On Dördüncü Hafta

Bebeğiniz 14. Haftada

Bu haftaki büyük gelişmeler : Bebeğiniz şimdi şaşırabilir, kaşlarını çatabilir, yüzünü buruşturabilir, çiş yapabilir ve muhtemelen başparmağını emebilir! Beyin dürtüleri sayesinde yüz kasları egzersiz yapılıyor, çünkü minik özellikleri birbiri ardına bir ifade oluşturuyor. Böbrekleri, etrafındaki amniyotik sıvıya salınan idrar üretiyor – bu doğumuna kadar devam edecek bir süreç. Parmaklarını kıvırabilir ve yakında bir ultrason muayeneniz yapılırken, parmağını emdiği anı bile yakalayabilirsiniz. Diğer haberlerde : Bebeğiniz uzanıyor. Baştan aşağıya doğru, 8,7 cm. – şeftali büyüklüğünde – ve 43 gr. ağırlığındadır. Vücudu başından daha hızlı büyüyor, şimdi daha belirgin bir vücuda sahip duruyor. Bu haftanın sonunda, kolları, vücudunun geri kalanıyla orantılı bir boyuta sahip olacak.

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

14. Hafta : Bebeğiniz bir şeftali büyüklüğünde…

Bebeğiniz, vücudunun her yerinde lanugo adı verilen tüylü bir örtü geliştirmeye başlıyor. Bebeğinizin karaciğeri bu hafta safra yapmaya başlıyor – işini doğru yaptığına dair bir işaret – ve dalağı kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine yardımcı oluyor. Küçük yumruklarını ve vuruşlarını henüz hissetmemiş olsanız da, küçük elleri ve ayakları daha esnek ve aktiftir.

Siz ve Hamileliğiniz

İkinci üç aylık döneminize hoş geldiniz! Enerjiniz büyük olasılıkla geri dönüyor, göğüsleriniz daha az hassas hissediyor olabilir ve şu andaki rahatlığınız tamamen azalmış olabilir. Eğer değilse, bekleyin… yakında hepsinden kurtulmuş olacaksınız (şanssız bir kaç kişi bir müddet daha mide bulantısı hissedecektir).

Rahminizin üst kısmı kasık kemiğinizin biraz üzerindedir, bu da karnınızı biraz zorlamaya yeterli olabilir. Bebeğiniz cinsiyetini göstermeye başladığında, size ve eşinize beklediğiniz görünür kanıtını vermesi oldukça heyecan verici olabilir. Planlamak, hayal kurmak ve bu muhteşem zamanın tadını çıkarmak için biraz zaman ayırın. Şimdi biraz endişelenmek normaldir, ama kendinize ve bebeğinize iyi bakmaya odaklanın ve önünüzde iyi bir donanıma sahip olduğunuza dair inancınız olsun.

Oğlan mı, kız mı yoksa öğrenmek sürpriz mi? Ultrason ve prenatal testler sayesinde bebeğinizin cinsiyetini önceden öğrenmek her zamankinden daha kolay. Hamilelere yapılan anketlerdeki annelerin yüzde altmış dörtü hamilelik sırasında bebeklerinin cinsiyetini öğrenmek istediklerini söylerken, geri kalanlar beklemeyi tercih etti. Dikkatli olun, bebeğinizin cinsiyetini bir sır olarak saklamak istiyorsanız, sağlık uzmanınızın ve ultrason teknisyeninin ultrason muayenesi sırasında ya da test sonuçlarınızı gözden geçirirken yanlışlıkla dışarı vermemesini sağlayın.

Bebeğinizin cinsiyeti sizin ya da eşiniz için büyük bir sorun değilse, beklemeyi seçmek, heyecanlı olabilir. Siz, partneriniz ve aileniz, doğum yaptığınız günde hoş bir sürpriz yaşayacaksınız. Üstelik cinsiyet belirlemede Ultrason kusursuz değildir. Siz kesin emin olmadan bebeğiniz için giysi alış verişini biraz erteleyin.

Gebeliğinizin On Beşinci Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz