On Sekizinci Hafta

Bebeğiniz 18. Haftada

Başını tırmıkla, bebeğin yaklaşık 14.2 cm uzunluğunda ve neredeyse 190 gr ağırlığında (dolmalık biber büyüklüğünde). Kollarını ve bacaklarını esnetmekle meşguldür – ilerleyen haftalarda daha fazla fark etmeye başladığınız hareketleri olacak. Kan damarları ince cildi ile görülebilir ve kulakları hala baş pozisyonundan çıkmış olsa da, şimdi son pozisyondadır. Sinirinin koruyucu  örtüleri, sinirleri etrafında şekillenmeye başlıyor, doğduktan bir yıl sonra devam edecek bir süreç. Bir kız taşıyorsanız, rahim ve fallop tüpleri oluşur ve yerindedir. Eğer bir erkek taşıyorsanız, cinsel organları şimdi fark edilir, ancak ultrason sırasında bunları sizden saklayabilir.

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

18. Hafta : Bebeğiniz dolmalık biber boyutunda

Siz ve Hamileliğiniz

Aç mısın? İştahın artması – ve belirli gıda istekleri – şu an için oldukça yaygındır. Boş kaloriler yerine besin açısından zengin olan öğünleri ve atıştırmalıkları seçerek sağlığınıza fayda sağlayın. (cips, kola ve şekerlemelerden olabildiğince uzak durun). Bebeğiniz ve beliniz büyüdükçe daha büyük, daha rahat kıyafetler mutlaka gereklidir.

Kardiyovasküler sisteminiz dramatik değişiklikler geçiriyor ve bu trimesterde kan basıncınız muhtemelen her zamankinden daha düşük olacaktır. Yatarak ya da oturma pozisyonlarından çok hızlı kalkışta bulunmayın bu size baş dönmesi hissettirebilir.

Bundan sonra, yattığınız zaman, yanınızda ya da en azından kısmen bir tarafa yatırılmış olmanız en iyisidir. (Sırtınıza yaslandığınız zaman, uterusunuz büyük bir damarı sıkıştırabilir ve bu da kalbe giden kanın azalmasına neden olur.) Rahatınız için kalça arkasına veya üst bacağınızın altına bir yastık yerleştirmeyi deneyin.

Daha önce ikinci trimester ultrasonu geçirmemişseniz, muhtemelen bu hafta da geçirirsiniz. Bu ağrısız işlem doktorunuzun veya ebenin bebeğinizin nasıl büyüdüğünü, belli doğum kusurlarını taradığını, plasenta ve göbek kordunu nasıl kontrol ettiğini, çalışmakta olduğunuz son tarihin doğru olup olmadığını ve kaç bebek taşıdığınızı öğrenin. Ultrason sırasında bebeğinizin hareket ettiğini veya parmağını emdiğini görebilirsiniz. Partnerinizi yanınızda getirin ve bebeğinizin ilk fotoğraf albümü için bir çıktı istemeyi unutmayın…

Fitness rutinimi değiştirmeli miyim?

Çoğu durumda, eğer sağlıklıysanız ve hamileliğiniz normal seyrediyorsa, ilk üç aylık döneminizde yaptığınız gibi egzersiz yapmaya devam edebilirsiniz – büyüyen karnınızı karşılamak için bazı hassas değişiklikler gerekebilir.

Ne yapmalı : Orta seviyede bir egzersiz uygulayın ve sıçrayan ve sarsıcı hareketlerden, ani pozisyon değişikliklerinden ve sırt üstü uzanmaktan kaçının.

Öncelikle, sağlık bakımı sağlayıcınızla planlarınız hakkında bilgi edinin. Daha sonra, kısa süreler için (haftada yaklaşık 15 dakika) hafif bir egzersizle başlamanız ve daha uzun, daha yoğun bir günlük rutine (günde yaklaşık yarım saat) geçmeniz gerekecektir.

Ne yapmalı : Yürüyüş düzenli bir fitness programına başlamak için en kolay yoldur ve iyi bir yürüyüş ayakkabısı haricinde herhangi bir özel ekipman gerektirmez! Birçok kadın hamilelik sırasında yüzmenin tadını çıkarır, çünkü su fazla kilo almamaya ve kalori yakmaya yardımcı olur. Diğerleri, vücutlarını gerdirmek ve güçlendirmek, aynı zamanda ağrı ve ağrıları hafifletmek için prenatal yoga tercih edebilirler.

Kegels nelerdir?

Kegel’ler, pelvis tabanınızın kaslarını güçlendiren egzersizlerdir – idrarınızı, mesanenizi, rahim, vajinayı ve rektumu destekler. Kegels hamilelik sırasında ve sonrasında idrar sızıntılarını önlemeye yardımcı olur ve hatta doğumun ikinci aşamasında size yardımcı olabilir. Dahası, Kegels rektal ve vajinal bölgenizdeki dolaşımınızı artırır, bu nedenle dikişleriniz alındıktan ve doğumdan sonra hemoroidleri kısmen önlemeye ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilirler.

İşte bunları nasıl yapacağınız:

  • Vajina etrafındaki kasları, banyoya giderken idrar akışını kesmeye çalışıyormuş gibi sıkıştırın.
  • Karın ve bacak kaslarınızı rahatlarken sadece pelvis taban kaslarınızı çalıştıran bir “sıkma ve kaldırma” tekniği kullanın.
  • Ve nefesinizi yaklaşık 8-10 saniye tutun, ardından bırakın. Onları 10’luk setlerde yapın ve günde üç veya dört sete kadar çalışmayı deneyin.

En iyi ve en popüler doğum sınıfları hızlıca dolabilir, bu yüzden aramalara hemen başlayın. Sınıflar yaklaşımlarında biraz değişiklik gösterir. Bazıları birkaç haftaya yayılırken, diğerleri bir gün kadar kısadır. Hastaneniz muhtemelen ders veriyor, ancak başka bir yerde – hatta internetten bulduğunuz bir yerden – özel bir ders almak isteyebilirsiniz. Bir sınıf bulmak için, sağlık uzmanınızın ve arkadaşlarınızın önerilerini alın ya da bölgenizdeki doğum eğitmenleri hakkında bilgi araştırması yapın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz