On Birinci Hafta

Bebeğiniz Nasıl Büyüyor

Bebeğiniz – 6 cm uzunluğunda ve bir incirin büyüklüğünde 8 gramdır. – şimdi neredeyse tamamen oluşmuştur. Elleri yumruk şeklinde açılıp kapanıyor, diş etlerinin altında küçük diş tomurcukları görülmeye başlıyor ve kemiklerinin bir kısmı sertleşmeye başlıyor.

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

11. Hafta: Bebeğiniz bir incir büyüklüğündedir.

Bebeğiniz tekmelemek ve gerilmekle meşgul ve küçük hareketleri o kadar zahmetsiz ki su balesi yapıyor gibi görünüyor. Vücudu büyüdükçe ve daha gelişmiş ve işlevsel hale geldikçe bu hareketler daha sık hale gelecektir. Bebeğinizin akrobasisini bir ya da iki ay daha hissetmeyeceksin – ve şimdi diyaframının oluştuğu anda meydana gelen hıçkırıklara dikkat etmeyeceksin.

Siz ve Hamileliğiniz

Eğer çoğu kadın gibiyseniz, şimdi biraz daha enerjik hissediyorsunuz ve mide bulantınız azalabilir. Ne yazık ki, kabızlık (sindirim yavaşlatabilir hormonal değişiklikler nedeniyle) ve mide ekşimesi (mide ve özofagus arasındaki valfi hormonlar nedeniyle gevşeterek) olabilir.

Bulantı, çok çeşitli sağlıklı yiyecekleri yemenizin imkansız hale gelmesi veya henüz fazla kilo almamış olmanız halinde (eğer sağlıklı bir hamilelik öncesi kiloda başlamışsanız) İştahınız yakında geri dönecek ve haftalık olarak kilo almaya başlayacaksınız.

Muhtemelen hamilelik sırasında riskli yiyecekler hakkında çok fazla uyarı duymuşsunuzdur. Bazı yiyeceklerin bebeğiniz için potansiyel bir risk oluşturduğu doğru olsa da, büyük çoğunluğu güvenlidir ve gıdayla ilişkili bir gebelik komplikasyonu riski çok düşüktür. Risk konusunda yiyecek güvenliği en alt satırdır, böylece gereksiz endişeler olmadan akıllıca seçimler yapabilirsiniz.

Hamilelik sırasında hangi yiyeceklerden uzak durmalıyım?

Sizi hasta eden veya bebeğinize zarar verebilecek bakteri veya parazit barındırabilecek yiyeceklerden kaçının. Bu çiğ veya az pişmiş et, kümes hayvanları ve balık içerir; akışkan, az pişmiş veya çiğ yumurta (ev yapımı kurabiye hamuru veya çiğ yumurta içeren yiyecekler); ve pastörize edilmemiş yumuşak peynir. Sıcak etler buharlaşana kadar ısıtılmadıkça, soğutulmuş et ve sosis (salam, sosisli, füme somon veya şarküteri usulü jambon veya hindi gibi) yemeyin. Şarküteri (salata ve yumurtalı salata gibi) ve iki saatten uzun bir süre boyunca açık olan herhangi bir büfe veya piknik yemeği ve yıkanmamış meyve veya sebzeleri tüketmeyin.

Bazı deniz ürünleri türleri, çocuğun gelişmekte olan beynine zarar verebilecek derecede yüksektir. Metil civa maruziyetinizi en aza indirmek için, köpekbalığı, kılıç balığı, kral uskumru veya çini balığı (altın veya beyaz snapper olarak da bilinir) yemeyin. Ve haftada en fazla 6 gramdan fazla Akorkinoz (“katı beyaz”) ton balığı veya ton balığı ile sınırlayın.

Öte yandan, deniz ürünlerini yemenin yararları da vardır: Bu iyi bir protein kaynağıdır ve bebeğinizin vizyonu ve beyninin gelişmesine yardımcı olabilecek belli omega-3 yağ asitlerinin temel kaynağıdır. Önemli olan, en düşük kirletici seviyesine sahip balıkları seçmek ve bunları ılımlı olarak tüketmektir. Somon, karides, morina veya alabalık gibi düşük civa balıkları haftada 350 gr’a kadar (yaklaşık iki ila üç porsiyon) yapabilirsiniz.

Hamilelikte hangi içeceklerden kaçınmalıyım?

Hamilelik sırasında alkol ana suçludur. Kan dolaşımından bebeğinize hızlı bir şekilde gider ve günde bir kez bile bir içecek bebeğinizin problem riskini artırabilir. Hamilelik sırasında bilinen güvenli miktarda alkol yoktur, bu yüzden tamamen önlemek en iyisidir. Dikkat edilecek diğer içecekler pastörize edilmemiş meyve suyu ve süttür. Bu içeceklerin size ve bebeğinize zarar verebilecek E. coli veya başka bakteriler içerebileceği konusunda küçük bir risk vardır.

Hamilelik sırasında kafeinin bir başka büyük hayır olduğunu duymuş olsanız da, aslında ılımlılık içinde tamamdır. Yıllar süren tartışmalardan sonra, çoğu araştırmacı, kafeinin plasentayı geçmesine rağmen, makul miktarlarda (günde 300 miligramdan az) bebeğinize zarar vermeyeceğine inanıyor. İki üç üç fincan kahveden alacağın şey bu. (Ancak, çok güçlü bir şekilde demlenmişse, sadece bir fincandan biraz daha fazlasını alabilirsiniz.) Kafein, çikolata, çay, kola ve diğer birçok meşrubat gibi başka yerlerde de saklandığının farkında olun.

Kendimi gıda zehirlenmesinden nasıl koruyabilirim?

Bütün etleri, kümes hayvanları ve balıkları iyice pişirin. Etin iç sıcaklığını test etmek için bir gıda termometresi kullanın ya da ortada pembelik kalmayıncaya kadar pişirin.

  • Artıkları iki saatten fazla bırakmayın. Onları yemeden önce buharlaşana kadar tekrar ısıtın.
  • Pişmemiş eti diğer gıdalardan ayrı tutun.
  • Tüm meyve ve sebzelerinizi iyice yıkayın veya soyun.
  • Ellerinizi yıkamak için sıcak sabunlu su kullanın – ve yıkanmamış ürünlerle temas eden tüm yüzeyler; pişmemiş et, kümes hayvanları, deniz ürünleri veya yumurtalar; sosisli sandviçler; ve şarküteri eti – temiz ürünlere veya pişirilmiş etlere dokunmadan önce yiyeceklerinizi kirletmeyin.
  • Çabuk ve hazır yiyecekleri, satın aldıktan sonra mümkün olan en kısa sürede tüketin, özellikle de “kullan-at” tarihini geçmemiş olsa bile, paketi açtıktan sonra. Kullanım tarihi, açılmamış ürünlere işaret eder.

Gebeliğinizin On İkinci Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz