Otuz Beşinci Hafta

Bebeğiniz 35. Haftada

Bebeğinizin 46.2 cm. uzunlukta ve 2.383 kg. ağırlığındadır.  (yaklaşık bir honeydew kavun büyüklüğünde) artık bebeğiniz büyüdükçe manevra alanı da azılıyor. Çünkü rahminde çok rahat, artık bir şeyler yapmıyor olması muhtemeldir. Böbrekleri şimdi tamamen gelişmiştir ve karaciğeri bazı atık ürünleri işleyebilir. Temel fiziksel gelişiminin çoğu şimdi tamamlandı. Önümüzdeki birkaç haftayı kilo alarak geçirecek.

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

35. Hafta: Bebeğiniz bir honeydew kavun büyüklüğünde

Siz ve Hamileliğiniz

Gebe olduğunuzda tamamen pelvisinizin içine alınmış olan rahminiz – şimdi göğüs kafesinizin altına ulaşır. Eğer rahminizin içine bakarsanız, şimdi orada amniyotik sıvıdan daha fazla bebek olduğunu görürsünüz. Balon uterusunuz diğer iç organlarınızı da tıkıyor, bu yüzden muhtemelen daha sık işemek zorunda kalıyorsunuz ve mide ekşimesi ve diğer mide-bağırsak sıkıntısı ile uğraşıyor olabilirsiniz. Bu rahatsızlıklarla boğuşmuyorsan, şanslı birkaç kişiden birisin…

Buradan, her hafta doktorunuzu veya ebenizi görmeye başlayacaksınız. Şu anda 37 hafta arasında, B grubu streptococcus (GBS) adı verilen bakteriyi kontrol etmek için vajinal ve rektal bir kültür yapacaktır. (Endişelenmeyin – pamuklu çubuk, normal bir pamuklu bezin büyüklüğündedir ve zarar vermez.) GBS genellikle erişkinlerde zararsızdır, ancak eğer varsa ve doğum sırasında bebeğinize geçirirseniz, pnömoni, menenjit veya kan enfeksiyonu gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Hamile kadınların yüzde 10 ila 30’unda bakteriler olduğu ve bunu bilmediği için, taranması hayati önem taşımaktadır. Eğer bir GBS taşıyıcısıysanız, doğum sırasında IV antibiyotik alırsınız, bu da bebeğinizin enfeksiyon riskini büyük ölçüde azaltır.

Hastaneye geliş için nasıl hazırlanabilirim?

İşe girmeden çok önce, siz ve eşiniz, hastaneye ya da doğum merkezine giden en direkt rotayı haritalandırmalısınız. Aracınızı en az 24 saat boyunca terk edeceğinizi aklınızda tutarak park etmeyi öğrenin. Çoğu hastane, belirlenen zamanlarda obstetrik zemin turları sunar. Bu turlardan yararlanarak büyük bir günün öncesinde kuru bir koşu yapmak için bir şans verecektir.

Hastaneye gittiğimde ne yapmalıyım?

Ön kayıt yaptıysanız, muhtemelen ön büro tarafından doğruca esinti yapmak ve doğrudan doğumhaneye gitmeyi içeren, verdiğiniz talimatları takip edeceksiniz. Önceden kayıt yaptırmamışsanız, muhtemelen doğrudan doğumevine gidebilirsin. Oraya varınca genellikle bir check-in masası vardır. Personel gerekli tüm evraklarla ilgilenmenize yardımcı olacaktır.

Bir hemşire sizi doğrudan bir doğum odasına yönlendirebilir ve sizi doğum ve doğum hemşiresiyle eşleştirebilir. Aktif bir işte olduğunuzu veya başka nedenlerle kabul edilmeniz gerektiği belli değilse, büyük olasılıkla sizi bir muayene odasına götürecektir. Sağlık uzmanınız, kabul edilmeye hazır olup olmadığınızı görmek için sizi orada değerlendirecektir.

Hemşire sizden idrar örneği isteyecek ve kıyafetlerinizi değiştirecek. Sonra hayati belirtilerinizi kontrol eder ve kasılmalarınızın ne zaman başladığını ve ne kadar uzakta olduklarını, suyunuzun azalmış olup olmadığını ve herhangi bir vajinal kanamanız olup olmadığını kontrol eder. Ayrıca, bebeğinizin hareket edip etmediğini, yakın zamanda bir şeyler yiyip içtiğinizi ve acı ile nasıl başa çıktığınızı bilmek isteyecektir.

Bakıcınız, kasılmalarınızın sıklığını ve süresini ve bebeğinizin kalp atış hızını kontrol edecektir. Sonra abdominal ve vajinal muayene yapar. Eğer doğum zamanız gelmemiş ve siz ve bebeğinizle her şey yolunda ise işiniz daha da ilerleyene kadar muhtemelen evinize gönderileceksiniz. Aksi takdirde, kabul edileceksiniz.

Kabul edildikten sonra ne olacak?

Bir doğum planınız varsa hemşire veya doktorunuz ya da ebeniz sorabilir. Yazılı bir planınız olmasa bile, ihtiyaçlarınız ve tercihlerinizle işçilerinizde ağrı kesici ilaç kullanımı hakkındaki duygularınızı paylaşın.

Hemşireniz ya da sağlık görevliniz sizi de yönlendirmeli, size her şeyin odanızda nerede olduğunu ve eşinizin sizin için neler yapabileceğini göstermelidir. Bir sallanan sandalye, serin bir çamaşır bezi veya başka bir battaniye gibi ihtiyacınız olabilecek şeyleri sormaktan çekinmeyin ya da olabilecek herhangi bir soru sorun. Ve sürekli elektronik fetal izlemeye sahip olursanız ve nasıl çalıştığını merak ediyorsanız, şeridindeki hangi çizgilerin kasılmalarınızı gösterdiğini ve kalp atımını göstermesini isteyin ve hacmini tercih edip edemeyeceğini söyleyin. Makine yukarı veya aşağı döndürülebilir.

Gebeliğinizin Otuz Altıncı Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz