Karabiber Yağı

Karabiber, gezegendeki en yaygın kullanılan baharatlardan biridir. Yemeklerimizde sadece tatlandırıcı bir ajan olarak değil, aynı zamanda tıbbi kullanımlar, koruyucu olarak ve parfümeri gibi çeşitli başka amaçlar için de değerlidir. Son yıllarda araştırmalar, karabiber yağının ve sindirim sistemini iyileştirme ve bizi oksidatif hasara karşı koruyabilen başlıca aktif prensibi olan piperine’nin birçok faydasını araştırmıştır.

Karabiber Yağının Bilenen 10 Faydası

1. Ağrıları Hafifletir

Isınma, anti-enflamatuar ve antispazmodik özellikleri nedeniyle, karabiber yağı kas yaralanmaları, tendinit ve artrit ve romatizma semptomlarını azaltmak için çalışır.

Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir 2014 çalışması, boyun ağrısında aromatik esansiyel yağların etkinliğini değerlendirdi. Hastalar dört haftalık bir süre boyunca günlük olarak karabiber, mercanköşk, lavanta ve nane esansiyel yağlarından oluşan bir krem ​​uyguladıklarında, grup ağrı toleransını ve boyun ağrısını önemli ölçüde iyileştirdiğini bildirmişlerdir.

2. Sindirime Yardımcı Olur

Karabiber yağı, kabızlık, ishal ve gaz rahatsızlığını hafifletebilir. Bir dizi çalışma, antidiyare, gastro-koruyucu, antidiyare ve antispazmodik aktiviteler sergilediğini göstermiştir. Karabiber, midenin, uygun sindirim için gerekli olan hidroklorik asit sekresyonunu arttırmak için stimüle ederek bunu yapar. Karabiber, IBS ( düzensiz bağırsak hareketleri ) semptomlarının yanı sıra mesane disfonksiyonlarını etkili bir şekilde tedavi etmek için kullanılmıştır.

3. Kolesterolü Düşürür

Yüksek yağlı bir diyetle beslenen sıçanlarda karabiberin hipolipidemik (lipit düşürücü) etkisi üzerine yapılan bir çalışmada, kolesterol, serbest yağ asitleri, fosfolipidler ve trigliserit düzeylerinde azalma görülmüştür. Araştırmacılar, karabiber ile takviyenin HDL (iyi huylu kolesterol) konsantrasyonunu arttırdığını ve yüksek yağlı gıdalar ile beslenen sıçanların plazmasında LDL (kötü huylu kolesterol) ve VLDL (kötü huylu kolesteroldür, damarları tıkar) konsantrasyonunu azalttığını bulmuşlardır. Yüksek trigliseritleri azaltmak ve toplam kolesterol seviyenizi arttırmak için karabiber yağını uygun şekliyle kullanın.

4. Antiviral Özellikleri Vardır

Uzun süreli antibiyotik kullanımı, ilaca dirençli bakterilerin gelişimine yol açmıştır. Uygulamalı Mikrobiyoloji ve Biyoteknoloji’de yayınlanan araştırmalar, karabiber ekstresinin anti-virülans özellikleri içerdiğini ve bunun da ilaç direncinin gelişmesine daha az eğilimli olabilen hücre canlılığını etkilemeden bakteriyel virülansı hedeflediğini ortaya koymuştur. Araştırma sonucunda, 83 temel yağ, karabiber ve mür yağının staphylococcus aureus biyofilm oluşumunu inhibe ettiğini ve S. aureus’un hemolitik (kırmızı kan hücrelerinin tahrip edilmesi) aktivitesini neredeyse tamamen ortadan kaldırdığını gösterdi.

5. Kan Dolaşımını Teşvik Ediyor

Karabiber yağı içten alındığında, sağlıklı dolaşımı teşvik eder ve mukus ve safra akışını uyarır. Dahili olarak alındığında ve topikal olarak uygulandığında ısınma özelliklerine sahiptir. Bu dolaşım aktivitelerini geliştirmek için karabiber yağını tarçın veya zerdeçal yağı ile karıştırın.

6. Antikanser Aktivitesi Sergiler

Michigan State Üniversitesi’nde yapılan bir 2010 araştırmasına göre, karabiber yağı ve bileşenleri anti-inflamatuar, antioksidan ve antikanser aktiviteleri sergilemektedir. Karabiberden türetilen tüm bileşikler, peptitin en etkili bileşik olduğu insan kanser hücresi proliferasyonunu bastırdı.

7. Anksiyete ve Sigara Tüketimi Duygularını Bastırır

Karabiber yağı, sigaradan yoksun bırakılan sigara içicilerindeki sigara ve iştahsızlık belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Uyuşturucu ve Alkol Bağımlılığında yayınlanan 1994 tarihli bir çalışmada, karabiber yağının sigaralar için istek dahil olmak üzere bazı sigara çekme semptomlarını baskılayabildiği bulunmuştur. Kırk sekiz sigara içicisi, gece boyunca sigara içmekten mahrum bırakıldıktan sonra yapılan üç saatlik bir oturumda yer aldı. Katılımcılar üç gruba ayrıldı: Bir grup sigara içen, karabiber esansiyel yağından bir buhar veren bir cihazda şişirildi, ikinci bir grup nane / mentol kartuşlu bir cihazda şişirildi ve üçüncü bir grup boş bir kartuş içeren bir cihaz kullandı. . Seans boyunca cihazlardan şişirildikten ve teneffüs ettikten sonra, iki kontrol grubunun her birine göre karabiber grubunda sigaralar için duyulan istek önemli ölçüde azaldı.

Ek olarak, karabiberde olumsuz etkiler ve anksiyete belirtileri hafifletildi ve katılımcılar göğüsteki hislerin yoğunluğunun karabiber kıkırdağı ile anlamlı olarak daha yüksek olduğunu bildirdiler. Bu çalışma, solunum yolu duygulanımlarının sigara bırakma semptomlarını hafifletmede önemli olduğunu ve karabiber bileşenlerini taşıyan sigara yerine kullanılan maddelerin sigara bırakma tedavisinde yararlı olabileceğini düşündürmektedir. Karabiber yağı da anksiyete ve sinir rahatsızlıklarının en önemli esansiyel yağları arasındadır.

8. Vücudu Detoksize Yardımcı Olur

Karabiber yağı topikal olarak uygulandığında ısınma hissi yaratır, bu nedenle terlemeyi artırır. Aynı zamanda idrar söktürücü olarak işlev görür ve vücuttaki toksinleri ve fazla suyu temizlemeye yardımcı olarak idrara çıkmayı artırır. Şişliği ve iltihabı azaltır; Ayrıca doğal olarak kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.

Hücre Biyokimyası ve Biyofizik’te yayınlanan bir 2013 çalışması, yüksek yağ içeren bir diyetle beslenen sıçanlarda kan basıncını normalleştirmeye, glikoz toleransını (normal kan şekeri seviyelerini vererek), enflamasyonu azaltmaya ve karaciğer fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olduğunu buldu. Bu değişiklikler, peperin, toksinleri gidermek ve iltihabı azaltmak için vücuda yardımcı olarak insan metabolik sendromunun semptomlarını azalttığını açıkça göstermektedir.

9. İştah Açıklığını Teşvik Eder

Araştırmalar, iştah açıcı bir uyarıcı olan karabiber yağını kullanarak koku alma uyarımının, nörolojik rahatsızlıkları olan insanlarda yutmayı kolaylaştırabileceğini göstermektedir. Karabiber yağının solunması ve yutulması, insular veya orbitofrontal korteksi harekete geçirerek, refleks yutma hareketinin gelişmesine neden olur.

2008 yılında nörolojik rahatsızlıklara bağlı uzun süreli enteral beslenme (sıvı takviyeleri veya tüp ile beslenme) alan pediatrik hastalarda biberiye uyarmalarının karabiber yağı ile olan etkileri araştırılmıştır. On hastadan sekizi, üç ay boyunca karabiber yağı müdahalesine devam edildi ve beş hasta oral alım miktarında artış gösterdi – ayrıca kara biber tedavisi de yutma hareketini kolaylaştırdı.

10. Gıda Koruyucu olarak Kullanılabilir

Tavuk çorbasına eklendiğinde gıda bozulmasına karşı antimikrobiyal aktiviteyi belirlemek amacıyla, 2015 yılında siyah ve yeşil biber yağları kullanılmıştır. Araştırmacılar, karabiber yağının antimikrobiyal, antifungal ve antibakteriyel aktivite gösterdiklerini ve tavuk çorbasında bakterilerin üremesini başarılı bir şekilde inhibe ettiğini bulmuşlardır. Bu çalışmanın sonuçları, hem yeşil hem de karabiber yağlarının bilinen gıda-bozucu mikroorganizmaların büyümesini kontrol etmede etkili olduğunu ortaya koymaktadır.

Karabiber Yağı Nasıl Kullanılır

Karabiber yağı, bazı sağlık gıda mağazalarında ve online satış olarak mevcuttur. Karabiber yağı, doğrudan şişeden solunabilir, küçük dozlarda alınan ve topikal olarak uygulanan bir aroması vardır.

Karabiber yağı içerken, güvenilir ve saygın bir şirket tarafından üretilen yüksek kaliteli, yüzde 100 saf ürün satın aldığınızdan emin olun. Güçlü ve tıbbi özelliklerinden dolayı bulabileceğiniz en iyi ürünü kullanmak istersiniz.

Topikal olarak uygulandığında, karabiber yağı bir ısınma hissi yaratır, bu nedenle küçük dozlar kullanın ve hindistan cevizi yağı, jojoba yağı veya badem yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltin. Özellikle hassas bir cilde yağ uygularsanız 1: 1 dilüsyon kullanın.

Karabiber yağını kullanmanın birçok yolu vardır ve kullanımları yemeğinizi tatlandırmanın ötesine geçmektedir.

Karabiber Yağını Kullanmanın Bazı Kolay Yolları:

  • Kaslara ve sinirlere dolaşımı ve kan akışını arttırmak için, ılık bir komprese 3-5 damla karabiber yağı ekleyin ve karın veya ilgili bölgelere uygulayın.
  • Kabızlık, ishal ve gaz rahatsızlığını hafifletmek için, 1–2 damla karabiber yağını, çorba veya yemeğe ekleyerek içirin.
  • Karın bölgesine topikal olarak da uygulanabilir.
  • Kas yaralanmaları ve tendinitleri hafifletmek için, karabiber yağını ilgili alana topikal olarak uygulayın.
  • Solunum koşullarına yardımcı olmak için, içten alın veya yağı doğrudan şişeden soluyun.
  • Sıkışık hava yollarını rahatlatmak için, göğse topikal olarak 2-3 damla uygulayın.
  • Sigara isteğini azaltmak için, karabiber yağını doğrudan şişeden koklayabilirsiniz.
  • Artrit ve romatizma için doğal bir tedavi olarak kullanmak için, ilgili alana topikal olarak 2-3 damla uygulayın.
  • Vücudun detoksifiye edilmesine yardımcı olmak için, 1–2 damlayı içeri alın veya ayakların tabanına topikal olarak 2-3 damla uygulayın.
  • Çorbalar, yemekler, pişmiş sebzeler, salatalar ve mezelere lezzet katmak için 1-2 damla karabiber yağı ekleyin.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz