Kekik Yağı

Kekik Yağı Enfeksiyonlarını Öldürür, Dolaşımı Artırır ve Hormonları Dengeler…

Kekik yağı, Thymus vulgaris olarak bilinen uzun ömürlü bitkiden gelir. Bu bitki nane ailesinin bir üyesidir ve yemek pişirmek, gargara ve aromaterapi için kullanılır. Batı Akdeniz’den güney İtalya’ya kadar güney Avrupa’ya özgüdür. Kekik yağı antiseptik, antibakteriyel, antispazmodik, hipertansif ve sakinleştirici özelliklere sahiptir.

Kekik Yağının Bilinen 9 Önemli Faydası

Kekik yağı bilinen en güçlü antioksidanlardan biridir ve antik çağlardan beri tıbbi bir bitki olarak kullanılmıştır. Kekik, bağışıklık, solunum, sindirim, sinir ve diğer vücut sistemlerini destekler. Hormonlar için en önemli esansiyel yağlardan biridir çünkü hormon seviyelerini dengeler – menstüral ve menopoz semptomları olan kadınlara yardım eder. Ayrıca, vücudu, felç, artrit, mantar ve bakteri enfeksiyonları ve cilt rahatsızlıkları gibi tehlikeli hastalıklardan korur.

1. Solunum Durumlarını Tedavi Eder

Kekik yağı tıkanıklığı giderir ve göğüste ve boğazda yaygın soğuk algınlığına veya öksürüğe neden olan enfeksiyonları iyileştirir. Soğuk algınlığı, üst solunum yollarına saldırabilen 200’den fazla farklı virüsün neden olduğu ve havadaki insandan insana bulaşmasıdır. Soğuk algınlığının yaygın nedenleri arasında zayıflamış bağışıklık sistemi, uyku eksikliği, duygusal stres, küf maruziyeti ve sağlıksız sindirim sistemi sayılabilir.

Kekik yağının enfeksiyonları öldürme, anksiyeteyi azaltma, toksinlerin vücuttan kurtulma ve uykusuzlukları uyuşturmadan tedavi edebilme yeteneği, onu soğuk algınlığı için mükemmel doğal çözüm haline getirmektedir. En iyi bölüm tamamen doğaldır ve ilaçlarda bulunabilecek kimyasalları içermez.

2. Bakteri ve Enfeksiyonları Öldürür

Kekik yağı güçlü bileşenlerine bağlı olarak antiseptiktir ve ciltte ve vücutta enfeksiyonları öldürür. Kekik yağı da antibakteriyeldir ve bakteriyel büyümeyi inhibe eder; Bu, kekik yağının bağırsak enfeksiyonlarını, genital ve idrar yollarındaki bakteri enfeksiyonlarını, solunum sisteminde oluşan bakterileri ve zararlı bakterilere maruz kalan kesikleri veya yaraları tedavi edebileceğini gösterir.

Polonya’daki Lodz Tıp Üniversitesi’nde 2011 yılında yapılan bir çalışma, kekik yağının oral kavite, solunum ve genitoüriner sistem enfeksiyonları olan hastalardan izole edilen 120 bakteri türüne yanıtını test etti. Deneylerin sonuçları, kekik bitkisinden gelen yağın, tüm klinik suşlara karşı son derece güçlü bir aktivite sergilediğini gösterdi. Kekik yağı bile antibiyotiğe dirençli suşlara karşı iyi bir etkinlik göstermiştir.

Kekik yağı da bir vermifüjdir, bu yüzden çok tehlikeli olabilen bağırsak solucanlarını öldürür. Parazit temizliğinizdeki kekik yağı, açık solucanlarda büyüyen yuvarlak solucanları, bant solucanlarını, kancalı solucanları ve kurtçukları tedavi etmek için kullanın.

3. Cilt Sağlığını Teşvik Ediyor

Kekik yağı cildi zararlı bakterilerden ve mantar enfeksiyonlarından korur; aynı zamanda sivilce için ilaç olarak çalışır; yaraları, kesikleri ve yara izlerini iyileştirir; yanıkları giderir; ve döküntüler için doğal ilaçtır.

Egzama, örneğin, kabarma veya çatlama yapabilen kuru, kırmızı, kaşıntılı deriye neden olan yaygın bir cilt bozukluğudur. Bazen bu kötü sindirim (sızan bağırsak gibi), stres, kalıtım, ilaçlar ve bağışıklık eksikliğinden kaynaklanır. Kekik yağı sindirim sistemine yardımcı olduğundan, idrar yolu ile toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar, zihni rahatlatır ve antioksidan olarak işlev görür, mükemmel doğal egzama tedavicisidir.

British Journal of Nutrition’da yayınlanan bir çalışmada, kekik yağı ile muamele edildiğinde antioksidan enzim aktivitesindeki değişiklikler ölçülmüştür. Sonuçlar, kekik yağı tedavisinin, yaşlanan sıçanlarda beyin fonksiyonunu ve yağ asidi kompozisyonunu geliştirdiği için, bir diyet antioksidanı olarak kekik yağının potansiyel faydasını vurgulamaktadır. Vücut, oksijenin neden olduğu hasardan korunmak için antioksidanlar kullanır, bu da kansere, bunamaya ve kalp hastalığına yol açabilir. Yüksek antioksidan içeren, yaşlanma sürecini yavaşlatan ve sağlıklı, parlak bir cilde sahip olmanızı sağlayan mükemmel bir jokerdir.

4. Diş Sağlığına Yardım Ediyor

Kekik yağının diş çürüğü, diş eti iltihabı, plak ve ağız kokusu gibi ağız problemlerini tedavi ettiği bilinmektedir. Antiseptik ve antibakteriyel özellikleri ile kekik yağı ağızdaki mikropları öldürmenin doğal bir yoludur, bu nedenle ağız enfeksiyonlarını önleyebilirsiniz, bu nedenle diş eti hastalığı olarak doğal bir çözüm olarak çalışır ve ağız kokusunu iyileştirir. Kekik yağında aktif bir bileşen olan timol, dişleri çürümeden koruyan diş verniği olarak kullanılır.

5. Böcek Kovucu Olarak Hizmet Eder

Kekik yağı vücutta beslenen zararlıları ve parazitleri uzak tutar. Sivrisinekler, pireler, bitler ve yatak böcekleri gibi zararlılar, cildinize, saçınıza, kıyafetlerinize ve mobilyalarınıza zarar verebilir, bu nedenle onları tamamen doğal esansiyel yağ ile uzak tutun. Birkaç damla kekik yağı da güveler ve böcekleri geri çevirir, böylece dolabınız ve mutfağınız güvendedir. Kekik yağı, böcek ısırıklarını ve sokmalarını da tedavi eder.

6. Vücuttaki Dolaşımı Artırır

Kekik yağı bir uyarıcıdır, bu nedenle dolaşımı aktive eder; Engellenen dolaşım, artrit ve inme gibi durumlara yol açar. Bu güçlü yağ aynı zamanda arterleri ve damarları rahatlatabilir – kalp ve tansiyon üzerindeki stresi azaltır. Bu, kekik yağını yüksek tansiyon için doğal bir ilaç haline getirir.

Örneğin bir inme, beyinde bir kan damarı patladığında veya beyne giden bir kan damarı tıkandığında ve beyne giden oksijeni kısıtladığında meydana gelir. Bu oksijen yoksunluğu, beyninizdeki hücrelerin birkaç dakika içinde öleceği anlamına gelir ve denge ve hareket problemleri, kognitif bozukluklar, dil sorunları, hafıza kaybı, felç, nöbetler, konuşma bozukluğu, yutma güçlüğü ve güçsüzlüğe yol açar. Vücudunuzda ve beyninizde dolaşan kanınızı korumak çok önemlidir, çünkü inme gibi yıkıcı bir şey ortaya çıkarsa, etkili olması için tedaviyi bir ila üç saat içinde uygulamanız gerekir.

Sağlığınızın önlemini alın ve kan dolaşımını artırmak için kekik yağı gibi doğal ve güvenli ilaçlar kullanın. Kekik yağı da bir tonik, bu yüzden dolaşım sistemini tonlar, kalp kaslarını güçlendirir ve kanın düzgün şekilde akmasını sağlar.

7. Stres ve Kaygıyı Giderir

Kekik yağı stresi yatıştırmak ve huzursuzluğu tedavi etmek için etkili bir yoldur. Vücudu rahatlatır – ciğerlerinizi, damarlarınızı ve zihninizi açıp vücudun düzgün çalışmasını sağlar. Sürekli ve düz başlı kalmak önemlidir çünkü sürekli anksiyete yüksek tansiyon, uykusuzluk, sindirim problemleri ve panik ataklara yol açabilir. Doğal olarak kekik yağı ile düzenlenebilen hormon dengesizliğinden kaynaklanabilir.

Anksiyete seviyelerini azaltmak ve vücudunuzun gelişmesine izin vermek için hafta boyunca birkaç damla kekik yağı kullanın. Yağı banyo suyuna, difüzöre (saç kurutma makinalarının başlığı), vücut losyonuna ekleyin veya sadece soluyun.

8. Hormon Dengesini Sağlar

Kekik uçucu yağının progesteron dengeleme etkileri vardır; Progesteron üretimini geliştirerek vücuda fayda sağlar. Hem erkek hem de çok sayıda kadın progesteronda düşüktür ve düşük progesteron seviyeleri, infertilite, PKOS ve depresyon ve vücuttaki diğer dengesiz hormonlarla ilişkilendirilmiştir.

Deneysel Biyoloji ve Tıp Derneği’nin Bildiriler bölümünde tartışılan araştırmalar, insan meme kanseri hücrelerinin büyümesini engelleyen progesteron üretimi için test edilen 150 bitkinin, kekik yağının en yüksek östradiol ve progesteron bağlanmasına sahip olan ilk altıdan biri olduğunu kaydetti. Bu nedenle, kekik yağı kullanmak, vücuttaki hormonları doğal olarak dengelemenin harika bir yoludur; Ayrıca, reçeteli ilaçlara bağımlı olmanızı, vücudun diğer bölgelerindeki hastalıkları geliştirirken semptomları maskeleyip sıklıkla ciddi yan etkilere neden olabilen hormon replasman tedavisi gibi sentetik tedavilere dönmekten çok daha iyidir.

Hormonları uyararak, kekik yağının menopozu geciktirdiği de bilinmektedir; aynı zamanda, hormon seviyelerini dengelediği ve ruh hali değişiklikleri, sıcak basması ve uykusuzluk gibi menopoz semptomlarını hafiflettiği için menopozun giderilmesi için doğal bir ilaç olarak da hizmet eder.

9. Fibroidleri tedavi eder

Fibroidler, (Fibroid, rahim duvarında oluşan, yavaş büyüyen ve kansere neden olmayan bir tümördür) rahim içinde ortaya çıkan bağ dokusunun büyümesidir. Birçok kadın fibroidlerden hiçbir belirti yaşamaz, ancak ağır dönemlere neden olabilirler. Fibroidlerin nedenleri arasında obezite, hipotiroidizm, perimenopoz veya düşük lifli diyetlere bağlı yüksek östrojen seviyeleri ve düşük seviyelerde progesteron bulunur.

Kekik yağı vücuttaki progesteron seviyelerini arttırdığı için doğal bir fibroid tedavisi olarak hizmet eder. Fibroidleri tedavi etmek ve PMS ve adet belirtileri rahatlatmak için günde iki kez kekik yağını karnınıza sürün.

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır

Kekik esansiyel yağı, kekik bitkisinin taze yapraklarının ve çiçeklerinin buhar damıtmasıyla üretilir. Kendi kekik yağınızı yapmak için, bir avuç taze kekik alın, otu yıkayın ve kurulayın. Sonra otu ezin – bunu bir harç ve havanda kullanarak yapabilirsiniz.

Yapraklar ezildikten ve doğal yağlar boşaltıldıktan sonra, ezilmiş yaprakları ve 1 bardak taşıyıcı yağı (zeytinyağı veya hindistancevizi yağı gibi) orta ateşte bir tencereye ilave edin. Karışımı kabarcıklanmayana kadar 5 dakika ısıtın. Karışım soğuduktan sonra, serin bir yerde tutulan bir cam kap içinde saklanabilir.

İşte kekik yağını günlük yaşamınızda kullanmanın bazı kolay yolları:

  • Yorgunluğu gidermek için, sıcak banyo suyuna 2 damla kekik yağı ekleyin.
  • Adet kramplarını hafifletmek için, karnınıza eşit parça taşıyıcı yağ ( zeytin yağı veya hindistan cevizi yağı ) ile 2 damla kekik yağı sürün.
  • Bir gargara olarak kullanmak için 2 damla kekik yağını suya ve gargaraya ekleyin.
  • Tıkanmış burun pasajını açmak için 2 damla kekik yağını teneffüs edin veya buhar inhalasyonu için sıcak suya ekleyin.
  • Ayak mantarını öldürmek için, sıcak ayak banyosuna 5 damla kekik yağı ekleyin.
  • Enfeksiyonları ve döküntüleri öldürmek için gerekli alana 2 damla kekik yağı sürün.
  • Dolaşımını arttırmak için, her gün 2–3 damla kekik yağını teneffüs edin veya sürün.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz