Kırk Birinci Hafta

Bebeğiniz 41. Haftada

Bebeğiniz artık yaklaşık 3.597 kilo ağırlığında ve 51.7 cm. uzunluğunda uzayabilir. O kadar rahat ki, bebeğin sonsuza kadar senin içinde kalamaz. Güvenlik nedenlerinden ötürü, doktorunuz veya ebeniz, bebeğiniz bir sonraki hafta doğmamışsa ya da daha önce herhangi bir sorun yaşarsa, doğum eylemi konusunda sizinle konuşacaktır. Çoğu sağlık hizmeti sağlayıcısı, doğum yapmak için son tarihinizden iki haftadan fazla beklemenize izin vermez, çünkü sizin ve bebeğinizin komplikasyon riskini artırır. 42 haftadan sonra, doğumun uzaması veya durması daha muhtemeldir, hem sizin hem de bebeğinizin vajinal doğum sırasında yaralanma riskiniz artar ve ölü doğum riski daha yüksektir.

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

Siz ve Hamileliğiniz

Son tarihiniz geldiğinde ve doğum için hastaneye gittiğinizde (özellikle iyi niyetli aile ve arkadaşlar durumunuzu kontrol etmek için aramaya devam ettikleri zaman) endişeli olmamak çok zor. Ama korkma, sonsuza kadar hamile olmayacaksın. Bu hafta doğuma girmenin iyi bir şansı var, ve eğer yapmazsan 42 haftaya kadar bebeğin herhangi bir problemi varsa daha erken doğuma başlayacaksın.

Sağlık hizmeti sağlayıcınızın doğumu teşvik etmek için kullandığı yöntemler, serviksin durumuna bağlı olacaktır. Eğer serviks yumuşatmaya, efekti vermeye (ince) veya dilate (açık) başlamamışsa, “olgunlaşmamış” ya da henüz çalışmaya hazır değildir. Bu durumda, sağlayıcınız indüksiyondan önce serviksinizi olgunlaştırmak için hormonları veya “mekanik” yöntemleri kullanacaktır. Bazen bunlar sizin sancılarınızı da arttırmaya başlar. Durumunuza bağlı olarak, prosedürler membranlarınızı sıyırma veya yırtma veya kasılmalarını başlatmak için oksitosin (Pitocin) gibi ilaçlar kullanarak içerebilir. Bu ve diğer yöntemler işe yaramıyorsa, sezeryan ile doğum seçeneği de uygulanabilir.

Bu arada, bebeğinizin hareketleri yavaşlarsa veya vajinanızdan herhangi bir sıvı sızıyorsa derhal doktorunuza veya ebe’ye haber verin.

Doğum Sonrası Bebek Gelişimi hakkında bilgi edinmek için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz