Kene Isırığı Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Kene, örümceklerle aynı ailede sekiz ayaklı küçük bir hatadır. Keneler yaşam döngülerini tamamlamak ve düzenli olarak insanları ısırmak için kan emerler. Bazıları hastalık konusunda zararsız olsalar da bulaşıcıdırlar.

Keneler vücudun herhangi bir yerinde ısırılabilir. Genellikle kasık veya koltuk altı gibi nemli alanlara çekilirler.

Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde yaygındır.

Bu makale, kene ısırmasının ne zaman tehlikeli hale geldiğini ve ne zaman doktora görünmeniz gerektiğini, nasıl anlayacağınızı araştırmaktadır.

Kene Kaynaklı Hastalıklar

Tüm kene ısırıkları hastalığa neden olmaz ve çoğu zararsızdır. Bununla birlikte, bazı keneler bazı hastalıkları bulaştırabilir.

Bu hastalıkların çoğu için tedavi, reçete edilen bir antibiyotik kürünü almayı içerir.

Kene kaynaklı hastalıklar şunları içerir:

Lyme Hastalığı

Lyme hastalığı, bir kene ısırığı Borrelia burgdorferi adı verilen bir bakteri ilettiğinde ortaya çıkabilir.

Lyme hastalığı çoğunlukla siyah bacaklı kene tarafından bulaşır. Genellikle, kene hastalığa geçmek için cilde 36 ila 48 saat boyunca bağlanmalıdır. Semptomlar enfeksiyon zamanından yaklaşık 3 ila 7 gün sonra ortaya çıkabilir.

Lyme hastalığı belirtileri şunları içerebilir:

 • Baş ağrısı
 • Ateş
 • Eklem ve kas ağrıları
 • Isırık bölgesinde, büyüdükçe bir boğa gözüne benzemeye başlayabilen bir döküntü genellikle görülür.

Lyme hastalığı erken evrede iken bir kişi tedavi almazsa komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Geç dönem semptomları, ilk ısırıktan haftalar veya aylar sonra gelişebilir.

Tularemi

Francisella tularensis adı verilen bir bakteri, tularemi adı verilen nadir bir hastalık yayar.

Yalnız yıldız kene, ahşap kene ve köpek kene enfeksiyonu iletebilir. Çoğu eyalette tularemi raporları vardır, ancak Türkiye’nin güney-orta kısmında en yaygın olanıdır.

Bakterilerin vücuda nasıl girdiğine bağlı olarak farklı tularemi formları vardır. Ülseroglandüler, bir kene ısırığı yoluyla bulaşabilen hastalığın şeklidir.

Semptomlar, ısırık, ateş ve şişmiş bezlerin bulunduğu bölgede bir cilt ülseri içerebilir. Tedavi genellikle birkaç hafta boyunca antibiyotik almayı içerir.

Kene Isırığı Sonrası Belirtiler

Keneler boyut olarak değişir ve kırmızı, kahverengi veya siyah olabilir.

Küçük keneler, yaklaşık bir iğne başı büyüklüğünde olan yaklaşık 1 ila 2 milimetre (mm) ölçebilir. Daha büyük keneler yaklaşık 3 ila 5 mm olma eğilimindedir. Keneler daha fazla kan tükettikçe büyür ve bir bilye büyüklüğüne kadar büyüyebilirler.

Kene ısırığı her zaman semptomlara neden olmaz. Isırık sonrası, aşağıdaki durumlar gelişebilir:

 • Isırık noktasında yükseltilmiş bir yumru
 • Kızarıklık
 • Kaşıntı
 • Isırık bölgesinde yanma hissi

Bir kene ısırığı ve diğer böceklerden ısırıklar arasındaki farkı anlatmanın ana yolu, bir kene bir insanı ısırdığında, genellikle birkaç gün boyunca cilde bağlı kalmasıdır.

Çoğu kişi, keneyi hala bağlı bulduklarında kene ısırığı olduğunu fark eder.

Kene Isırığı Risk Faktörleri

Kenelerin çeşitli türleri insanları ısırır. Keneler her alanda olduğu kadar kırsal alanlarda daha yaygındır.

Keneler ağaç, ot ve çalılarda yaşar. Genellikle daha sıcak ayları tercih ettikleri için Nisan’dan Eylül’e kadar daha aktiftirler. Dış mekanlarda, özellikle ormanlık veya çimenli alanlarda vakit geçiren herkes, kene ısırığı riski altındadır.

Kene kaynaklı bir hastalık geliştirme riski, bir kişinin nerede yaşadığına bağlıdır.

Ne Zaman Doktora Görünmeli

Kene ısırığı genellikle zararsızdır, ancak doktora ne zaman görüneceğini bilmek potansiyel olarak ölümcül bir kene kaynaklı hastalığı önleyebilir.

Kene işaretinin tamamını bilmiyorsanız tıbbi yardım alın. Kene ne kadar uzun süre bağlı kalırsa, hastalığın gelişme riski o kadar artar.

Kene ısırmasından sonra grip benzeri semptomlar veya döküntüler gelişirse tedavi alın. Hızlı tedavi, tam iyileşme şansını büyük ölçüde artırır.

Doktor ayrıca ısırık bölgesinde gelişen döküntüleri de değerlendirmelidir. Küçük bir yumru normal olsa da, özellikle belirgin bir boğa gözü modeli ile daha büyük bir döküntü Lyme hastalığının bir işareti olabilir.

Yapışan Keneyi Çıkarmak

Kenelerin deriden en kısa zamanda çıkarılması önemlidir. İnce uçlu bir cımbız kullanın. Keneyi cildin yüzeyine mümkün olduğunca yakın tutun. Eşit baskı uygularken, ciltten yukarı doğru çekin.

Keneyi bükmekten kaçının. Keneyi çıkardıktan sonra, insanlar kenenin ağız kısmını başarılı bir şekilde çıkardıklarından emin olmalıdır. Ağız kısmı ciltte kalırsa, çıkarmak için gerekli adımları atın. Çıkardıktan sonra cildi sabun ve suyla yıkayın.

Kenelerden Korunma Yolları

Keneler Türkiye’de yaygındır, bu da onlardan tamamen kaçınmayı zorlaştırabilir. Neyse ki, kene ısırıklarını önlemek açık havada kaçınmak anlamına gelmez.

Aşağıdaki önlemler kene ısırması olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir:

 • Uzun kollu gömlek ve pantolon giymek
 • Ağaçlık alanlarda açık havada pantolon paçalarını çorapların içine sokmak
 • Hem cilde hem de giysilere yüzde 20 DEET içeren böcek kovucu uygulamak
 • Açık havada kapalı ayakkabı giymek
 • Ağaçlık veya çimenlik alanlarda uzun saçların bağlanması
 • Açık havada olduktan sonra keneler için vücudu kontrol etmek
 • Cilde bir kene takılması durumunda açık havada kaldıktan sonra mümkün olan en kısa sürede duş almak

Yürüyüş yaparken veya avlanırken açık renkli kıyafetler giymeyi düşünün, çünkü bunlar üzerlerinde sürünen bir kene tespit etmeyi kolaylaştırır.

Kene ısırıkları önlemek zor olabilir, ancak böcek kovucu ve temiz giysiler yardımcı olabilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz