On Dokuzuncu Hafta

Bebeğiniz 19. Haftada

Bebeğinizin duyusal gelişimi patlıyor! Beyninde koku, tat, işitme, görme ve dokunma için özel alanlar belirleniyor. Bazı araştırmalar sizin sesinizi şimdi duyabildiğini gösteriyor, bu yüzden yüksek sesle okumaktan, onunla konuşmaktan çekinmeyin, ya da ruh hali size çarpıyorsa mutlu bir melodiyi söylemekten çekinmeyin. Bebeğiniz yaklaşık 240 gr ağırlığında ve 15.3 cm büyüklüğünde, yani iri bir domatesin büyüklüğünde. Kolları ve bacakları birbirleriyle ve vücudunun geri kalanıyla orantılıdır.

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

19. Hafta : Bebeğiniz iri domates büyüklüğündedir.

Bebeğinizin böbrekleri idrar yapmaya devam ediyor ve saç derisindeki saç çimleniyor. Vernix caseosa adı verilen mumsu koruyucu bir kaplama, cildinde amniyotik sıvı içinde asitlenmesini önlemek için şekillenir.

Siz ve Hamileliğiniz

Şimdi büyük olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Gelecek haftalarda karnınız daha da hızlı büyüyor. Bunun bir sonucu olarak, alt karın bölgesinde birtakım süreklilik, hatta bir ya da her iki tarafta da arada sırada kısa bir sersemlik hissi fark edebilirsiniz – özellikle pozisyonunuzu değiştirdiğinizde veya aktif bir günün sonunda. Büyük olasılıkla, bu yuvarlak ligament ağrıdır. Rahiminizi destekleyen bağlar, artan ağırlığını karşılamak için esniyor. Bu, endişelenecek bir şey değildir, ancak dinlenirken veya uyurken bile ağrı devam ederse doktorunuzu veya ebe’yi arayın.

Bazı cilt değişikliklerini de fark ediyor olabilirsiniz. Ellerin avuçları kırmızı mı? Endişelenecek bir şey yok – ekstra östrojenden. Ayrıca pigmentte geçici bir artıştan kaynaklanan koyulaştırılmış cilt lekeleri de olabilir. Üst dudak, yanak ve alnınızda bu koyu renkli yamalar göründüğünde kloazma veya “gebelik maskesi” olarak adlandırılır. Ayrıca, meme uçlarınız, çiller, yara izleri, koltuk altları, iç uyluklar ve vulvalarınızda biraz karartma olduğunu fark edebilirsiniz. Göbek deliğinden kasık kemiğine kadar uzanan karanlık çizgiye linea nigra veya “karanlık çizgi” denir.

Bu koyu lekeler muhtemelen doğumdan kısa bir süre sonra kaybolur. Bu arada, kendinizi güneşten koruyun, bu da pigment değişikliklerini yoğunlaştırır. Yüzünüzü korumak için kenarlı bir şapka giyin ve açık havadayken güneş kremi kullanmaya dikkat edin. Ve eğer “maskenin” hakkında bilinçli iseniz, biraz gizli bir makyaj harikalar yaratabilir.

Bebeğinizi İsimlendirin

Birçok çift için, bebeklerine bir isim vermek çok eğlencelidir. Diğerleri için, bu devasa bir müzakere sürecidir. Her iki durumda da önemli bir karardır çünkü bir ömür boyu sürecek bir şey seçersiniz. Bir isme karar verirken dikkate almanız gereken bazı faktörler şunlardır:

  • Ses ve uyumluluk Yüksek sesle söylenirken bebeğinizin isminin nasıl duyulduğu, düşünülmesi gereken en önemli şeylerden biridir. Bu melodik mi? Sert? Soyadınla iyi mi gidiyor? Kaçınılması gereken bir şey: Soyadınızın başlangıcıyla aynı sesle biten bir adın seçilmesi.
  • Teklik Sıra dışı bir isim çocuğunuzu kalabalığın arasından sıyrılma avantajına sahiptir. Öte yandan, kimsenin duymadığı bir isim ve çok azının telaffuz edebileceği bir isim, çocuğunuzun bundan kaçınmasını isteyebilir. Yazım varyasyonları benzersiz bir isim olabilir, ancak çok sayıda yazımla bir isim seçmek çocuğun hayatında yıllar boyu karışıklığa neden olabilir.
  • Akrabalar ve arkadaşlar Birçok ebeveyn, bebeklerini büyükbaba veya başka bir akraba veya yakın bir arkadaştan sonra adlandırmayı seçer. Evinizde çok fazla Ahmet – Mehmet istemiyor musun? Gizli hazineler için aile ağacına geri dönün. Ve incinmiş hislerle ilgili endişeleriniz varsa, ailenin bir tarafından bir isim ve diğerinden bir orta isim düşünün. Bir ankete göre, orta isimler çoğu ebeveyn için zorunludur: yüzde 98’i çocuklarına bir orta isim verir, bu ebeveynlerin yüzde 7’si çocuğuna iki veya daha fazla orta isim verir.
  • Atalarımız ve mirasınız Çocuğunuzun mirası, kim olduğunun önemli bir parçasıdır ve onun adını yansıtmasını isteyebilirsiniz. Uygun olasılıkları bulmak için ailenizin bulunduğu ülkeye odaklanan kitap ve web sitelerini okuyun.
  • Anlam; Hiç kimse kızınız Begüm’e farklı davranmayacaktır çünkü adı “hanım, hanımefendi” anlamına gelir, fakat bebeğinizin isminin türetilmesi, düşünmek isteyebileceğiniz bir şeydir.
  • Baş harfleri ve takma adlar İnsanlar, özellikle çocuklar, takma isimler söz konusu olduğunda acımasız olabilirler, bu yüzden potansiyel olarak utanç verici olanları tahmin etmeye çalışın. Çocuğunuzun ilk harflerini de göz önünde bulundurun, bu yüzden yanlışlıkla dalga konusu olmasına engel olun.

Size erken gelebilir, ancak iş ve aileyi nasıl dengeleyeceğinizi düşünmek için çok erken değil. Bebeğiniz için tam zamanlı veya yarı zamanlı çocuk bakımına ihtiyacınız varsa, çok fazla seçeneğiniz vardır. Günlük bakım merkezlerinin, dadı bakım hizmetlerinin, evdeki günlük bakım hizmetlerinin, otomatik çiftlerin ve ilgili bakımın artılarını ve eksilerini gözden geçirerek işe başlayın. Günlük bakım ile ilgileniyorsanız, bölgenizde birkaç yer arayın ve turlar yapmayı düşünün, çünkü şimdi ne yapacağınızdan emin değilseniz bile, bebeğiniz yanınızda olduğundan daha kolay. Ayrıca isminizi bekleme listelerine de eklemek isteyebilirsiniz, çünkü bazı merkezler uzun zamanlı randevu verebilir.

Gebeliğinizin Yirminci Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz