Mantar Enfeksiyonları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mantar enfeksiyonları doğal dünyanın çoğunda yaygındır. İnsanlarda, mantar enfeksiyonları, istilacı bir mantar vücudun bir bölgesini ele geçirdiğinde ve bağışıklık sisteminin işlemesi için çok fazla olduğunda ortaya çıkar.

Mantarlar havada, toprakta, suda ve bitkilerde yaşayabilir. İnsan vücudunda doğal olarak yaşayan bazı mantarlar da vardır. Birçok mikrop gibi, yararlı mantarlar ve zararlı mantarlar vardır.

Zararlı mantarlar vücudu istila ettiğinde, çevrede hayatta kalabildikleri ve daha iyi olmaya çalışan kişiyi yeniden enfekte edebildikleri için öldürmek zor olabilir.

Bu yazıda, mantar enfeksiyonu geçirme riski yüksek olan kişilere ve bazı yaygın tipler için semptomların ve tedavi seçeneklerinin neler olduğuna bir göz atıyoruz.

Mantar Belirtileri

Mantar enfeksiyonunun semptomları tipe bağlı olacaktır, ancak yaygın semptomlar şunları içerir:

 • Kırmızı ve muhtemelen çatlama veya soyulma dahil cilt değişiklikleri
 • Kaşıntı

Bazı yaygın mantar enfeksiyonu tipleri, semptomları ve tedavi seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Mantar Türleri

Aşağıdaki durumlar tüm yaygın mantar enfeksiyonu tipleridir.

Sporcunun Ayağı

Tinea Pedis veya sporcunun ayağı, ayağı etkileyen yaygın bir mantar enfeksiyonudur.

Sporcunun ayağı genellikle spor ve sporcularla ilişkilidir, çünkü mantar çorap ve ayakkabı, spor malzemeleri ve soyunma odaları gibi sıcak, nemli ortamlarda mükemmel bir şekilde büyür.

Gerçekte, herhangi biri sporcunun ayağından etkilenebilir. En sıcak iklimlerde ve hızlı bir şekilde çoğalabildiği yaz aylarında yaygındır.

Sporcu Ayağı Mantar Belirtileri

Sporcunun ayağının belirtileri kişiden kişiye biraz değişebilir. Klasik semptomlar şunları içerir:

 • Etkilenen bölgede kızarıklık veya kabarcıklar
 • Enfekte cilt yumuşak olabilir veya katmanlar parçalanmaya başlayabilir
 • Ciltte soyulma veya çatlama 
 • Enfekte bölgede kaşıntı, batma veya yanma hissi

Sporcu Ayağı Mantar Tanı, Tedavi ve Önleme

Tüm kaşıntılı ayaklar, sonuçta sporcunun ayağı mantarı değildir. Doktorlar genellikle enfeksiyonu, bir kişinin cildini ölçeklendirerek ve herhangi bir mantar kanıtı için mikroskop altında inceleyerek teşhis eder.

Sporcunun ayağına neden olabilecek birkaç farklı mantar var. Enfeksiyon, cildi enfekte eden spesifik mantarlara bağlı olarak farklı davranabilir.

Sporcunun ayağı genellikle tezgahta veya çevrimiçi olarak satın alınabilen topikal antifungal merhemlerle tedavi edilir. Şiddetli enfeksiyonlar ek oral ilaçlar da gerektirebilir. Mantarın öldürülmesine yardımcı olmak için ayakların bakımı ve kuru tutulması gerekecektir.

Önleme yöntemleri, ayaklara bol hava solumasını ve temiz ve kuru kalmasını içerir. Halka açık duşlarda veya soyunma odalarında sandalet giymek iyi bir fikirdir.

Mantar Maya Enfeksiyonu

Vajinal mantar enfeksiyonları, genellikle Candida albicans’ın neden olduğu kadınlarda Candida aşırı büyümesinin yaygın bir şeklidir.

Candida’nın aşırı büyümesi, vajinadaki bakteri ve mayanın normal dengesini bozar. Bakterilerin bu dengesizliği, diğer şeylerin yanı sıra antibiyotikler, stres ve hormon dengesizlikleri veya kötü beslenme alışkanlıklarından kaynaklanabilir.

Candida enfeksiyonları ayrıca yaygın olarak tırnak mantarı enfeksiyonlarına ve bebek bezi döküntüsüne neden olabilir.

Maya Enfeksiyonu Belirtileri

Bir maya enfeksiyonu belirtileri şunları içerir:

 • Vajina çevresinde kaşıntı ve şişme
 • İdrar veya cinsel ilişki sırasında yanma hissi veya ağrı
 • Vajinada ve çevresinde kızarıklık ve ağrı
 • Süzme peynirine benzeyen gri kümeler veya çok sulu bir akıntı gibi olağandışı vajinal akıntı

Bazı durumlarda zamanla döküntü gelişebilir. Maya enfeksiyonları hızla tedavi edilmelidir, çünkü semptomlar tedavi edilmezse şiddetlenebilir.

Maya Enfeksiyonu Tanı, Tedavi ve Önleme

Bir maya enfeksiyonunun klasik semptomları, teşhis edilmelerini kolaylaştırır.

Doktorlar daha önce herhangi bir maya enfeksiyonu veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) gibi kişinin tıbbi geçmişini sorabilir. Ayrıca, kişinin yakın zamanda antibiyotik alıp almadığını da sorabilirler. Doktorlar daha sonra vajinal duvarları ve serviksleri enfeksiyon belirtileri açısından inceleyecek ve uygun tanı için gerekirse vajinadan hücre alacaktır.

Maya enfeksiyonlarının tedavisi şiddetlerine bağlıdır. Standart tedaviler arasında reçeteyle veya reçetesiz veya çevrimiçi olarak temin edilebilen kremler, tabletler veya fitiller bulunur. Karmaşık enfeksiyonlar karmaşık tedaviler gerektirebilir.

Maya enfeksiyonlarından kaçınmak dengeli bir diyet ve uygun hijyen ile başlar. Doğal pamuktan yapılmış gevşek oturan giysiler giymek de enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabilir. İç çamaşırı çok sıcak suda yıkamak ve kadınsı ürünleri değiştirmek sıklıkla mantar büyümesini önlemeye yardımcı olabilir.

İskoçyalı Kaşıntılı Mantar Enfeksiyonu

Yaygın olarak jock (iskoçyalı) kaşıntısı olarak bilinen tinea cruris, başka bir yaygın mantar cilt enfeksiyonudur.

Bu mantarlar sıcak ve nemli ortamları sever ve kasık, kalçalar ve iç uyluklar gibi vücudun nemli bölgelerinde gelişir. Jock kaşıntı yaz aylarında veya dünyanın sıcak, nemli bölgelerinde daha yaygın olabilir.

Jock kaşıntı hafif bulaşıcıdır ve genellikle enfekte bir kişi veya mantar taşıyan bir nesne ile doğrudan temas yoluyla yayılır.

İskoçyalı Kaşıntılı Mantar Enfeksiyonu Belirtileri

Jock kaşıntı vücutta genellikle dairesel bir şekle sahip kaşıntılı, kırmızı bir döküntü olarak görülür. Belirtiler şunları içerir:

 • Kasık, kalça veya uylukta kızarıklık
 • Enfekte bölgede sürtünme, tahriş, kaşıntı veya yanma
 • Dairesel bir şekle ve yükseltilmiş kenarlara sahip kırmızı bir döküntü
 • Enfekte bölgede cildin çatlaması, dökülmesi veya kuru soyulması

İskoçyalı Kaşıntılı Mantar Tanı, Tedavi ve Önleme

Jock kaşıntı çok özel bir görünüme sahiptir ve genellikle görünümüne göre tanımlanabilir. Doktorlar emin değilse, teşhislerini incelemek ve onaylamak için bir cilt örneği alabilirler.

Jock kaşıntı tedavisi genellikle topikal antifungal merhemleri ve uygun hijyeni içerir. Bazı jock kaşıntı vakaları reçetesiz ilaçlar ile iyileştirilir, ancak bazıları reçeteli ilaçlar gerektirir. Etkilenen bölgeyi temizlemek ve kuru tutmak mantarı öldürmeye de yardımcı olabilir.

Jock kaşıntı, çevrimiçi satın alınabilen pamuklu iç çamaşırı gibi gevşek doğal giysiler giyerek önlenebilir. Enfeksiyonu olan başkalarıyla temastan kaçınmak da önemlidir. Havlu ve spor malzemeleri gibi paylaşılan eşyalardan kaçınmak da yardımcı olabilir.

Saçkıran Mantar Enfeksiyonu

Tinea corporis veya saçkıran, cilt, saç ve tırnaklar gibi ölü dokular üzerinde yaşayan bir mantarın neden olduğu cilt enfeksiyonudur. Saçkıran, hem jock kaşıntısına hem de sporcunun ayağına neden olan mantardır. Vücudun başka bir yerinde göründüğünde, enfeksiyon sadece saçkıran olarak adlandırılır.

Saçkıran Mantar Enfeksiyonu Belirtileri

Saçkıran genellikle şekli nedeniyle fark edilmesi kolaydır. Kaşıntılı veya pullu olabilen kırmızı bir yama genellikle zamanla kabarık, halka şeklinde bir cilt yamasına dönüşecektir. Hatta birkaç halkaya bile yayılabilir.

Bu halkanın dışı kırmızıdır ve halkanın içi temiz kalır veya pullu hale gelirken yükseltilmiş veya engebeli görünebilir.

Saçkıran oldukça bulaşıcıdır ve ciltten cilde temas yoluyla veya köpekler gibi evcil hayvanlarla temastan bulaşabilir. Mantar, havlu, elbise ve fırça gibi nesnelerde de hayatta kalabilir.

Saçkıran mantarı ayrıca toprağı ve çamuru da enfekte eder, bu nedenle enfekte olmuş kirde oynayan veya çalışan insanlar da saçkırana yakalanabilir.

Saçkıran Mantar Enfeksiyonu Tanı, Tedavi ve Önleme

Diğer cilt koşulları saçkıran gibi görünebilir, bu nedenle doktorlar genellikle mantarı incelemek için bir cilt örneği almak isteyecektir.

Tanıyı doğruladıktan sonra, doktorlar semptomların ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak bir tedavi önerecektir.

Birçok saçkıran vakasını tedavi etmek için kremler ve ilaçlı merhemler genellikle yeterlidir ve tezgahta veya çevrimiçi olarak satın alınabilir. Kafa derisinin saçkıranı veya şiddetli saçkıranı reçete gerektirebilir.

Temel hijyen, saçkıranı da tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olabilir. Cildi temiz ve kuru tutmak enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olabilir.

Halka açık güvenlik, duşlara veya soyunma odalarına sandalet giymeyi ve ortak eşya ve havlulardan kaçınmayı içerir.

Mantar Enfeksiyonu Risk Faktörleri

Mantar enfeksiyonları insanlarda yaygındır ve hızlı ve doğru bir şekilde tedavi edilirlerse genellikle çok ciddi değildir.

Bağışıklık sistemi zayıf olan herkesin bir mantar enfeksiyonuna ve antibiyotik kullananlara yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Kanser tedavisi ve diyabet, bir kişiyi mantar enfeksiyonlarına daha yatkın hale getirebilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz