On İkinci Hafta

Bebeğiniz Nasıl Büyüyor

Bu hafta en dramatik gelişme : refleksler… Bebeğinizin parmakları yakında açılıp kapanmaya başlayacak, parmakları kıvrılacak, göz kasları sıkılacak ve ağzını emme hareketleri yapacak. Aslında, karnınızı tutarsanız, bebeğiniz yanıt vermeyecek olsa da, yakında verecek.

Umbilikal kordun içine doğru çıktıkları o kadar hızlı büyüyen bağırsakları, şu andaki karın boşluğuna girmeye başlayacak ve böbrekleri idrarını mesaneye çekmeye başlayacak.

Bu arada, sinir hücreleri hızla çoğalır ve sinapslar bebeğinizin beyninde öfkeli bir şekilde oluşur. Yüzü tartışmasız insan gibi görünüyor: Gözleri iki taraftan başının önüne geçti ve kulakları olması gereken yerde. Kafasından ayak parmaklarına kadar bebeğinizin boyu 5.4 cm. (yaklaşık bir küçük limon büyüklüğü) ve 14 gr. ağırlığındadır.

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

12. Hafta: Bebeğiniz küçük limon büyüklüğünde

Siz ve Hamileliğiniz

Rahiminiz, şimdi karın kaslarınızın hemen üstünde, karnınızın alt kısmında (fundus) daha düşük hissedebileceği bir yere kadar büyümüştür. Hamile kıyafetleri giyiyor olabilirsiniz, özellikle de bu sizin ilk hamileliğiniz değilse. Yeni bir gardırop için hazır olmasanız bile, belinizin kalınlaştığından ve gevşek daha az kısıtlayıcı giysilerinizde daha rahat olduğunuzu hiç düşünmediniz.

Mide yanağınızdan alt boğazınıza kadar uzanan bir yanma hissi olan mide ekşimesini (asit hazımsızlığı olarak da bilinir) hissetmeye başlayabilirsiniz. Çoğu kadın hamilelik sırasında mide ekşimesi yaşar ve daha önce mide ekşimesi geçirenler daha kötüye gidebilir.

Hamilelik sırasında, plasenta özofagusu mideden ayıran valfi rahatlatan bir çok hormon progesteronu üretir. Özellikle yattığınız zaman, mide asidi boruyu geri sarabilir ve bu da rahatsız edici yanma hissine neden olur. Birçok kadın için, gebeliğin ilerleyen rahim ağrınız karnınızın üzerine çıkmaya başladığı zamana kadar, mide yanması başlamaz (veya daha da kötüye gitmez). Rahatsızlık hafif rahatsız edici ve yoğun rahatsız edici olabilir.

Normalden daha fazla vajinal akıntı varsa endişelenmeyin – bu hamilelik sırasında sık görülür.

İç çamaşırında ne fark ettiğiniz, büyük olasılıkla lösore – kokusuz veya hafif kokulu bir sütlü maddedir. Muhtemelen hamilelikten önce bu olmuştu. Artık sadece daha fazla östrojen üretimi ve vajinal bölgeye daha fazla kan akışı nedeniyle daha fazla var. Bu akıntı, serviks ve vajinadan salgılar, vajina duvarlarından eski hücreler ve vajinadan normal bakteriyel floradan oluşur.

Vajinal akıntı ile ilgili doktorumu veya ebemi aramalımıyım?

Çok ince, berrak akıntı varsa, sadece mukus olup olmadığını veya amniyotik sıvı sızıyorsa bunu söylemek zor olabilir. Şüpheniz varsa, ebe veya doktorunuza başvurun.

Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu veya ebe’yi arayın:

  • Henüz 37 haftadır değilsiniz ve taburculukta veya akıntı türünde bir değişiklik olduğunu fark edersiniz (eğer sulu, sümüklü veya kanlı hale gelirse – pembe veya kahverengileşmiş eski kanla birlikte olsa bile). Bu preterm eylemin bir göstergesi olabilir.
  • Rahatsız edici, beyazımsı bir akıntınız var, bu da idrara çıkma veya cinsel ilişki, ağrı, kaşıntı veya yanma gibi rahatsızlıklara neden oluyor – ya da vulvalarınız iltihaplı görünüyor. Bu, bir maya enfeksiyonu geçirebileceğiniz anlamına gelir.
  • Cinsel ilişkiden sonra ak balıkçık kokusuyla birlikte ince beyaz veya gri bir akıntı olduğunu farkediniz (akıntı meni ile karıştığında). Bu, bakteriyel vajinoz adı verilen farklı bir vajinal enfeksiyon olabilir.
  • Akıntınız hoş olmayan bir kokuyla sarı veya yeşil ve köpüklüdür. Bu, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olan trikomonasinin bir belirtisi olabilir. Diğer olası trikomoniyaz semptomları (veya triko) idrar yaparken veya ilişki sırasında kırmızı, tahriş olmuş veya kaşıntılı bir vulva veya vajina ve rahatsızlık içerir.
  • Akıntınız kötü kokulu veya köpüklü veya sarı, yeşil veya gridir. Tahriş, kaşıntı veya yanma belirtileriniz olmasa bile, başka vajinal enfeksiyonlara veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara sahip olabilirsiniz.

Enfeksiyonunuz olduğunu düşünüyorsanız, reçetesiz satılan ilaçlarla kendinizi tedavi etmeye çalışmayın. Semptomların ayırt edilmesi her zaman kolay değildir, bu yüzden uygun tedavi aldığınızdan emin olmak için bir tanı için sağlık uzmanınızı görmeniz önemlidir.

Tüm yeni masrafları nasıl karşılayacağınızı tartışmak için partnerinizle oturun – bebek giysileri, yiyecek, çocuk bezi, oyuncak ve bebek malzemeleri hızlı bir şekilde toplanabilir. Bütçenizi bebeğinizin ihtiyaçlarına göre yer açmak için ayarlayabileceğiniz beyin fırtınası. Bazı harcamalarınızı şimdi kesebiliyorsanız, bebeğiniz için tasarruf yapmaya başlayabilirsiniz.

Gebeliğinizin On Üçüncü Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz