Onuncu Hafta

Bebeğiniz Nasıl Büyüyor

Her ne kadar bir kamkatın büyüklüğüne sahip 3.1 cm ve 4 gr. ağırlığında olsa da, bebeğiniz gelişiminin en kritik bölümünü tamamladı. Bu, fetal periyodun başlangıcıdır, vücudundaki dokular ve organlar hızla büyür ve olgunlaşır.

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

10 hafta: Bebeğiniz bir kamkat büyüklüğünde

Sıvı yutuyor ve fırtınalar estiriyor. Hayati organları – böbrekleri, bağırsakları, beyni ve karaciğeri (şimdi kaybolan yolk kesesi yerine kırmızı kan hücrelerini yapıyor) dahil – yerinde ve çalışmaya başlayacak olsa da, hamileliğiniz boyunca gelişmeye devam edeceklerdir.

Eğer rahminizin içine bir göz atabilirseniz, parmaklarını ve ayak parmakları üzerinde küçük tırnaklar ve ciltlerinde büyümeye başlayan şeftali tüyleri gibi ufak detaylar görebilirsiniz.

Diğer Gelişmelerde : Bebeğinizin uzuvları şimdi bükülebilir. Elleri bilekte bükülür ve kalbin üzerinde buluşur ve ayakları vücudunun önünde buluşacak kadar uzun olabilir. Omurganın özü, yarı saydam bir cilt tarafından açıkça görülebilir ve omurilikten spinal sinirler uzanmaya başlar. Bebeğinizin alnı gelişmekte olan beyniyle geçici olarak şişer ve vücudunun uzunluğunun yarısını ölçen kafasında çok yüksek oturur. Tepeden tırnağa kadar, yaklaşık 3,5 cm uzunluğunda. Önümüzdeki haftalarda bebeğiniz yine iki katına çıkacak – yaklaşık 7 cm.

Parmak izleri ve tırnaklar şekilleniyor, gözler ve kulaklar yerlerinde hareket ediyor, böylece bebeğiniz şaşırabilir ve yüzünü buruşturur.

Siz ve Hamileliğiniz

Bir sonraki doğum öncesi ziyaretinizde, bebeğinizin hızlı kalp atışını, doktorunuzun veya ebenizin karnınızın üzerine yerleştirdiği bir el tipi ultrason cihazı olan Doppler yardımıyla duyabilirsiniz. Bebeğinizin minik kalbinin atması, dörtnala atların koşma sesi gibi geliyor ve ilk defa duymak çok heyecanlı olabilir.

Hamile olmadan önce, uterus küçük bir armut büyüklüğündeydi. Bu haftaya, greyfurt kadar büyük. Artık annelik için hazır olabilirsiniz veya olmayabilir. Henüz orada olmasanız bile, normal kıyafetleriniz muhtemelen rahatsız edici derecede sıkı hissediyor ve göğüsleriniz sütyeninizin dikişlerini zorluyor olabilir. Midseksiyonunuzdaki (göğüsle karın arasındaki kısım) kalınlaşma, büyük olasılıkla hafif kilo alımı ve şişkinlik nedeniyle oluşur. Düzenli ve hamile kıyafetler arasındaysanız, esnek elastik bel bantları (veya karnınızın altında oturan alçak bel kemikleri) ile pantolon ve etekler çok fazla ihtiyaç duyulan rahatlığı sağlayacaktır.

Fitness seviyenize bağlı olarak, büyük olasılıkla hamilelik sırasında çok çeşitli aktivitelere katılabilirsiniz. Yüzme ve yürüyüş, dokuz ay boyunca mükemmel seçimdir. Egzersiz, kas tonusu, kuvveti ve dayanıklılığı destekler – hamilelik sırasında kazandığınız kiloyu taşıyabilmenize, emeğin fiziksel stresi için sizi hazırlamanıza ve bebeğiniz doğduktan sonra tekrar formunuza dönmeyi kolaylaştırmanıza yardımcı olan üç özellik.

Hamilelik sırasında idrar yolu enfeksiyonları hakkında bilmem gerekenler nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonları (İYE) gebelikte en sık görülen bakteriyel enfeksiyondur. Progesteronun daha yüksek seviyeleri kısmen suçlanır. Hormon idrar yolunuzu rahatlatır, bu da idrar akışını yavaşlatır, bakterilere daha fazla zaman kazandırır. Daha sonra hamilelikte, diğer faktörler de devreye girer.

Bağırsak bakterileri rektumunuzdan idrar yolunuza ilerlediklerinde ve çoğalmaya devam ettikleri idrar yolunuza doğru ilerlediklerinde enfeksiyon oluşur. Bazen sistit adı verilen bir mesane enfeksiyonuna neden olurlar. Sistit semptomları, idrar yaparken ağrı, rahatsızlık veya yanma, işeme sıklığı, pelvik rahatsızlık veya daha düşük karın ağrısıdır. İdrarınız bulanık görünebilir ve kötü bir koku alabilir.

Eğer bir mesane enfeksiyonu olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzu görmek önemlidir. Tedavi edilmeyen sistit, sizi ciddi olarak hasta edebilecek ve erken doğum riskinizi artırabilecek bir böbrek enfeksiyonuna yol açabilir. Sistitiniz varsa, takipçiniz  hamilelik sırasında güvenli olan ve daha fazla problemi önlemek için antibiyotik reçete edecektir. Antibiyotikler birkaç gün içinde semptomlarınızı hafifletir, ancak tüm bakterileri yok etmek için tüm tedaviyi tamamlamayı unutmayın.

Bakteriler idrar yolunuzda herhangi bir belirti göstermeden (asemptomatik bakteriüri denilen bir durum) çoğaltabilirsiniz, bu nedenle doktorunuz ilk doğum öncesi ziyaretinizde idrarınızın bir örneğini laboratuvara göndermenin nedeni budur. Asemptomatik bakteriyeniz varsa antibiyotiklerle tedavi edilmeniz gerekir.

Hamilelik sırasında bakteriyel vajinozis hakkında bilmem gerekenler nelerdir?

Bakteriyel vajinozis (BV) genellikle vajinanızda az sayıda yaşayan bakterilerin aşırı çoğalması sonucu oluşan bir genital sistem enfeksiyonudur. BV ile semptomlarınız olmayabilir.  Balık kokusu ile ince, sütlü beyaz veya gri bir akıntı görebilirsiniz. (Bu koku, cinsel ilişkiden sonra en belirgin olanıdır.) Vajina ve vulva çevresinde de bazı tahriş veya kaşıntıya neden olabilirsiniz, bununla birlikte, BV’li kadınların en az yarısının hiçbir semptomu yoktur.

BV, bebeğinizi çevreleyen amniyotik zarların erken doğum ve preterm rüptür riski ile bağlantılıdır. Eğer BV’nin semptomları varsa veya erken doğum eylemi için risk altındaysanız, doktorunuz enfeksiyonları araştırır ve sonuçlar olumluysa antibiyotiklerle tedavi eder. Risk altında değilseniz veya semptomlarınız yoksa, doktorunuz sizi taramaz.

Hamilelik sırasında maya enfeksiyonları hakkında bilmem gerekenler nelerdir?

Maya enfeksiyonları, hamileyken daha da yaygın olan vajinal enfeksiyonlardır. Candida ailesindeki mikroskobik mantarlardan kaynaklanıyorlar. Bu mantarlar, kadınların neredeyse üçte birinin vajinalarında bulunur ve sadece büyümenin o kadar hızlı olduğu zaman, mayanın diğer rakip mikroorganizmaları ezmesiyle bir sorun haline gelir. Hamilelik sırasındaki artan östrojen seviyeniz, vajinanızın daha fazla glikojen üretmesine neden olur ve bu da mayanın orada büyümesini daha da kolaylaştırır. (Bazı araştırmacılar östrojenin maya üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğunu düşünürler, bu da hem daha hızlı büyümesine hem de vajinanın duvarlarına yapışmasına neden olur.)

Bir maya enfeksiyonu gelişmekte olan bebeğinize zarar vermez. Doğum yaptığınızda bir enfeksiyon geçirirseniz, yeni doğanınızın doğum kanalından geçerken onu daraltabileceği ihtimali vardır. Maya, bir bebeğin ağzında beyaz lekeler tarafından bilinen pamukçuk olarak bilinen yaygın bir enfeksiyona neden olabilir. Pamukçuk ciddi değildir ve sağlıklı yenidoğanlarda kolayca tedavi edilir.

Muhtemelen alt kısımlarınızı yükseltme zamanı. Göğüsleriniz ve beliniz büyüdükçe ve değiştikçe, annelik sütyenleri ve iç çamaşırları sizi rahat ettirebilir. Gerçek bir mağazada (internetten değil) bir anne sütyenini satın almak akıllıcadır, bu nedenle satış temsilcisi size boyutlandırma konusunda yardımcı olabilir. Genişlemek için iyi destek ve oda arayın. Göğüsleriniz önümüzdeki aylarda bir veya iki beden daha büyüyebilir, özellikle de bu sizin ilk hamileliğiniz ise.

Gebeliğinizin On Birinci Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz