Otuz Birinci Hafta

Bebeğiniz 31. Haftada

Bu hafta, bebeğiniz 41.1 cm uzunluğunda ölçüyor. Yaklaşık 1.502 kilo ağırlığında (hindistan cevizi büyüklüğünde) ve bir büyüme patlamasına doğru ilerliyor. Başını yana yayabiliyor ve kolunun, bacaklarının ve vücudunun, cildinin altında gerekli yağ birikmesiyle dolmaya başlıyor. Muhtemelen çok fazla hareket ediyor, bu yüzden uyumakta  zorlanabilirsiniz, çünkü bebeğinizin vuruşları ve ayakları sizi rahatsız edebilir. Rahat olun: Tüm bu hareketler bebeğinizin aktif ve sağlıklı olduğuna dair bir işarettir.

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

31. Hafta: Bebeğiniz bir hindistancevizi büyüklüğündedir

Siz ve Hamileliğiniz

Artık rahmindeki kasları fark ettin mi? Birçok kadın hamileliğin ikinci yarısında bu rastgele kontraksiyonları – Braxton Hicks kasılmaları – olarak adlandırıyor. Genellikle yaklaşık 30 saniye sürer, düzensizdirler ve bu noktada seyrek ve ağrısız olmalıdırlar. Diğer yandan, sık sık kasılmalar – incinmeyenler bile – preterm (erken doğum) eyleminin belirtisi olabilir. Bir saat içinde dörtden fazla kasılma ya da başka bir erken doğum belirtisi varsa hemen doktorunuzu veya ebeninizi arayın. Bunlar arasında vajinal akıntıda bir artış veya akıntı türünde bir değişiklik (eğer sulu, mukus benzeri veya kanlı hale gelirse – pembe olsa bile veya sadece kanla birlikte); karın ağrısı veya adet gibi kramp; pelvik bölgede basınç artışı; ya da bel ağrısı, özellikle de daha önce sahip olmadıysanız mutlaka doktorunuza danışın.

Kolostrum diğer adıyla “ilksüt” göğüslerinizden biraz sızmış olabilir. Eğer öyleyse, kıyafetlerinizi korumak için sütyeninize bazı hemşirelik pedleri takmayı deneyin. (Eğer değilse, endişelenecek bir şey yok. Göğüsleriniz, hiç görmüyorsanız bile kolostrum yapıyorlar.) Mevcut sütyeniniz çok sıkıysa, aynı zamanda bir emzirme sütyenide almak isteyebilirsiniz.

Siz ve eşiniz eğer bebeğiniz erkek ise, bebeğinizin sünnet edilmesini isteyip istemediğinizi düşünmek için biraz zaman ayırmak isteyeceksiniz. Doktorunuzdan artıları ve eksileri öğrenin ve prosedürün nelerden oluştuğunu öğrenin.

Bebek sahibi olmanın tek doğru yolu yok. Her kadının acı ile yaşadığı deneyim farklıdır ve her emek farklıdır. Bazı kadınlar önceden ağrı kesici ilaç istediklerini biliyorlar. Bazıları ağrı yönetimine yönelik eğitimsiz bir yaklaşıma kendini adamıştır. Ve bazıları, gidişin çok sertleşmesi durumunda, ilaçsız doğum seçeneği ile ağrı kesici ilaç seçeneği denemek ister. Bilgilendirilmiş bir seçim yapabilmeniz için çeşitli seçeneklerin artıları ve eksileri hakkında yapabileceğiniz her şeyi öğrenin. Kararınızı verirken dikkate almanız gereken bazı şeyler şunlardır:

  • Henüz yapmadıysanız, eşinizle doğum eğitimi sınıfına kaydolun. Eğitmenler genellikle epidurallar, omurgalar ve sistemik ilaçlar ile birlikte solunum ve gevşeme teknikleri gibi ilaçsız yaklaşımlar da dahil olmak üzere tüm emek ağrısı rahatlama seçeneklerini kapsamaktadır.
  • Çoğu kadın doğum sırasında bir çeşit ağrı kesici ilaç kullanmayı tercih eder. Bir epidural doğum eyleminin en popüler şekli olan ağrı, tamamen bilinçli kalmanıza izin verirken, vücudunuzun alt kısmına sürekli bir ağrı rahatlaması sağlar.
  • Bazı kadınlar, doğum ağrısını kontrol etmek için uyuşturucu kullanmayan bir yaklaşım seçer. Vücudunuzu mümkün olan en geniş ölçüde kontrol altında tutmak istiyorsanız, doğum eylemi boyunca aktif bir katılımcı olun ve doğum sürecinde minimal rutin müdahalelere sahip olun, daha sonra doğal bir doğum size en iyi şekilde uyacaktır. Bu rotayı seçmeyi seçerseniz, doğum yapma sürecinin bir parçası olarak ağrı ve rahatsızlık potansiyelini kabul edersiniz, fakat doğru hazırlık ve destekle, sizin için iyi bir iş çıkardığını görebilirsiniz.
  • İster doğum sırasında ağrı kesici ilaç kullanmaya karar verdiniz, ister doğal doğum yapmaya karar vermiş olun, doğum anında fikrinizi değiştirme hakkına sahip olduğunuzu unutmayın.

Gebeliğinizin Otuz İkinci Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz