

Vücudunuzdan neler beklenebilir:

Kilo vermeyi hemen başlatacaksın. Muhtemelen hamilelik öncesi kilonuza bir süre dönmeyecek olsanız da, çoğu kadın 2.5 – 3.5 kiloluk bir bebek verdikten sonra göbek bağı (plasenta) ile birlikte 5 kilo kadar daha hafiftir ve iki kilo veya daha fazla kan ve amniyotik sıvı da kaybeder. Vücudunuzun gebelik öncesi şeklini yeniden kazanması biraz zaman alacak olsa da – bu hamilelik göbeği istediğinizden daha uzun süre dayanabiliyor – ilk hafta sonunda muhtemelen yaklaşık 4 kilo su kaybetmiş olacaksınız.

Doğum sonrası lohusa olarak taburcu olacaksın. Bebeğiniz doğduktan sonra, uterusunuzun kaplamasını oluşturan hücreler sarkmaya başlar. Bu, haftalarca süren lochia (acık renkli,kanlı,pıhtılı akıntı) denilen bir akıntı ile sonuçlanır. İlk başta, bu akıntı kanla karıştırılır, bu yüzden parlak kırmızı ve adet gibi görünür, sonra yavaş yavaş renk alır, sonunda durmadan önce beyaz veya sarıya dönüşür.

Duyguların karışık olacak. Doğumdan sonraki ilk hafta veya iki gün içinde, birçok yeni anne “bebek mavisi” olarak bilinen annelik hüznü nü deneyimliyor. Kendinizi huysuz ve ağırbaşlı, yorgun, uyuyamıyor veya tuzağa düşmüş veya endişeli hissediyor olabilirsiniz. İştahınız da değişebilir – daha fazla veya daha az yemek isteyebilirsiniz. İyi haber şu ki, bu duygusal karışıklık genellikle iki ila üç hafta içinde geçecek.

Aşağıdaki durumlarda Doktor veya Ebenizi arayın:

 • Bir saat içinde birden fazla hijyenik pedin ıslatılması, bir golf topundan daha büyük kan pıhtılarının geçirilmesi gibi anormal vajinal kanama ya da doğumdan sonra dört gün veya daha fazla süren parlak kırmızı kanama belirtileriniz varsa…. Gecikmiş doğum sonu kanaması olabilir. (Not: 112’yi çok kanamanız veya şaşkınlık, halsizlik, hızlı kalp atışı veya çarpıntı, hızlı veya sığ solunum, istiridye cildi, huzursuzluk veya kafa karışıklığı da dahil olmak üzere herhangi bir şok belirtisi varsa arayın).
 • Herhangi bir ateşi de içerebilen enfeksiyon belirtileriniz var; alt karın ağrısı veya kötü kokulu akıntı (endometrit belirtileri); idrar zorluğu, ağrılı idrara çıkma, bulutlu veya kanlı idrar (idrar yolu enfeksiyonu belirtileri); yaranın çevresinde kızarıklık, hassasiyet, akıntı veya şişlik (kesik insizyonu, epizyotomi veya laserasyon gibi); Ağrılı, sert, kızarık bir bölge, genellikle sadece bir göğüsten, ateş, titreme, kas ağrıları veya yorgunluk ve muhtemelen bir baş ağrısı (mastitis belirtileri, bir meme enfeksiyonu).
 • Bebeğinizin uyuduğu zaman bile uyuyamamak, çocuğunuza zarar vermek, günlerce gün boyu ağlamak ya da panik atak geçirmek gibi düşünceleriniz varsa doğum sonrası depresyon belirtileriniz vardır.

Daha hızlı nasıl iyileşirsiniz…

 • Mümkün olduğu kadar çok dinlenin ve bebeğiniz uyurken uyumaya çalışın. Bu, özellikle gün boyunca takip edilmesi zor bir tavsiye olabilir, ancak gerçekten yardımcı olur.
 • Ziyaretçileri ve onlarla geçirdiğiniz zamanı sınırlayın. Telefonunuzu kapatmayı ve açılanları engellemek için kapınıza “biz uyuyoruz” mesajını yollamayı düşünün.
 • İyi dengelenmiş bir yemek düzeni kurun.
 • Bol sıvı tüketin. Kafein, alkol ve şekerli sodalardan uzak durun.
 • Pişirme, temizlik, çocuk bakımı, ayak işleri ve benzerler işlerle ilgili yardım tekliflerini kabul edin. Teklif
  almıyorsanız yardım isteyin. Bu zor, ama bize güvenin, arkadaşlarınız ve aileniz yardım etmek istiyor ve çoğu sizden istendiğinde onur duyacaksınız. Ücretsiz yardım alamazsanız, bir anne yardımcısı, ev temizleyici, doğum sonrası bakıcı veya size bir mola verebilecek başkalarını işe almayı düşünün.
 • Kendini izole etme. Yeni doğmuş bir bebekle doğum deneyiminiz ve hayatınız hakkında arkadaşlarınız, akrabalarınız ve annelerle konuşmak, başa çıkmanıza yardımcı olabilir.
 • Emzirme sütyeni satın al ve hem bebeğini daha rahat emzir hem de göğsünü sert sütyenlerle sıkıp rahatsız etme…

Gebeliğinizin Kırkıncı Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz