Kırkıncı Hafta

Bebeğiniz 40. Haftada

Bebeğinizin ne kadar büyük olacağından emin olmak zor, ama ortalama yenidoğan yaklaşık 3.462 kilo (küçük bir bal kabağı büyüklüğünde) ağırlığında ve yaklaşık 51.2 cm uzunluğundadır. Kafatası kemikleri henüz kaynaşmış değildir, bu da doğum sırasında doğum kanalından rahatça çıkmasına izin verir. Bu “kalıplama” denen şey, bebeğinizin başının doğumdan sonra biraz sivri görünmesinin sebebidir. Emin olun bu durum normal ve geçicidir.

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

40. Hafta: Bebeğiniz küçük balkabağı büyüklüğündedir.

Siz ve Hamileliğiniz

Aylar süren bir beklentiden sonra, son tarihiniz etrafta dolanır ve … hala hamilesiniz. Sinir bozucu ama ortak bir durum. Düşündüğünüz kadar geç kalamazsınız, özellikle de yalnızca son döneminizden itibaren hesaplanan bir vadeye dayanıyorsanız. (Bunun nedeni bazen kadınların beklenenden daha çabuk yumurtlamasıdır.) Ancak, güvenilir hesaplarla bile, bazı kadınlar belirgin bir sebep olmaksızın uzun süreli gebeliklere sahiptir.

“Post-term” (uzamış gebelik) olarak değerlendirilmeniz için birkaç hafta geçirmeniz gerekiyor. Ancak bebeğinizin hala gelişmekte olduğundan emin olmak için, hamileliğiniz devam ederse doktorunuz ya da ebeniz sizi belki doğuma  hazırlayacak.

Bebeğinizin genel hareketlerine, nefes hareketlerine (göğüs kaslarının ve diyaframın hareketine) ve kas tonuna (onun açılıp kapandığında veya uzandığında ve sonra kapanıp kapanmadığını) inceleyen bir biyofiziksel profile (BPP) sahip olabilirsiniz. Onu çevreleyen amniyotik sıvı miktarı (önemli çünkü plasentanın bebeğinizi ne kadar iyi desteklediğinin bir yansımasıdır).

Fetal nabız izleme (bir nonstress testi veya NST olarak adlandırılır) genellikle kendi başına veya BPP’nin bir parçası olarak da yapılacaktır. Veya, bir NST ve bir amniyotik sıvı miktarını değerlendirmek için bir ultrason içeren modifiye bir BPP olarak bilinen olabilir.

Fetal testler güven verici değilse – amniyotik sıvı seviyesi çok düşüktür. Ciddi, acil bir sorun varsa, hemen bir operasyon durumunuz olabilir.

Sağlık uzmanınız da “olgunlaşma” olup olmadığını görmek için serviksinizi kontrol edecektir. Onun konumu, ne kadar yumuşak, ne kadar şiddetli (inceltilmiş) olduğu ve ne kadar genişlemiş (açık) olduğu, doğumun ne zaman ve nasıl etkilendiğini etkileyebilir. Eğer kendi başına doğumunuz başlamaz ise genellikle 41 ila 42 hafta arasında bir süre boyunca, siz de indükleneceksiniz (başlatmak, uyarmak).

Doğumu indüklemek ne anlama geliyor?

Eğer doğumunuz kendi başına başlamazsa, doktorunuz veya ebeniz kasılmaları teşvik etmek veya “indüklemeye” yardımcı olmak için bazı ilaçları ve teknikleri kullanabilir. Hamilelik süresini uzatma riskleri indüksiyon risklerinden daha yüksek olduğunda bunu yapar. Vade sonunda bir ya da iki hafta arasında hala hamileyseniz, çoğu sağlık hizmeti çalışanı doğumu tetikleyecektir. Bunun nedeni, plasentanın yaklaşık 42 haftada besinleri teslim etmede daha az etkili olabilmesidir ve diğer ciddi komplikasyonlar, son doğum tarihinizi geçtikçe daha da artar.

Doğum nasıl oluşur?

Çeşitli yöntemler vardır ve doktorunuzun kullandığı kişisel durumunuza bağlı olacaktır – kısmen, serviksin (olgunlaşmış olsun olmasın) durumu ve indüksiyonun aciliyeti.

Tipik olarak, eğer indüklenmeniz gerekiyorsa, ancak serviksin henüz genişlemiş veya inceltilmemişse, hastaneye yatırılacaksınız ve sağlık uzmanınız muhtemelen prostaglandin (vücudunuzdaki önemli fizyolojik süreçler üzerinde çok fazla etki yapan hormon) içeren ilaçları vajina içine sokarak indüksiyona başlayacaktır. Bu ilaç serviksin olgunlaşmasına yardımcı olur ve doğuma başlamak için yeterli kasılmaları da teşvik edebilir.

Prostaglandinler sizi doğuma sokmazsa, doktorunuz oksitosin (rahatlamaya ve kan basıncını düşürmeye yardımcı, anti anksiyete etkileri olan bir hormondur) ilacı uygular. Bir IV aracılığıyla verilir ve kendi başınıza geçirdiğiniz doğum ya da itme kasılmalarına başlar. (Serviksin başlangıçta olgunlaşırsa, oksitosin ile başlayacaktır.)

Kendimi deneyebileceğim doğum tecrübesi için herhangi bir teknik var mı?

Hem güvenli hem de etkili olduğu kanıtlanmış hiçbir doğum yapma tekniği yoktur, bu nedenle doktorunuzdan veya ebe’den kılavuzluk etmeden bir şey denemeyin. Duymuş olabileceğiniz yöntemlerden bazılarını burada bulabilirsiniz:

Cinsel ilişki: Semen prostaglandin içerir ve orgazm olması bazı kasılmaları uyarabilir. Birkaç çalışma, terimden sonra cinsel ilişkiye girmenin, doğumun indüksiyon ihtiyacını azaltabileceğini göstermiştir, ancak diğerleri, doğumun teşvik edilmesine hiçbir etkisinin olmadığını göstermiştir.

Meme uyarımı: Meme uçlarınızı uyarmak oksitosin salgılar ve doğumun başlamasına yardımcı olabilir, ancak bu yöntemin güvenliğini ve etkinliğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Rahiminizi aşırı derecede şişirebildiğinden, kasılmalarınız ve bebeğinizin bunlara verdiği yanıt izlenmelidir. Bunu evde denemeyin.

Hint yağı: Güçlü bir müshildir ve bağırsaklarınızı uyarmak bazı kasılmalara neden olabilir. Yine de, doğumu teşvik ettiği konusunda kesin bir kanıt yoktur, ancak birçok kadın, hoş olmayan etkilerini kanıtlayabilir.

Bitkisel ilaçlar: Çeşitli türler, doğum indüksiyonu için faydalıdır. Bazıları risklidir, çünkü çok uzun ya da çok kuvvetli kasılmalara neden olabilirler ve bebeğiniz için başka sebeplerden de emin olmayabilirler. Diğerleri için, güvenlik ve etkinlik bilinmemektedir.

Gebeliğinizin Kırk Birinci Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz