Kıskançlık

Bir ilişkideki kıskançlık, parkta yürüyüş yapmak değildir, hatta en güçlü ilişkileri bile tehdit edebilir. Korku, acı, suçluluk, güvensizlik, endişe ve sevdiklerinizi kaybetme korkusuna neden olur. Aşırı kıskançlık ilişkileri bozuyor.

Eşini yada partnerini aşırı kıskanıp kontrol altına almak isteyen bireyler farkında olmadan kendilerine de zarar veriyorlar. Aklında hiç bir kötü niyet olmayan insanı aşırı kontrol etmeye çalışır yada kıskandığınızı belli ederseniz sizin dikkatinizi çekmek yada size inat olarak bunu yapmasa bile yapmak isteyecektir. Bu teori tabiki her insan için geçerli değildir ama şu da bir gerçektir ki… kaçan balık kovalanır.

Kıskanan insanlar halka açık olan yerlerde olmaktan hoşlanmıyor çünkü çok fazla dikkat çekiyor, bu da onu çok fazla rahatsız ediyor. Biriyle tanıştığı zaman, kendisiyle konuşmamaya karar verdiğini bildiği için, meslektaşlarıyla sohbet etmeye başlarsa, bir ilişki yaşamaya ve hatta fiziksel olarak suçlanmasına neden olur. Bu, her erkek, genç ve yaşlı, yakın iş arkadaşları ve hatta akrabaları için geçerlidir.

İnsanların çoğu, özellikle eşleri için güçlü bir çekim ve sevgi duyguları olduğunda, kıskançlık yaşarlar. Ara sıra kıskançlık incitmez, bazen biraz lezzet kattığı için ilişkide sağlıklıdır.

Ancak, kıskançlık aşırı olduğunda tehlikeli. Bir kıvılcımın bir odayı aydınlattığı, ancak bir yangının zemini yaktığı söylenir! Kıskançlık, normal duyguların ortak bir kompleksidir. Oxford İngilizce Sözlüğü kıskanç kelimesini “rakip olarak düşünen bir kişiye karşı duyma ya da kızgınlık gösterme” olarak tanımlar.

Bu tanım, anahtar meselenin rekabetin varlığına olan inancı olduğunu ve böyle bir rekabetin var olup olmadığının daha az önemli olduğunu göstermektedir. Kıskançlık aşırı olduğunda, morbid kıskançlık olarak adlandırılır.

Ayrıca, Othello sendromu ya da sanrı kıskançlığı olarak da bilinen morbid kıskançlık, bir kişinin, eşinin veya cinsel partnerinin, gerçek bir kanıt olmaksızın, bu düşüncelerle ilişkili olarak sosyal olarak kabul edilemez veya anormal davranışlar olmadan, sadakatsiz olduğu düşüncesiyle meşgul olduğu psikolojik bir bozukluktur.

Morbid kıskançlık, baskın temanın asılsız kanıtlara dayanan eşin cinsel sadakatsizliğiyle meşgul olduğu uygunsuz ve aşırı davranışlarla ilgili irrasyonel düşünceler ve duygular sunar.

Ortakların sadık olabileceğini, ancak sadakatsiz görüldüklerini ve güvenilmez olduklarını belirtmek gerekir. Eşin bu algısı, ilişkiyi zorlar ve bu durumlarda aile içi şiddet yaygınlığını görmek sıra dışı değildir.

Kıskançlığa düşmüş çiftler yalnız değiller, birçok çift aşırı kıskanç partnerleri olduğunu ve aile içi şiddet vakalarının kıskanç partnerler tarafından yapıldığını bildiriyor. Terapistler sık ​​sık kıskançlık problemleriyle karşılaşırlar ve genellikle problemi sorunlu bir ilişkinin belirtisi olarak görürler.

Tanınmış psikologlar eşliğinde yapılan bir araştırmaya göre, morbid kıskançlık sorununu çözmek için bilinen terapötik yaklaşımları benimsemeye yardımcı oluyor ve kıskançlık tanınırken, profesyonel destek almak gerekiyor.

Kıskançlıkla Başa Çıkmak İçin 6 Adım
Başlangıç ​​olarak, sizi ve eşinizin onu tetikleyen şeyin daha derin nedenlerini anlamasına izin vererek, sizi kıskançlıktan kurtaracak çözümler oluşturun.

Adım 1. Kendini Şekillendir

Kıskanç bir partnerseniz, bunun bir nedeni var. Bunun sebebinin ne olduğunu biliyor musun? Değilse, bilmek istemez miydin?

Düşünmek için biraz zaman ayırın ve kendinize şu soruları sorun:

  • Eşim kıskanç olmak için bana bir sebep veriyor mu?
  • Eşim bana ona güvenmemek için bir sebep mi veriyor?
  • Güvensizliğimi tetikleyen güvensizlik – kalbimin derinliklerinden korkarım ki eşim onları daha mutlu yapacak birini bulacak mı?
  • Kıskançlıkla baş etmenin ilk adımı, kıskanç duygularınızı tetikleyen konular hakkında netleşmektir.

Kıskançlığı “tamir edebilecek” olan şeyin güven olduğunu bilmemiz lazım. Ve şimdi, eğer kıskanıyorsanız, kendinize veya eşinize karşı bir güven sorununuz var demektir.

Bugünün sosyal medya çağında ve hatta bugünün iş gücünde eşiniz, karşıt cinsiyete sahip insanlarla çok fazla zaman geçiriyor ve paylaşıyor, bu yüzden ona güvenebileceğin bir noktaya ulaşmalısın. Güven olmadan, hiçbir şeyin yok. Sonuçta, kıskanmak için kendinize zaman, enerji ve acıya değmez.

Adım 2: Kıskançlığın Sağlıklı Tarafı

Tamam. Biliyorum, kendimle çelişiyorum ama iç sesimi duyuyor gibiyim. Kıskançlığın çok az bir kısmı aslında bir evliliğe fayda sağlayabilir. Niye ? Çünkü evliliğinizi korumak sizi motive ediyor.

Kıskançlık, sağlıklı ve üretken bir şekilde ifade edildiğinde, evlilik “topraklarınızı” korumak için bir araç olabilir. Ve bu iyi bir şeydir.

Eşinize verdiğiniz rollerden biri onları korumaktır çünkü birileri onlardan daha fazlasını aradığında tamamen farkında olmayabilirler ve bu konuda kötü hissetmemeniz veya özür dilememeniz gerekir. Bu ışıkta ele alındığında, kıskançlık konuşmak için çok yararlı bir “kırmızı bayrak” olabilir.

Bu ipucu, evliliğinizi korumak için kıskançlık kullandığınızı veya kıskançlığın evliliğinize zarar vermek için kullanacağını bilmektir.

Kıskançlık bir nimet veya lanet olabilir. Ve hangisinin olacağını siz seçeceksiniz.

3. Adım: Kıskançlığın İrrasyonel Kaynaklarını Tanımlayın.

Bu noktayı yeniden ifade ediyoruz, çünkü bu önemli. Yapmanız gereken ilk şeylerden biri, kıskanç duygularınızın güvensizlikle ilgili sorunlardan mı yoksa meşru bir “tehditten” mi kaynaklandığını belirlemektir.

Güvensizlik sorunları, kıskançlığın mantıksız kaynakları olarak adlandırdığım konular.

Kendinizi düşük benlik saygısı ya da düşük öz-değer kalıpları ile uğraşırken bulursanız ya da kendinizi ölçmediğinizi hissediyorsanız ve bu nedenle eşiniz sizden çok daha fazla “daha ​​iyi” yapabiliyorsa, o zaman bu sizin senin kıskançlığınla baş etmek için başlangıç ​​yeri.

Kıskançlığınız içeriden geliyorsa, belki de kişisel olarak büyümenize ve geliştirmenize yardımcı olabilecek bir kitap, kurs veya seminer bulabilirsiniz. Değiştiğinizde evliliğiniz değişecek.

Öyleyse kendine iyi bak. Zaman ve enerjiyi olabileceğiniz en iyi hale getirmeye çalışın – ve bunu yaparken, eşinizin beklediği ya da bulabileceği en iyi partner olma şansını yakalayın.

Adım 4. Kıskançlık İçin Dışsal Nedenleri Tanımlayın

Yüzleşin, kıskançlığın geçerli nedenlerle tetiklendiği zamanlar vardır. Örneğin, eğer eşiniz size sadakatsiz davrandıysa, kıskançlık için bir “sebebiniz” var demektir.

Duygusal sadakat veya fiziksel sadakat biçiminde olsun, ihanet ve zina olsa bile, evliliğinizi korkutmuşsa da, güveninizi yeniden inşa etmek için çalışmaya devam etmelisiniz.

Ayrıca, kıskançlığı tetikleyen başka bir dış neden de eşinizin sahip olmadığınız şeylere sahip olmasıdır – daha fazla zaman, özgürlük veya para. Eğer üzerinde düşündükten sonra, bu tür şeylerin kıskanç duygularınızı tetiklediğini düşünüyorsanız, o zaman sizin de ihtiyaçlarınızın karşılandığından emin olmak için konuyu eşinizle konuşmanızı öneririm.

Bununla birlikte, bazı eşlerin nakit para ya da finansal hesaplara erişimini keserek eşlerine karşı ekonomik bir kötüye kullanım gerçekleştirmelerine rağmen bunu aklınızda bulundurun. Yani bu tür kötü niyetli bir ilişkide olabileceğinizi düşünüyorsanız, eşinizle görüşmeden önce papazla ya da din adamınızla konuşarak bir şeyler konuşabilmeyi ve güvende olmanızı sağlayacak bir planınız olduğundan emin olmanızı isteyebilirsiniz.

Adım 5. Kıskançlığın Evliliğinizi Nasıl Etkilediğini Değerlendirin

Kıskançlık zarar verebilir ve bir evliliğe son verebilir. Bölünür ve çatlaklar yaratır. Öyleyse kendinizi eşinizin durumuna sokun: Nasıl hissedersiniz, ve bu kıskanç duyguların gücüyle uğraşmak zorunda kalsanız, ne yaparsınız?

Rolleri bu şekilde değiştirerek, kendinizi eşinize ifade etmenin daha iyi yollarını ve kıskançlık duygularınızla başa çıkmanın daha iyi yollarını anlayacaksınız çünkü kıskançlık, genellikle yüz yüze kalmayı bilmediğiniz BÜYÜK BÜYÜK meseleler yaratır.

Adım 6. Kalın Olun!

Kıskançlık hisleri, sonsuz sefalet içinde sıkışıp kalmış bir şehit gibi hissettiğiniz felç bir acı çaresizlik havuzunda sizi içine çekebilir. Bunun ne olduğunun farkına varın: Korku. Korku insanları hareketsizliğe felç eder. Ve istediğin bu değil. Panzehir mi? Tam tersi: Aksiyon!

İşte ders: Aşk cesur olmanızı ve risk almanızı gerektirir. Öyleyse kendini oraya koy! Kıskançlığınızı itin ve şarj edin! Kıskançlığın sizi etrafta zorlamasına izin vermeyin ve evliliğinizin tonunu ayarlayın. Mantıklı olmak?

Kıskançlıkla baş etmek için bu altı adımı uygulayarak, güveninizi arttıracak, güveninizi artıracak ve çok daha mutlu bir evliliğin tadını çıkaracaksınız – ve aşka çılgın kal!

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz