On Beşinci Hafta

Bebeğiniz 15. Haftada

Büyüyen bebeğiniz şimdi yaklaşık 10 cm uzunluğunda ve yaklaşık (bir elma büyüklüğünde) 70 gr ağırlığındadır. Bacakları artık kollarından daha uzun büyüyor ve tüm eklemlerini ve bacaklarını taşıyabilir. Göz kapakları hala kapalı olsa da, ışığı hissedebilir. Örneğin karnınıza bir el feneri yakarsanız, ışınlardan uzaklaşır. Bebeğinizin bu noktada tadı için pek bir şey yok, ama tat tomurcukları oluşturuyor. Bebeğinizin ultrason muayenesinde bu hafta bir erkek mi yoksa kız mı olduğunu öğrenebilirsiniz! (Yine de bir gizem kalırsa hayal kırıklığına uğramayın. Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek resmin netliğine ve bebeğinizin konumuna bağlıdır. O, mütevazı bir şekilde kıvrılmış veya böyle bir şekilde döndürülmüş olabilir. “Malları sakla…”)

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

15. Hafta: Bebeğiniz bir elma büyüklüğündedir.

Siz ve Hamileliğiniz

Hamileliğinizin bu dönemine kadar çok iyiydiniz, ancak şimdi ve sonra beklenmedik bir semptomla hala şaşırabilirsiniz. Örneğin burnunuz doluysa, muhtemelen hormonal değişikliklerin kombine etkisine ve mukoza zarlarınızdaki kan akışının artmasına neden olabilirsiniz. Bu durum o kadar yaygın ki, bunun için bir isim bile var: “hamilelik riniti.” Bazı gebe kadınlar da burun kanında artmış kan hacmi ve kan damarının genişlemesi sonucu burun kanaması geçirirler.

Amniyosenteziniz varsa, muhtemelen 18 hafta arasında gerçekleşir. Bu test yüzlerce genetik ve kromozomal bozukluğu tanımlayabilir.

Siz ve eşiniz bu günlerde biraz stresli hissediyorsanız şaşırmayın. Birçok hamile çift, bebeklerinin sağlığı hakkında endişe duyuyor ve ilerideki değişiklikleri nasıl ele alacaklarını düşünüyor. Ancak, sudaki fiziksel güçlükler ve yükselişteki enerji ile, bu da çoğu kadın için harika bir üç aylık dönemdir.

Bebeğiniz konuşurken, okuyarak ve şarkı söylerken sizi duyabiliyor. Bebeğinizin hareket ettiğini hissetmenin heyecanını hissedeceksiniz. İlk çırpınanları ve vuruşları hissetmek, hamileliğin en şaşırtıcı deneyimlerinden biridir. Nihayet orada olduğunu bildiğiniz halde hissetmiyorken artık hissetmeye de başlayacaksınız.

Bebeğimin ilk ne zaman hareket ettiğini hissederim?

Muhtemelen 7 veya 8 haftada hareket etmeye başlasa bile bebeğinizin 16 ila 22 hafta arasında hareket ettireceğini düşünebilirsiniz. (Eğer bir ultrason varken onun akrobasisine şahit olmuş olabilirsiniz.) Veteran anneler, ilk kez annelere göre daha önce de “hızlanma” olarak da bilinen ilk ince atlar ve jabları fark ederler. (Daha önce gebe kalan bir kadın bebeğinizin hareketlerini, örneğin gaz gibi diğer göbek rumblinglerinden daha kolay ayırt edebilir.)

İlk hareketler nasıl olacak?

Kadınlar bu hissi patlamış mısır gibi patlatma, etrafta yüzen bir akvaryum balığı, çırpınan kelebekler, dokunma hissi ve kabarcıklar gibi tanımladılar. Muhtemelen karnınızdaki ilk nazik hareketleri gazla veya açlıktan kasılacaksınız, ama onları daha düzenli hissetmeye başladığınızda, farkı anlayacaksınız. Otururken veya sessizce yatarken bu erken hareketleri hissetme olasılığınız daha yüksektir.

Bebeğimin hareketleri hakkında ne zaman endişelenmeliyim?

Bebeğiniz zaten bol miktarda hareket etmesine rağmen, vuruş ve sarsıntılıların çoğu henüz hissetmeniz için yeterince güçlü değildir. Daha sonra ikinci üç aylık dönemde, vuruşları daha da güçlenecek ve onları düzenli olarak hissetmeye başlayacaksınız. Bu noktada, onlara dikkat edin ve bebeğinizin hareketinde bir azalma fark ederseniz, sağlık uzmanınızın hemen bilmesini sağlayın. Daha az hareket bir probleme işaret edebilir ve bebeğinizin durumunu kontrol etmek için bir nonstress testi veya biyofiziksel profile ihtiyacınız olacaktır. Üçüncü trimesterinizdeyken, doktorunuz veya ebeniz, her gün bebeğinizin vuruşlarını saymak için biraz zaman geçirmenizi tavsiye edebilir.

Bebeğinizle konuşun

Henüz yüz yüze sohbet edemeseniz de, bebeğinizle konuşmak bağlanma sürecini başlatmanın harika bir yoludur. Gerçek bir sohbete sahip olmanız garip geliyorsa, aktivitelerinizi anlatın; sesli kitap okuyun; veya çocuğunuz için gizli dileklerinizi paylaşın. Bebeğinizin doğmasından sonra bu harika bir uygulamadır. Bebeklere çok şey söylemek, onların dil becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmanın en iyi yollarından biridir.

Gebeliğinizin On Altıncı Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz