İki Haftalık

Bebeğiniz Nasıl Büyüyor

Rahiminiz sıcak ve rahat bir ortamdı ve bebeğinizin vücudunuzun dışındaki çeşitli manzaralara, seslere ve hislere uyum sağlaması zaman alıyor. Bebeğinizin zamanını birkaç farklı uyku hali, sessiz uyanıklık ve aktif uyanıklık içinde ve dışında hareket ettirirken geçirdiği bir kişiliğin çoğunu algılayamayabilirsiniz.

Bebeğinizin iletişim kurmasının tek yolu ağlayarak, ancak onunla sesinizle ve dokunuşunuzla iletişim kurabilirsiniz. Artık sesinizi tanıyabilir ve diğerleri arasından seçebilir.

Bebeğiniz muhtemelen okşandığını, masaj yapıldığını, koklandığını ve öpüldüğünü hisseder. Sesinizi duyduğunda veya yüzünüzü gördüğünde bir “ah” sesi bile yapabilir ve sizi bir kalabalığın içinde bulmak için istekli olacaktır.

Siz ve Bebeğiniz

Baby Blues (Doğum Sonrası Depresyon) Nedir?

Hiçbir şey ifade etmiyor gibi görünüyor. Çok mutlu olmanızı beklediğiniz bir zamanda, kendinizi aşağılayıcı, huysuz, değersiz veya sinirli hissediyorsunuz. Aslında, yeni annelerin yaklaşık yarısının sözde bebek mavilerini almasının çok iyi nedenleri var.

Bebekle ilk haftalarda, uykusuzluk, doğumdan kurtulma, yeni doğan bakım talepleri, bebeklerle ilgili deneyimsiz olma ve yeterince yardım almama çok stresli olabilir. Doğum yaptıktan sonra ortaya çıkan devasa hormon değişiklikleri, özellikle şiddetli PMS (adet öncesi gerginlik sendromu) öykünüz varsa, ruh halinizi de etkileyebilir. Sonra anneler hakkında “her şeyi yapıyor” ve yeni anneler “mutluluktan” beklentileri hesaba katıyor ve hafif depresyon için mükemmel bir fırtınanın sahip olduğunu hissediyorsunuz.

Bu hislerin normal olduğunu bilmek yardımcı olabilir. Duygularınıza sevdiğiniz ve güvendiğiniz insanlara güvenmeniz iyi bir fikirdir: ortağınız, aileniz, başka bir akrabanız veya yakın bir arkadaşınız. Doğum Kulübünüzde veya gerçek hayatta diğer yeni ebeveynlerle bağlantı kurmak, sizin yalnız kalmadığınızı görmenize yardımcı olabilir.

Kendiniz için zaman ayırın. Arkadaşınızı ziyaret ederken, alışverişe çıkarken veya sadece rahatlatıcı bir banyo yaparken, eşiniz veya büyükannesinin bebeğinizle kalmasına izin verin. Dışarıda oturmak veya bebeğinizle temiz havada yürüyüş yapmak bile faydalı olabilir.

Duygular birkaç haftadan fazla devam ederse, doktorunuza söyleyin. Doğum sonrası depresyon, daha ciddi bir durum olabilir. Doğum sonrası depresyon’un nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır, ama “iyi” bir anne ya da “iyi başa çıkan” olmanızın bir yansıması değildir. Doğum sonrası depresyonun belirtileri aşırı kaygı, panik atak, yeme alışkanlıklarındaki değişiklikler (aşırı yeme veya iştahsızlık), uykusuzluk ve kendinize veya bebeğinize zarar verme düşüncelerini içerir.

ABÖS (Ani Bebek Ölümü Sendromu) Nedir?

Bazen 1 yıldan küçük bir bebek aniden ve uyarılmadan, genellikle uykudayken öldüğünde ani bebek ölüm sendromu (ABÖS) bazen beşik ölümü olarak adlandırılır. Ani bebek ölümünün kesin nedeni bilinmemektedir, ancak bebeğin beyninde nefes alışverişini ve uyanmasını düzenleyen bölgesinde meydana gelen anormalliklerin neden olduğu düşünülmektedir. Tüm bebekler savunmasız olmasına rağmen, bazı uyku ortamlarının ve çevresel etmenlerin riski arttırdığı görülmektedir.

Endişelenmeli miyim?

Her ne kadar ABÖS bebekler arasında 1 ay ile 1 yıl arasında önde gelen ölüm sebebi olsa da, hala nadirdir. ABÖS, Türkiye’de yılda yaklaşık 1.500 kurban olduğu düşünülüyor. ABÖS en sık 1 ila 4 ay arasındaki bebekleri etkiler; vakaların yüzde 90’ı 6 aydan genç bebekleri kapsamaktadır.

Bebeğimin ABÖS Riskini Nasıl Azaltabilirim?

Sırt Üstü Yatırın: Ani bebek ölümü sendromu riskini azaltmanın en önemli yollarından biri bebeği yatağı sert ve çarşafı iyi gerdirilmiş bir beşikte sırt üstü yatırmaktır. Beşikte battaniye, yastık, tampon ped veya oyuncak gibi başka şeyler olmamalıdır.

Yatak Seçimini İyi Yapın: Bebeğinizle aynı odada uyuyun, aynı yatakta değil. Bebeğin anne ve babası ile aynı odada yatması ABÖS riskini azaltır. Ancak ebeveynle aynı yumuşak yatakta yatması rahat nefes alıp vermesini engelleyebilir. Bebeğinizi yastığın veya oyuncakların olmadığı sert, düz bir yatak üzerinde uyutun.

Bebeği Aşırı Isıtmayın: Bebeğinizi sıcak tutmak için ekstra örtüler gerektirmeyecek yorganları kullanınız. Kullanılacak battaniye hafif olsun. Battaniyenin bebeğin ayak kısmından omuz hizasına kadar uzamasına özen gösterin. Bebeğinizin başını örtmeyin.

Nefes Almasını Zorlaştırmayın: Bebeğinizin etrafında sigara içmeyin ve onu yapanlardan uzak tutun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz