On Altıncı Hafta

Bebeğiniz 16. Haftada

Büyümeye hazırlanmak için hazırlanın. Önümüzdeki birkaç hafta içinde bebeğiniz kilosunu iki katına çıkaracak ve uzunluğuna yeni cm ekleyecektir. Şu anda, bir avokado büyüklüğünde 11,6 cm uzunluğunda ve 100 gr ağırlığında. Bacakları çok daha gelişmiştir ve başı, olduğundan daha sağlamdır. Onun kafa derisinin paterni başladı, ancak kilitleri henüz tanınmadı. Hatta ayak tırnaklarını büyütmeye başladı. İçinde de çok şey oluyor. Örneğin, kalbi şimdi her gün yaklaşık 25 litre kan pompalıyor ve bebeğiniz geliştikçe bu miktar artacaktır.

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

16. Hafta : Bebeğiniz Avokado büyüklüğünde

Siz ve Hamileliğiniz

Rahiminizin üstü, kasık kemiğiniz ile göbeğinizin yaklaşık yarısı kadardır ve bunu destekleyen yuvarlak bağlar, büyüdükçe kalınlaşır ve gerilir. Muhtemelen hamileliğe yerleştiğiniz için çok daha iyi hissediyorsunuz. Daha az bulantı, daha az duygudurum hali ve “parlayan” cilt, genel anlamda iyi olma hissine katkıda bulunur.

Yakında hamileliğin en güzel anlarından birini yaşayacaksınız – bebeğinizin hareket ettiğini hissedeceksiniz. Bazı kadınlar 16 hafta gibi erken bir zamanda “tepiyor” olarak algılasalar da, çoğu bebeklerinin yaklaşık 18 hafta veya daha uzun bir süre boyunca hareket ettiğini hissetmiyor. (Ve eğer bu ilk bebeğinizse, çok sabırsız olmayın – 20 haftaya kadar bebeğinizin hareketlerinden haberdar olmayabilirsiniz.) En erken hareketler küçük çarpmalar, gaz kabarcıkları veya hatta patlamış mısır gibi hissedebilirsiniz. Takip eden haftalarda bebeğiniz daha da güçlenecek ve onu daha sık hissedebileceksiniz.

Ne kadar kilo almalıyım?

Hamileliğinize ortalama bir kiloyla başladıysanız, bu trimesterde yaklaşık 12 ila 14 kilo almayı hedefleyin (tüm hamileliğiniz için toplam 25 ila 35). Hamileliğiniz az kilolu veya aşırı kilolu ya da ikizleri veya daha fazlasını taşıyorsanız, doktorunuz size göre uygun kilo alım veya dikkat etmeniz gereken şeyleri tavsiye edebilir.

Kilo alımımı nasıl takip edebilirim?

İkinci üç aylık dönem boyunca, hamilelik kilo artışı ile ilgili kılavuzları yayınlayan Tıp Enstitüsüne göre günde yaklaşık 340 ekstra kalori tüketmeniz gerekir. (İhtiyacınız olacak kalorilerin toplam miktarı, kilonuza ve aktivite seviyenize bağlıdır.)

Çok fazla kilo alıyorsanız : Bazı kadınlar çok hızlı kilo aldıklarını fark eder. Düşük kalorili diyete gitmek ya da hamilelik sırasında yemek atlamak güvenli değildir. Bunun yerine, kilo almanızı yavaşlatmak için şu önerileri deneyin:

Güne yeterli protein, kompleks karbonhidratlar, lif ve az miktarda sağlıklı yağ içeren besleyici bir kahvaltı ile başlayın.
Sebzeleri, tam tahılları, yağsız etleri ve az yağlı süt ürünlerini yiyin ve işlenmiş gıdaları, paketlenmiş aperatifleri ve şekerli tatlıları atlayın.

Sağlıklı olmak için, peynir ve sade yoğurt, humus, fıstık ezmesi, havuç ve diğer çiğ sebzeler ve elma ya da muz gibi taze meyveler gibi atıştırmalıklarla gününüzü doldurun. Abur cubur aperatif saldırılarına daha az duyarlı olacaksınız.
Yağlı bir yemek için lezzetli bir alternatif seçin. Örneğin: dondurma yerine dondurulmuş yoğurt, çörek yerine simit ya da patates cipsi yerine patlamış mısır.

Bir bardak meyve suyu veya soda yerine su içmek. Aromalı kabarcıklı su lezzetlidir!
Doktorunuz tavsiye ediyor ve iyi durumdaysanız, düzenli egzersiz yapın. Başlamakta veya bir rutine uymakta zorluk çekiyorsanız, günlük yürüyüşe çıkacak veya sizinle birlikte yüzecek bir egzersiz arkadaşı bulun. Bu sizi motive etmenize yardımcı olacaktır. Öğle yemeğinden sonra günlük 20 dakikalık bir yürüyüş bile fark yaratacaktır.

Yeterince vermekte zorlanıyorsanız : Bazı kadınlar kendilerini ölçüsünde yemek yemek konusunda eğilmek için mücadele ediyorlar. İşte size kilo vermek için birkaç ipucu:

  • Her gün bir milk shake için (C vitamini için taze meyve ekleyin).
  • Avokado ve fındık gibi iyi yağlarla besleyici gıdalar yiyin.
  • Kurutulmuş meyve yemeyi deneyin. Taze meyve kadar doludur, bu yüzden daha fazla yemeniz ve daha sağlıklı kalori almanıza neden olur.
  • Yemeklere ek olarak, sık sağlıklı atıştırmalık yiyin.
  • Kendinize ve bebeğinizin iyiliğine, şimdi kilo almanız gerektiğini hatırlatın. Halen kilo almakta güçlük çekiyorsanız veya yeme bozukluğu ya da vücut imajı sorunları yaşıyorsanız, ihtiyacınız olan desteği almak için doktorunuzla ya da ebe ile konuştuğunuzdan emin olun.

Bebeğiniz geldiğinde, siz ve eşiniz birbiriniz için fazla zamanınız olmayacak. İşte bu yüzden sadece ikiniz için son bir hamle – İkinci üç aylık dönemde gezi yapmak ideal bir zamandır. Üçüncü üç aylık döneminize göre, ikinci üç aylık döneminizde çok yorgun ve yolculukta çok yıpranmadığınızı hissedebilirsiniz. Şehir dışına çıkamıyorsanız, birlikte keyif alabileceğiniz yerel aktiviteler planlayın. Akşam yemeği ve film bile sayılır!

Gebeliğinizin On Yedinci Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz