On Üçüncü Hafta

Bebeğiniz Nasıl Büyüyor

Parmak izleri bebeğinizin küçük parmak uçlarında şekilleniyor, damarları ve organları hala ince bir cildi ile net bir şekilde görülebiliyor ve vücudu başını tutmaya başlıyor – bu da şimdi beden büyüklüğünün sadece üçte birini oluşturuyor. Bir kızınız olacaksa, şimdi yumurtalıklarında 2 milyondan fazla yumurta var. Şimdi bebeğiniz 7.4 cm uzunluğunda ve 23 gr. ağırlığında…

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

13. Hafta : Bebeğiniz bir domates büyüklüğünde

Siz ve Hamileliğiniz

Bu, ilk trimesterinizin son haftasıdır ve düşük yapma riskiniz artık hamileliğinizin ilk haftasından daha düşüktür. Gelecek hafta, ikinci trimesterinizin başlangıcını, sabah bulantısı ve yorgunluk gibi erken gebelik belirtilerini gören birçok kadın için nispi rahatlık süresini işaret ediyor. Daha da iyi haber: Birçok kadın da bu sefer cinsel ilişkilerinde belirgin bir artış fark ediyor.

Doğuma hala aylar var, ancak memeleriniz süt sağmaya başlamadan önce bebeğinizi doğduktan sonraki ilk birkaç gün boyunca besleyen besin açısından zengin sıvı kolostrum yapmaya başlamış olabilir.

Cinsiyet belirlenirken, erkek ve kızların cinsel organları, büyük değişikliklerin başladığı 9 haftaya kadar aynı görünmektedir.

Her gün ne kadar yemem ve içmem gerekir?

İki kişilik yiyor olabilirsiniz, ama iki kat fazla yemek yemeye ihtiyacınız yok. Kılavuzlar değişir, ancak Tıp Enstitüsü sağlıklı bir kilodaysanız, ilk üç aylık dönemde ek kaloriye, ikinci üç aylık dönemde günde 340 ekstra kaloriye ve üçüncü üç aylık dönemde de yaklaşık 450 kaloriye ihtiyacınız olduğunu söyler. Aşırı kilolu veya düşük kiloluysanız veya ikizler veya katları varsa, kilo alma hedefinize bağlı olarak bundan daha fazlasına ihtiyacınız olacak. Kendinizce bir kalori hesaplaması uygulayın, abur cuburları atlayın ve bunun yerine sağlıklı bir hamilelik atıştırmalık ya da hamilelik süper yiyeceklerine sahip olun.

Tıp Enstitüsü ayrıca hamilelik sırasında günde yaklaşık 8-10 bardak su içmenizi önerir. Sıcak bir iklimde, yüksek sıcaklıktaysanız veya egzersiz yapıyorsanız daha fazlasına ihtiyacınız olabilir. Her kadın farklıdır, bu yüzden biraz daha fazla veya daha az ihtiyacınız varsa endişelenmeyin.

Ne içeceğinize gelince, sade su en iyisidir, ancak süt ve diğer içecekler de sıvı alımınıza göre sayılır.

İpucu : İdrarınızın rengine dikkat edin – eğer koyu sarı veya bulutlu ise, daha fazla içmeniz gerekir. Berrak veya soluk sarı idrar, sıvı almanızın yeterliliği anlamına gelir.

Bazı önemli besin maddeleri nelerdir?

Protein, demir ve kalsiyum, sağlıklı kalmanız ve bebeğinizin gelişimini hızlandırmanız için ihtiyaç duyduğunuz üç besin maddesidir.

Protein : Günde 71 gram protein hedefleyin. Yağsız et, yumurta ve süt ürünleri ile fındık, fasülye ve tofu gibi soya ürünlerinin tümü iyi kaynaklardır. Günde üç porsiyon hedefinize ulaşmanıza yardımcı olmalıdır. Balıklar iyi bir protein kaynağıdır (aynı zamanda hayati omega-3 yağ asitleri gibi), ancak deniz ürünlerinden kaynaklanabilecek tehlikeli maddelerin bulaşma ihtimali ile ilgili kaygılar nedeniyle uzmanlar ne kadar balık ve ne tür balık yemelisiniz sizi yönlendirirler.

Demir : Her gün 27 miligram demir almak, özellikle hamile kadınlar arasında yaygın bir sorun olan demir eksikliği anemisini önlemek için önemlidir. Hayvansal ürünlerde bulunan demir vücudunuzda bulunan demirden daha kolay emilir (demir içermeyen demir). En iyi kaynak? Yağsız kırmızı et. Bir vejeteryan olursanız ya da karnınızı doyuramazsanız, ıspanak gibi sebzelerden ve mercimek gibi baklagillerden de biraz demir alabilirsiniz. Yine de, bu kaynaklardan yeterli miktarda demir almak zor olabilir, bu nedenle sağlık uzmanınız demir takviyesi önerebilir. (İpucu: C Vitamini, demirin emilimini arttırır, C vitamini açısından zengin yiyecekler yiyin – örneğin narenciye, çilek ve tatlı biberler)

Kalsiyum : Günde dört porsiyon süt ürünü, ihtiyacınız olacak 1000 mg kalsiyum almanıza yardımcı olacaktır (18 yaş veya daha küçükseniz 1,300 mg). Bebeğinizin kemiklerinin ve dişlerinin oluşumu için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Bu besinden yeterince yararlanamıyorsanız, sizin vücudunuzdan ihtiyaç duyduğu şeyi alacaktır ve bu sizin kemiklerinizdeki saklanan kalsiyumu tüketecektir.

Doğum öncesi vitaminleri alıyorum, bu yüzden yediklerime yine de dikkat etmem gerekiyor mu?

Evet! Doğum öncesi bir vitamin, diyetinizdeki herhangi bir beslenme boşluğunu doldurmanıza yardımcı olabilir, ancak sağlıklı beslenmenin yerini almaz. Doğum öncesi vitaminler şu an ihtiyacınız olan kalsiyumu tam olarak karşılamıyor. Başka bir şey için, sindirime yardımcı olan ve kabızlıktan kaçınmanıza yardımcı olan, yaygın bir gebelik şikayeti olan, bol miktarda taze meyve ve lif tüketmek önemlidir.

Gebeliğinizin On Dördüncü Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz