Otuz Altıncı Hafta

Bebeğiniz 36. Haftada

Bebeğiniz hala kilo alıyor. O şimdi neredeyse 2.622 kilo ağırlığında ve 47.4 uzunluğunda (yaklaşık bir marul uzunluğu). Vampix caseosa’nın yanı sıra dokuz aylık amniyotik banyosunda cildini kaplayan ve koruyan balmumu maddeyi vücudu kaplayan tüylü tüylerin çoğunu kaplıyor. Bebeğiniz diğer salgılarla birlikte bu maddelerin ikisini de yutar ve ilk bağırsak hareketlerinin içeriklerini oluşturacak olan mekonyum denen siyahımsı bir karışımla sonuçlanır.

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

36. Hafta: Bebeğiniz bir marul büyüklüğündedir.

Bu haftanın sonunda bebeğiniz “erken dönem” olarak kabul edilecektir. (Tam dönem 39 ila 40 haftadır. 37 haftadan önce doğan bebekler pretermdir, 41 hafta geç dönemdir ve 42’den sonra doğanlar post-dönemdir.) Büyük olasılıkla bebeğiniz baş aşağıdır. Ancak, doktorunuz veya ebe, harici bir versiyonun planlanmasını önerebilir. Bu, sağlık uzmanınızın bebeğinizi baş aşağı pozisyona getirmeye çalışmak için karnınıza baskı uygulayacağını söylemenin süslü bir yoludur.

Siz ve Hamileliğiniz 

Şimdi bebeğiniz çok fazla yer kaplıyorsa, normal boyutta bir yemek yemeniz zor olabilir. Daha küçük, daha sık yemeklerin bu noktada ele alınması genellikle daha kolaydır. Öte yandan, bebeğiniz pelvisinize “düşmeye” başladığında daha az mide yanması geçirebilir ve daha kolay nefes alıp verebilirsiniz. Bu süreç – aydınlatma olarak adlandırılır – eğer bu sizin ilk bebeğiniz ise, doğumdan birkaç hafta önce gerçekleşir. (Daha önce doğum yaptıysanız, doğum eylemi başlamadan muhtemelen gerçekleşmeyecektir.) Eğer bebeğiniz düşerse, karnınızın alt kısmındaki baskıyı da artırabilir, bu da giderek rahatsız edici olabilir ve muhtemelen bunu farkedebilirsiniz. Daha tuvalete gitmek zorunda olacaksınız. Bebeğiniz çok düşükse, çok fazla vajinal basınç ve rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bazı kadınlar bacaklarının arasında bir bowling topu taşıyormuş gibi hissettirdiğini söylüyor!

Ayrıca, Braxton Hicks kasılmalarınızın artık daha sık olduğunu fark edebilirsiniz. Doğum belirtilerini doktorunuzla veya ebe ile gözden geçirdiğinizden ve sizden ne zaman haber almak istediğinizi öğrendiğinizden emin olun. Genel bir kural olarak, eğer tam süreli çalışan iseniz, hamileliğiniz karmaşık değildir ve suyunuz azalmamışsa, muhtemelen her biri bir dakika kadar süren kasılmalar geçirene kadar içeri girmeyi bekleyecektir. Her beş dakikada bir saat geliyor. Tabii ki, bebeğinizin aktivitesinde bir düşüş fark ederseniz veya amniyotik sıvınızın sızdığını düşünüyorsanız ya da herhangi bir vajinal kanama, ateş, şiddetli veya kalıcı bir baş ağrısı, sürekli karın ağrısı hissediyorsanız derhal doktorunuzla irtibata geçin.

Komplike olmayan bir hamilelikten zevk alsanız bile, son ayınız boyunca uçağı binmek (veya evinizden uzaktaki herhangi bir yere) kaçınmak en iyisidir, çünkü doğum sonrasında bunlara fırsat bulamayabilirsiniz.

İlk kez anne olanlar için, doğum ortalama 15 saat sürer, ancak 20’den fazla sürmesi nadir değildir. (Daha önce vajinal doğum yapmış kadınlar için ortalama olarak sekiz saat sürer.) Doğum üç ana aşamaya ayrılır. Doğumun nasıl ilerlediğiyle ilgili önemli noktalar şunlardır:

İlk aşama İlk aşama, serviksin ilerledikçe yayılmasını ve akmasını engelleyen kasılmalara başladığınızda başlar ve serviksiniz tamamen dilate olduğunda sona erer. Bu aşama, erken ve aktif işgücü olmak üzere iki aşamaya ayrılmıştır.

Erken doğumun ne zaman başlayacağını tam olarak belirlemek zor olabilir. Bunun nedeni, erken doğum kasılmalarını zaman zaman hissedebileceğin verimsiz Braxton Hicks kasılmalarından ayırt etmek zor olmasıdır.

Komplikasyon yoksa veya ebe ya da doktorunuz aksini söylemediyse, erken doğumun çoğunu evde geçirmeyi umuyoruz. (Emin olmak için sağlık uzmanınıza danışın)

Rahim genişliğiniz yaklaşık 4 santimetre genişlemiş olduğunda ve ilerlemeniz hızlandığında erken doğum sona erer. Bu noktada, doğumun aktif fazı olarak bilinen şeyi hissedersiniz. Kasılmalarınız daha sık, daha uzun ve daha güçlü hale gelir.

Aktif fazın son kısmı – serviksiniz 8 ila 10 cm arasında açıldığı zaman – geçiş dönemi olarak adlandırılır çünkü bu, doğumun ikinci aşamasına geçişi işaret eder. Bu, ilk safhanın en yoğun kısmıdır, genellikle çok kuvvetli olan, her 2 ila 3 dakikada bir olan ve bir dakika veya daha fazla süren kasılmalarla.

İkinci aşama Serviksiniz tamamen genişledikten sonra, doğumun ikinci aşaması başlar: bebeğinizin son inişi ve doğumu. Bu, doğumun “bastırılması” aşamasıdır ve dakikalar ile birkaç saat arasında sürebilir. (Vajinal yolla doğum yapmışsanız daha hızlı olması muhtemeldir.)

Bebeğinizin başı, her bir itme ile görünür olana kadar ilerlemeye devam edecektir – bebeğinizin başının en geniş kısmının nihayet görünür olduğu zamanı tanımlamak için kullanılan terim. Bebeğinizin başı geldikten sonra, ebe veya doktorunuz ağzını ve burnunu temizleyecek ve göbek kordonu bebek için risk taşıyormu boynunu hissedecektir. Başı daha sonra omuzlarına dönerken, omuzları pelvisin içinde dönüyor ve çıkışları için pozisyon alıyorlar. Bir sonraki daralma ile, omuzlarını birer birer teslim edip, vücudunun geri kalanıyla devam ettirmek için koçluk yapacaksınız.

Şu anda çok çeşitli duygular hissedebilirsiniz: acı, mutluluk, gurur, güvensizlik, heyecan (birkaçına) ve tabi ki, her şeyden önce yoğun bir rahatlama. Olabildiğince bitkin, muhtemelen bir enerji patlaması hissedeceksiniz ve şu an için herhangi bir uyku düşüncesi yok olacaktır.

Üçüncü aşama Doğum eyleminin son aşaması, bebeğinizin doğumundan hemen sonra başlar ve plasentanın teslim edilmesiyle sona erer. Üçüncü aşamadaki kasılmalar nispeten yumuşaktır.

Gebeliğinizin Otuz Yedinci Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz