Evliliklerde Olması Gereken 11 Temel Özellik

Kimya ve fiziksel çekim sizi ve eşinizi bir araya getirmiş olabilir, ancak mutlu ve kalıcı bir ilişki sürdürmek için bir kıvılcımdan daha fazlasına ihtiyacınız vardır.

Bunu akılda tutarak, evlilik terapistlerinden çiftlerin uzun süre birlikte kalabilmek için gelişmeleri gerektiğine inandıkları kaliteyi paylaşmalarını istedik. İşte söyledikleri.

1. Şefkat

Kendinizi partnerinizin yerine koyabilmelisiniz. Partnerinize olan şefkat, ona saygı duyulmasını, takdir edilmesini ve ilgilenilmesini sağlar ve bağlantıyı, samimiyeti ve ortaklığı besler. Bunu her sağlıklı ilişkinin ihtiyaç duyduğu temel besin olarak düşünün.

2. Uzlaşma

Pek çok çift problem eksikliğinin ya da bunları önleme yeteneğinin mutlu bir ilişkinin anahtarı olduğuna inanıyor. Ama sorunlardan kaçınmak, o sorunları birlikte çözmekle alakalı değildir. Sorunlar her zaman olduğu gibi yaşamınızda da hep olacaktır. Partnerinizle birlikte bu sorunları aşmak, size sıkıntı veren durumlarla yüzleşmek ilişkinizi daha güçlü ve sağlıklı hale getirecektir.

3. Mizah Anlayışı

Güçlü ilişkiye sahip çiftler kendilerine gülme kapasitesine sahip olanlardır. Dağınıklığınızı veya masanın belirli bir şekilde ayarlanmasını istemesi üzerine eşiniz söylendiğinde, olumlu karşılamak önemlidir. Partneriniz size isteklerini ilettiğinde onları düşmana dönüştürmeden istediklerini iletmeleri konusunda rahat olmalarını sağlamalısınız. Yargılamak yerine kendimize gülmek, yolculuğu sürekli bir savaş yerine eğlenceli hale getirir.

4. Güven

Güven konusunda bir evlilik terapistinin söylemiş olduğu şey şudur; “Sadakatsizlik konusunda bir uzman olarak size güvenin bir evlilikteki en önemli şey olduğunu söyleyebilirim. İnşa edilmesi yıllar ve kırılması bir saniye sürer. Ama bu sadece cinsel sadakatten daha fazlasıdır. Bir eşe çok güvenilir: korkular, kırılganlıklar, çocukluktan gelen acı verici yaralar… İyi bir evlilikte bir eş, gelecekteki tartışmalarda kendilerine karşı kullanılmayacağı bu en içsel düşünceleri ve güvenleri açıklar. ” 

5. Olumlu Olma

Hepimizin övülmesine ve takdir edilmesine ihtiyacımız var, ancak partnerimizden bile sıklıkla karşıt eleştiriyi alıyoruz. İlişkilerde, özellikle balayı aşamasından sonra karşılaşılan durumlarda pozitifliğe ihtiyaç vardır. İster basit bir ‘teşekkür ederim’ veya ‘Seni seviyorum’ ya da yapılan bir şey için belirli bir iltifat olsun, hepimizin duymasını istediği şeydir. Partnerimizi övdüğümüzde bağımızı ve sevgimizi güçlendirmiş oluyoruz.

6. Samimiyet

Cinsel ve duygusal yakınlık, ilişkilerin parlak yıldızıdır. Samimiyet, flört döneminde olan ilişkiniz ile eşinizle olan ilişkiniz arasındaki farktır. Zamanla partnerinizle aranızda bir samimiyet söz konusudur. Samimiyet, aidiyet ve sevilme hissidir. Karşınızdaki kişi sizi tanıdıkça davranış veya söylemlerinizdeki samimiyeti anlamaya başlar. Kabul edilme ve takdir edilme duygusunu bekler ve sizde ona karşı aynı şekilde yaklaşırsanız ilişkinizin temellerini sağlamlaştırırsınız. Birinin ilişkilerini içi boş olarak tanımladığını duyarsanız, bunun nedeni muhtemelen yakınlıktan yoksun olmasıdır.

7. Karşılıklı Saygı

Yaşam, ilişki boyunca beklenmedik bazı eğri toplar fırlatma eğilimindedir. Sıkıntı veya trajedi yoluyla çiftlere sürekli olarak yardımcı olan tek kalite karşılıklı saygıdır. Benlik saygısı kendinizi güvende ve memnun hissetmek için gereklidir, bu nedenle eşinize yüksek bir saygı ve saygının, hem neşeli hem de zorlu zamanlarda kalıcı bir ilişkide önemli bir bileşen olması mantıklıdır. 

8. Mevcudiyet

Mevcut olmak, cihazlarınızı (telefon, pc, laptop vs) bırakmaktan ve dikkat etmekten daha fazlasıdır – eşinizin iç yaşamıyla derinden ilgilendiğinizi ve dünyalarını mümkün olan her şekilde daha iyi hale getirmek istediğinizi gösteriyor. Mevcut olmak, eşinize tam olarak odaklanmanız için hediye vermek ve sadece fiziksel olarak mevcut olmaktan daha derin bir şekilde onlar için orada olmak demektir. Bu sadece kendi bakış açınızı değil, karşınızdaki kişinin kendi bakış açılarından görmek demektir. 

9. Aşk

Birbirinizi sevmeniz, onurlandırmanız ve değer vermeniz gerekiyor. Bu yeminler uzun vadede insanları mutlu bir şekilde bir arada tutan şeydir. Her birinin ne anlama geldiğine dair kısa bir özet: ‘Sevmek’, sevginizi göstermek anlamına gelir. Aşk bir fiildir – bir eylem kelimesi. Eylem dışında, eşinizi sevdiğinizi göstermenin başka bir yolu yoktur. Fiziksel dokunuş, olumlama sözleri, kaliteli zaman, hizmet eylemleri ve hediyelerle seviyoruz. ‘Onurlandırmak’ sevdiğine saygı duymaktır. Onlara sohbette kendileri için en iyisini istediğinizi ve onlara zarar vermek istemediğinizi gösteren bir şekilde yaklaşırsınız.

10. Anlayış

Birbirinizi dinlerken ve bir ekip gibi hareket ederken çözemediğiniz bir sorun yok. Kesintisiz konuşabileceğiniz, sorunlarınızı dile getirebileceğiniz sohbet ortamı oluşturun. Haftanın bir günü ve hafta boyunca düzenli saatlerle sohbet ortamını alışkanlık haline getirin. Dinlemeye ve birbirinizi anlamaya devam edin. Dinleme çabasının her türü size kat kat olumlu şekilde dönecektir. 

11. Arkadaşlık

İyi arkadaş olan çiftler birbirlerini iyi tanırlar, birbirlerine şüphe yaratırlar ve birbirlerine düşkündürler. Arkadaşlığınızı güçlendirmek için zaman ayırdığınızda, uzun vadede daha başarılı olursunuz. Arkadaşlığı bir öncelik haline getirmek, yolunuza çıkan her fırtınayı atlatmanıza yardımcı olacaktır. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz