Karanfil Yağı

Karanfil yağı kullanımı, kan dolaşımını iyileştirmekten ve inflamasyonu akne oluşumuna ve dişetinin sağlığını arttırmaya kadar geniş bir yelpazede inanılmaz derecede etkileyicidir.

Bugün, karanfil yağı sağlık, tarım ve kozmetik amaçlı birçok ürünlerde kullanılmaya devam etmektedir.

Karanfil Yağının Faydaları Nelerdir?

Karanfil yağı karaciğerinizin, cildinizin ve ağzınızın sağlığını desteklemeyi içerir. Bugün en yaygın tıbbi karanfil yağı kullanımlarından bazıları:

1. Cilt Sağlığı ve Akne
Bilimsel araştırmalar, karanfil yağının, Staphylococcus aureus veya S. aureus adlı bir bakterinin hem planktonik hücrelerini hem de biyofilmlerini etkin bir şekilde öldürme yeteneğini ortaya koymaktadır.

Akneyi ortadan kaldırmak için doğal bir çare olarak, 3 damla karanfil yağı alın ve 2 tatlı kaşığı ham bal ile karıştırın. Birlikte karıştırın ve yüzünüzü her zamanki gibi yıkayın.

2. Candida ( vücutta çoğalan bir mantar türü ) ile Savaşır
Journal of Oral Microbiology & Immunology dergisinde yayınlanan bir çalışmada, diğer antifungal tedavilere karşı karanfilin nasıl uygulandığını görmek için bir çalışma yapılmış ve ağızda (pamukçuk) maya enfeksiyonlarını yönetmek için genel olarak reçete edilen bir ilaç olan nystatin kadar etkili olduğunu gözlemlemiştir.

Ayrıca, candidayı ortadan kaldırmaya ek olarak, uçucu olan karanfil yağı bağırsak parazitlerini öldürmede de etkilidir.

Bir candida veya parazit temizliği yapmak için, iki hafta boyunca karanfil yağı kullanılır. Ancak bunu yaparken bir doktor veya beslenme uzmanının bakımı altında olmanızı tavsiye ederim. Ayrıca, büyük miktarlarda probiyotik bakımından zengin gıdalar tüketin ve / veya probiyotik takviyesi alın ve işlenmiş şeker ve tanelerin elimine edildiğinden emin olun.

3. Diş Ağrısı 
Günümüzde karanfil, çeşitli diş hastalıkları ile ilişkili ağrı ve rahatsızlıkların giderilmesinde yaygın olarak kabul edilmektedir. Örneğin, Dişhekimliği Dergisi 2006 yılında, karanfil uçucu yağının iğne sokulmadan önce yaygın olarak kullanılan topikal bir madde olan benzokain ile aynı uyuşma etkisine sahip olduğunu kanıtlayan bir çalışma yayınladı.

Ek olarak, araştırma karanfil yağının daha da geniş kapsamlı etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Hindistan Halk Sağlığı Dişhekimliği Bölümü, geçtiğimiz günlerde diş çürümesini yavaşlatmayı veya diş erozyonunu, öjenol, öjenil-asetat, florür ve bir kontrol grubuyla kıyasladı. Sadece karanfil yağı, dekalsifikasyonu önemli ölçüde azaltarak, dişleri remineralize ettiği gözlenmiştir.

4. Yüksek Antioksidan İçerir
Antioksidanlar, hücre ölümü ve kanser de dahil olmak üzere serbest radikallerin neden olduğu hasarı tersine çeviren moleküllerdir. Araştırmalar, antioksidanların yaşlanma dejenerasyonunu yavaşlattığını ve vücudu kötü bakteri ve virüslere karşı koruduğunu göstermiştir. Karanfilin 9,621 değerine sahip yaban mersininden 30 kat daha fazla antioksidan içerdiği bilinmektedir.

5. Sindirime Yardımcı ve Ülsere Karşı Koruyucu
Geleneksel karanfil yağı kullanımlarından biri, hazımsızlık, tutuklama, şişkinlik (sindirim sisteminde gaz birikmesi) dahil olmak üzere sindirim sistemi ile ilgili yaygın şikayetler için olmuştur.

Araştırmalar ayrıca karanfil yağının sindirim sisteminde ülser oluşumunun engellemesi konusunda yardımcı olabileceğini göstermektedir. 2011’de yayınlanan çeşitli hayvan modellerini kullanan bir çalışma, karanfil yağının hem gastro-koruyucu hem de anti-ülser özelliklerine sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Karanfil yağı, mide mukus üretimini önemli ölçüde arttırdı; bu, sindirim sisteminin kaplanmasını korur ve gastrit ve ülser oluşumuna katkıda bulunan erozyonu önler.

6. Güçlü Antibakteriyel
Karanfil yağının, gram-negatif ve gram-pozitif bakterileri ve ayrıca mayayı inhibe ettiği gösterilmiştir. Bu, özellikle gram-negatif bakterilerin çoğu zaman antibiyotiklere ve diğer antibakteriyel müdahalelere dirençli olduğundan dolayı büyüktür.

Bir antibakteriyel ajan olarak etkinliğini değerlendirmek için, Buenos Aires Üniversitesi araştırmacıları hangi bakteri karanfil potensine en duyarlı olduğunu belirlemek için yola çıktı. Çalışmalarına göre, karanfil E. coli üzerinde en büyük antimikrobiyal yeteneğe sahiptir ve akneye neden olan Staph aureus ve Pseudomonas aeruginosa üzerinde pnömoniye neden olan önemli bir kontrol uygulamıştır.

7. Bağışıklık Sistemi Arttırıcı
Güçlü antibakteriyel ve antiviral yetenekleri sayesinde karanfil yağı, bağışıklık sistemini soğuk algınlığı ve griple mücadele etmek, hatta önlemek için güçlendirmeye yardımcı olabilir. Bizi hasta eden suçluları öldürme kabiliyetine sahip olan karanfil yağı, özellikle soğuk algınlığı ve grip mevsiminde hastalığınızdan korunmak için en iyi doğal çözüm olarak öne çıkar.

8. Düşük Kan Basıncına Yardımcı Olur ve Kalp Sağlığını Güçlendirebilir
Yüksek tansiyon veya hipertansiyon ile mücadele ediyorsanız, karanfil yağı yardımcı olabilir. İngiliz Journal of Pharmacology’de 2015 yılında yayınlanan hayvansal araştırmalar, karanfil yağında bulunan öjenolün, vücuttaki büyük arterleri genişletebileceğini ve aynı zamanda sistemik kan basıncını azaltabileceğini ortaya koymaktadır. Çalışma şu sonuca varıyor: “Eugenol antihipertansif ajanlarda tedavi edici olarak faydalı olabilir.”

Bilimsel bir çalışma ayrıca, asetil eugenol adı verilen başka bir etkili aktif karanfil bileşiğini de izole etmiştir. Araştırmacılar, asetil eugenolün insan kan hücrelerinde “güçlü bir trombosit inhibitörü” olduğunu, yani kandaki trombositlerin birlikte kümelenmesini önlediğini buldu. Trombosit agregasyonu (birlikte kümelenen trombositler) trombüs veya kan pıhtısının oluşumuna yol açan faktörlerden biridir.

Bu, antiplatelet veya kan inceltici ilaçların koroner kalp hastalığını tedavi etmek ve kalp krizi riskini azaltmak için yaygın olarak kullanılmasından beri kesinlikle önemli bir bulgudur. Karanfil, doğal bir kan inceltici olarak davranır, o kadar ki, karanfil yağını diğer geleneksel kan incelticilerle birleştirmek önerilmez.

9. Anti-inflamatuar ve Karaciğer Koruyucu
İnflamatuvar durumları tedavi etmek için yüzyıllardan beri şüphelenilmiş olmasına rağmen, Journal of Immunotoxicology, ilk olarak, karanfil yağındaki öjenolün gerçekten güçlü bir anti-enflamatuar olduğunu kanıtlayan ilk çalışmayı yayınladı.

Bu çalışma, düşük öjenol dozlarının karaciğeri hastalığa karşı koruyabildiğini göstermektedir. Öjenolün inflamasyonu ve hücresel oksidasyonu (yaşlanma sürecini hızlandıran) tersine çevirdiği de gözlenmiştir. Buna ek olarak, araştırmacılar, büyük dozların içte sindirim borusuna zarar verebileceğini ve dışarıdan kullanmanın hassas cildi tahriş edebileceğini belirtmiştir. Yani, tüm esansiyel yağlarda olduğu gibi, aşırıya kaçmamak önemlidir!  Karanfil yağı (ve tüm uçucu yağlar) aşırı derecede yoğundur, bu yüzden uygun dozda kullanımının uzun bir yol kat ettiğini unutmayın.

 

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz